Türk İş Dünyası - 2008

DÜNYA

Emine Erdoğan, Beyoğlu’nda atık malzemelerden üretilen ürünlerin yer aldığı serginin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Beyoğlu Belediyesi tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne özel olarak düzenlenen Sıfır Atık etkinliği kapsamında, toplanan atık malzemelerden üretilen ürünlerin yer aldığı serginin açılışını gerçekleştirdi.

Beyoğlu Belediyesi, Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlediği etkinlikte, ilçede Sıfır Atık Projesi kapsamında toplanan her bir atığın toplanış ve dönüşüm öyküsünü katılımcılarla paylaştı. Etkinliğe katılan Emine Erdoğan da yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un eşi Sabriye Şentop ile Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde, toplanan atık malzemelerden üretilen ürünlerin yer aldığı serginin açılışını gerçekleştirdikten sonra Şişhane Meydanı’nda kurulan geri dönüşüm stantlarını gezdi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Emine Erdoğan’a ilçede yapılan geri dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Beyoğlu’nda Sıfır Atık Projesi kapsamında iş birliği yapılan firmalar, Şişhane Meydanı’nda kurulan stantlarda, atık malzemelerin geri dönüşüme nasıl kazandırıldığını uygulamalı olarak katılımcılarla paylaştı.

Etkinlikte ayrıca, kaynağında ayrı toplanan atık camların kırılıp işlemden geçirilerek yeni ürünlerin üretildiği atölye çalışması gerçekleştirildi. Emine Erdoğan da tarihî belediye binasının balkondan yapılan atölye çalışmalarını izledi.

“Sıfır Atık Belgesi”ni Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’a takdim eden Emine Erdoğan, Beyoğlu Belediyesinin Anı Defteri’ni de imzaladı.

Beyoğlu Belediyesi, Emine Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında hummalı bir çalışma yürütüyor. Atık ilaçlar, organik atıklar, atık camlar, atık piller, bitkisel atık yağlar, atık elektrikli ve elektronik eşyalar ile tekstil atıkları kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının geri dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlemiş olduğu tüm esasları eksiksiz bir biçimde yerine getiren Beyoğlu Belediyesi, 250 bin nüfusun altında Sıfır Atık Belgesi’ni almaya hak kazanan öncü belediyelerden birisi oldu.

DÜNYA

İyi ki varsın Gülsemin Demir

M.Ö. 1390 yıllarına değin bilinen tarihinde Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı uygarlıklarının izlerini taşımakla beraber Britanya, Roma ve Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet Devirleri ile adeta tarihin sahnesine ismini altın harflerle yazdırmayı başaran ,Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde “Adeta bir tuz pazarı” diye bahsettiği ,antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel mirasları ile Ülkemizin turizm cenneti Düzce .

İyi ki varsın yazı dizimde, Ülkemizin yetiştirdiği Uluslararası İlişkiler başta olmak üzere network ’ünde sayısız İletişim ve İnsan Kaynakları alanında başarılara imza atmış Kurumsallık Konularında Ülkemizi en iyi temsil yeteneğine sahip bir değere yer verdim.

Gülsemin Demir;
1973 Düzce doğumlu olup ,Öğrenim yıllarında doğup büyüdüğü şehir Düzce’nin önemi büyük. Düzce Lisesinden mezun olmasının ardından Anadolu üniversitesi işletme bölümünden mezun oldu. Onun hedefi ciddi anlamda büyük olacaktı. Çünkü idealinde, hep Kurumsal yaşam tarzını benimsemesinin ardında ki gerçek ile birlikte , kendisini ticari hayatın tam da içerisinde buldu. 1995 yılında satış alanında işlere koyuldu.

1995 yılında başlayan bireysel alanındaki becerileri tam anlamı ile 3 yıl kadar devam etti. 1998 yılında Yapı Kredi Sigorta Antalya bölge müdürlüğünde sigortacılık mesleğine başladı. Kaynağı insan olan bu organizasyon çalışmasında mesleki anlamda ,organizasyon becerisi, Stratejik bir bakış açısı ve elbette iletişim yeteneği gibi yetenekleri kazandırdı. 3,5 yıl sigorta uzmanı olarak yaşam sigortaları Türkiye dereceleri olan başarılı bir dönem geçirdikten sonra 2000 yılında AK sigorta ve Ak hayat A tipi acentesi EGE-MAR sigortayı ortağı ile birlikte kurdu.

Tüm bu çalışmaları esnasında kariyer anlamında eğitimlerini bir an bile bırakmadı ,aynı dönemde Ege Üniversite’sinde Yönetim ve organizasyonlar alanlarında Eğitimler aldı. Azmin ve dirayetinin sayesinde 2019 yılında başladığı ‘İstanbul Üniversitesi Sosyoloji’ Eğitimi 2 ne halen devam etmektedir.

2005 yılında başladığı Danışmanlık alanındaki çalışmalarını kendi şirketi GEB DANIŞMANLIK aracılığı ile 15 yıldır sürdürmektedir.

Gülsemin Demir,
15 yıldır iş geliştirme danışmanı ve eğitmen olarak kurumsal ve bireysel eğitimler kapsamında çok sayıda eğitim vermiş ve birçok şirkete gerçekleştirdiği projeler ile kurumsal çözümler sunmuştur. GEB Danışmanlık şirketinin kurucu ortağıdır.

25 yıl önce üniversite yıllarında tanıştığı satış mesleğini büyük bir tutku ile sürdürmüş ve karşılaştığı tüm sorunlar ve engellere rağmen heyecanını hiç kaybetmemiştir. Satış mesleğini sevdirmek, bu mesleğin değerini arttırmak, insanların bu meslek ile ilgili ön yargılarını değiştirmek ve başarılı satış organizasyonlarının yaygınlaşmasını sağlamayı hedefleyerek çalışmalarını sürdürmektedir.

Aile şirketlerinden kurumsallığa geçiş,İnsan kaynakları ve performans yönetimi, Kobiler de kurumsallaşma ve yönetim danışmanlığı konularında birçok proje gerçekleştirmiştir.

GEB Danışmanlık Hizmetleri’nde ;
2005 yılından bu yana özel sektöre kurumsallık, insan kaynakları yönetimi, personel geliştirme ve eğitim hizmetleri sağlamaktadır. GEB Danışmanlık çalışma alanları arasında ; İş Geliştirme Danışmanlığı,Satış ekibi kurmak,Ekibin teorik ve pratikte tüm eğitimlerini şirketlere özel satış senaryoları oluşturarak vermek,İş planı ve pazarlama planı hazırlamak,Network Marketing firmalarına özel satış akademileri düzenlemek ,Profesyonel satış eğitimleri vermek, Bireysel koçluk, Yönetici koçluğu, Satış Koçluğu, Aile koçluğu, Kurumsal koçluk Hizmetleri ve Şirket içi araştırma gibi hizmetleri gibi daha bir çok çalışma alanlarını sayabiliriz.

Şirketlerin; Kendileri ve müşterileri için daha yenilikçi ve yaratıcı çözümler üretmelerine büyüme koşulları içerisinde rekabet avantajları oluşturmalarına yardımcı olmaktadır.

Geleceği biçimlendirmeye yardımcı olacak bilgi ve tavsiyeler sayesinde şirketler, hızlı,esnek ve müşteri odaklı çalışma avantajı ile özel sektörün rekabetçi yapısında fark yaratabilirler.

GEB Danışmanlık, ülke yapısını göz önünde bulundurarak Türk şirketlerinin kültürlerine uygun çözümler üretmeyi ilke edinmiştir.

Gülsemin Demir,

Sigortacılık, doğrudan satış ve network marketing, insan kaynakları, yönetici koçluğu satış ve satış koçluğu, öğrenci koçluğu, iletişim, kurumsallık konularında kurumsal ve bireysel 9000 i aşkın kişiye seminerler ,eğitimler vermiştir.

2011 yılında Uluslar arası, alanında önemli bir kişisel gelişim şirketinden, MASTER CERTIFICATE COACH,NLP MASTER ,YÖNETİCİ KOÇLUĞU VE SATIŞ KOÇLUĞU Sertifikalarını alarak kişisel gelişim profesyonelleri arasına katılan Demir Master Trainer seviyesinde bu konularda eğitimler vermektedir.

Sosyal sorumluluk kapsamında şirketi aracılığıyla bir çok projeyi gerçekleştirmiştir.
Bu projelerin bir kaçından bahsetmek istediğimizde,

1-2018 Karşıyaka denetimli serbestlik müdürlüğü iş birliği ile 1000 yükümlüye farkındalık ve adaptasyon eğitimleri,

2-2019 yılında meslek sevdiren seminerler kapsamında Diyarbakır, Kocaeli, İzmir, İstanbul kız meslek liselerinde ‘YENİ ÇAĞIN BİLGE KUAFÖRÜ NASIL OLMALI?’ kitap seminerlerini sayabiliriz.

2016 Yılında sektörün ilk kitabı olan ‘YENİ ÇAĞIN BİLGE KUAFÖRÜ NASIL OLMALI?’ Kitabı ile bu sektörün gerçek değerini işletmecilik ve kişisel gelişim açısından ortaya koyan Demir ‘Kuaförlük sektörünün kitabını yazan kadın’ unvanını almıştır.

YENİ ÇAĞIN BİLGE KUAFÖRÜ NASIL OLMALI? İsimli Kitabından biraz bahsetmek gerekirse ,

“Kalbin ve akılın birleştirildiği sanat içeren çok nadir mesleklerden biri kuaförlük. İnsanların duygularına dokunan çok özel ve değerli bir meslek. Bu değerli mesleği bilmek, hoşgörü, sabır ve sevgiyi bilmek demektir. İnsan unsurunun çok önemli olduğu bu harika meslek insanlığa dair çok şey barındırıyor. Birçok gencin geleceğini yapılandırıyor. İnsanların en güzel günlerine ve en zor günlerine çare oluyor. Bu önemli anları şekillendiriyor. Kuaförler bu sebeple çok saygıdeğer ve değerli insanlardır. Kuaförlük sektörünün görüntüsünü yeni nesil bilge kuaförler değiştirecek. Güzellik sektöründe önemli bir paya sahip olan kuaförlük mesleği çalışanlar, müşteriler ve bu sektörde ki diğer her birey için çok önemli bir değere sahip. Bu mesleğin, aklı ve sanatı birleştiren çok özel bir yapısı var. Mesleğin bu önemli özelliği, yeni nesil bilge kuaförlerin katkısıyla gelecekte hak ettiği değeri bulacaktır.”
Diye bahsettiği kitabının içeriğinde, Kuaför ve bu alanda hizmet veren saygın değerlerin, adeta toplumla yüzleşen yanlarını dile getirmiştir.

2020 yılında ‘Sanal Pavyonlar’ isimli Çıkartmış olduğu 2. Kitabı ile sosyal medyaya yazmış olduğu 200 den fazla kişisel gelişim ve farkındalık makalelerini bir araya toplamıştır.

Muhteşem eserinde ,
“Yaşadığım tüm deneyimler kendime yolculuğumun müthiş hikâyesiydi. Sosyal medyanın karanlık yüzünü araştırırken bilinçaltımın karanlık tarafıyla tanıştım. Yüzleştiğim duygular, insanlar ve kendi hakkımda öğrendiklerim şok ediciydi. Farkında olmadan güçlü olmak, değerli olmak, mutlu olmak ve sevgi dilenmek adına kendimizi kandırdığımız sanal pavyonlarda dolaşıp duruyoruz.” ,
Diyerek , Her birimiz bilinç dışımızın bize dayattığı hayatı fark etmek ve bunu düzenlemek mecburiyetindeyiz . ifadeleri ile eserini taçlandırıyor.

Gülsemin Demir,
Birçok dernek ve Eğitim Kurumlarında ,gönüllü eğitmenlikler yaparak topluma hizmet misyonunu unutmadan çalışmalarını sürdürmekte.
Kendi deyimi ile ;
“Topluma hizmeti insana saygı, insana saygıyı da Allah’a saygı olarak algılamaktadır.”

Gülsemin Demir’in eğitim verdiği kuruluşlar arasında ,

İŞBİR Holding, Forewer Living Product, Moda Life Mobilya Mağazaları,Kobi efor dergisi, Mehmet Tatlı kuaförleri, Hakan Plastik, Çelik &Çelik ve Este Hair sağlık turizmi Şirketi, Doğuş Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Teknofor İnşaat, Alfor inşaat, Bursa Emniyet mensupları, Bursa Karacabey Genç iş adamları Derneği, Alternatif yayın Grubu, Kariyernet, Davines, Wella, Gökyüzü Koleji, Günhan Koleji. Rova İnşaat, İstanbul, Ankara, Diyarbakır, İzmir kuaförler Odaları. Mali kuaför ,Sistem kozmetik, Mavi kozmetik, Beltur A.Ş,NLP Grup,

Türkiye Eğitim Enstitüsü, Invisible Hair, Okan Üniversitesi, Jeunesse Global
Hunca Life, Faberlic , gibi firmaları görmek mümkün.

Gülsemin Demir’ in ,Fuat Efe isimli bir erkek Çocuğu vardır. Bir yanda iş kadını diğer yanda anne olmanın getirdiği sorumluluklar karşısında bile ,yine saygın ve bir o kadar dik duruşu ile o iyi bir Anne.

Ülkemizde gerçekleştirmiş olduğu Sosyal Sorumluluk projeleri, konferanslar, paneller ve yayınlar gibi etkinlikler ile iletişim ve medyada , istihdamın, kaynakların, iş gücünün ve TV-Gazetecilik ve İş Dünyası kaynaklarının da önünü açıyor. Toplumun her kesimine dokunmanın bir armağanı olarak defalarca ödüle ve takdire layık görülmüş olması , her çabasını ödüllerle taçlandırılmaya devam etmektedir.

İnsanların hayatına dokunuyorum, dokundukça, paylaştıkça, karşımdakinin yüzünde sevinç nidaları , haykırış nidaları ve gülücükler görünce çok mutlu oluyorum diyen pozitif bir yönü var.

Onun Ülkesine olan sevdası, Girişimci ve yaratıcılık özelliği, kendi kitabında da bahsettiği üzere , bizim deyimimizle de ,Bilge kişiliği sayesinde zümrelerin takdirini almış olması, hayata anlam katmasını bilen bildiren yönü ile de toplumun sevgisini takdirini almış kimliği ile gelecek için daha bir çok projelerin hayata kazandırılmasına liderlik yapacak olan Gülsemin Demir ‘e başarılı çalışmalarından dolayı kendilerine ;

İyi ki varsın Gülsemin Demir diyorum

Levent KANDEMİR

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Bursa Model Fabrika

Model fabrikalar, işletmelerin verimliliklerini ve rekabetçiliklerini arttırmak amacıyla kurulan diğer merkezlerden ayırt eden en temel özellik deneyimsel öğrenme tekniklerini kullanarak, teori ve pratiği birleştirmeleri ve bu vesileyle yetkinlik kazanımlarını kalıcı hale getirmeleridir. Model fabrika ile amaç maksimum verimlilik ve kalite elde etmek için, tedarik zincirinden montaj hattı operasyonlarına kadar üretim sürecinin tüm bileşenlerinin en iyi şekilde optimize edilmesini sağlamaktır.

Bursa Model Fabrikada, deneyimsel öğrenme tekniklerini kullanarak, yalın üretim teknikleri, enerji verimliliği ve dijital dönüşüm yetkinlikleri kazandırmak amacıyla kurulmuş uygulamalı yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezlerinden bir tanesidir. Model Fabrikalar ürün veya hizmet üreten kuruluşların verimliliğini yükseltmek amacıyla, makine ve malzemenin etkili bir şekilde kullanılması için yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgili konularda eğitim ve araştırma desteği veren kurumlardır.

Peki Model Fabrikanın içeriğinde neler var? Ne iş yapar? Şimdi bunları inceleyelim.
İşletmenizde geleneksel üretim yöntemleri yerine yalın üretim yöntemlerini ve dijital dönüşümün kurallarını uygulamak için oluşturulan model fabrikalarda, simülasyon ile İnsan, makine, ekipman, hammadde, malzeme, zaman ve enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak ve rekabet gücünü artırmak için BTSO’nun firmalar sunmuş olduğu Model fabrika imkanlarından yararlanmak tüm firmaların tercihi olmalı. Marmara Bölgesi’nde, başta imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalar olmak üzere, işletmelerin verimliliğini verdiği eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile geliştirerek rekabet güçlerini arttırmalarını hedeflemektedir.

Kurum ve kuruluşların, verimlilik ötesinde de Endüstri 4.0 geçişte öncülük eden bir sistem olması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Model Fabrika içerikleri arasında ERP, MES, AGV otonom araç, Öğrenen Makinalar, Otomasyon Sistemleri, Endüstriyel Akıllı Robot, Entegre Sistemler, Artırılmış Gerçeklik, Akıllı Tabanca uygulaması, Büyük Veri, dijital ikiz uygulaması gelmektedir. İşletmelerin model fabrika kavramı ve hizmet alabilecekleri yalın üretim teknikleri, dijitalleşme ve Endüstri 4.0 ile tanışması için farkındalık artırıcı seminler düzenlenmektedir. Model fabrikada sınıf içinde verilen teorik eğitimlerin, öğrenme hattında yapılan simülasyonlarla pekiştirilmesi ile deneysel eğitimler yapılmaktadır. Model fabrikada öğrenilen tekniklerin müşterilerin işletmelerine taşınması ve israfların yok edilmeye başlanması ile de yerinde sürekli iyileştirme projeleri ile programlar devam etmektedir.

Projelerin olmazsa olmazı
Ekip çalışması ile Sürekli Geliştirme Projeleri ile verimlilik ve kalkınmanın sağlanması. Birçok çalışma alanında projeler artık ekip olarak yürütülüyor. Burada önemli olan ekibi gerektiğinde iyi bir şekilde yönetmek ve ekibe uyum sağlayabilmektir. Bu özellik işe alım sürecinde mülakatlarda dikkat edilen bir özelliktir.

İnsanlarla iyi ilişkiler kurup, ikna kabiliyeti çok önemlidir.
Bütün sektörde önemli olduğu gibi özellikle değişime dirençlerin kırılması noktasında, en önemli özellik insanlarla güçlü bir iletişim kurup, onları ikna kabiliyetinizde kendinize bağlamanızdır.
Sorumluluk duygusu gelişmiş olmalıdır. Sorumluluk almaktan korkmamalı, aldığımız sorumluluğun da arkasında durabilmeliyiz. Sorumluluk duygumuz ne kadar iyi ve gelişmiş olursa işimizde ki başarımız da bir o kadar artacaktır. Bunun kişiye getirisi de mutlaka olacak farklı bir deneyim kazanmış olacaksınızdır.

Bilişim ve teknoloji olmadan olmaz. Günümüz artık temellerini teknoloji ve bilişim üzerinde şekillendiriyor. Bu yüzden bilişim sektöründe yeterli düzeyde bilgiye ve beceriye sahip olabilmek aranan özelliklerden biridir.

Lider olmak bir ekibi, insanları yönetebilmektir, sorumluluk alabilmek ve karşılaştığımız problemlerin üstesinden rahatlıkla gelebilmektir. “Yalın Şirketler”, “Dijital Şirketler” söyleminin, yaşanan deneyimlerle birlikte ne kadar uygulanabilir olduğunu şirketlere fark ettirmek.

Şirketlerin yeni yetenekleri keşfetmesini sağlamak ve yeni yetkinlik modelleri oluşturmak.
Yeni liderlik modeli, günümüzün liderlerinin bir kısmı bu süreçteki yönetim başarılarıyla yeni liderlik modelinin örnek figürleri haline dönüşecek iken, bazılarını da yeni dönemde lider olarak göremeyeceğiz.
Dijitalleşme, tüm şirketler dijitalleşmenin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu anladıkları bu sürecin sonunda, dijitalleşme konusundaki çalışmalarına ve yatırımlarına ağırlık verecek.
Son olarak ise en önemlisi Enerji Verimliliği ile üçlü saç ayağı tamamlanmaktadır.

Yönetim Danışmanı
Profesyonel Koç
Ayşe DENİZ

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Karadeniz gazının devreye girmesiyle, dışa bağımlılığımızı önemli oranda azaltacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya Türkali-2 kuyusu doğal gaz akış testi programına canlı bağlantıyla katılarak yaptığı konuşmada, “Sondaj konusunda ulaştığımız teknik yeterlilikle, dışa bağımlılığımızı sona erdirdik. Araştırma ve sondaj gemilerimizi filomuza dâhil ettik. Bu gemileri, tersanelerimizdeki bakım ve geliştirme işlemlerinin ardından kendi sınıflarının en iyileri arasına soktuk. İnşallah yakın zamanda Karadeniz gazının devreye girmesiyle, kaynaktaki dışa bağımlılığımızı da önemli oranda azaltacağız” dedi.
Konuşmasına, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangından etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın, İçişleri Bakanlığımızın, Dışişleri Bakanım gerek Kültür ve Turizm Bakanım, valiliğimizin, Antalya Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimleri ihtiyaç duyulan her türlü araç, gereç ve personel ile yangına müdahale etmektedir” ifadesini kullandı.

Milletvekillerinin de bölgede olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En kısa zamanda yangını kontrol altına almak suretiyle bir an önce temennimiz o ki cana hiçbir şey gelmeden bu yangını söndürmüş olalım. Geniş bir alanda süren yangının en kısa zamanda sönmesi temennimizdir. Olay tüm boyutları ile araştırılarak yangında zarar gören vatandaşlarımıza her türlü destek sağlanacaktır. Rabbimden ülkemizi yangın ve sel başta olmak üzere her türlü afetten muhafaza etmesini niyaz ediyorum” diye konuştu.

“KARADENİZ’DE AÇTIĞIMIZ KUYULAR İLK DEĞİLDİR, SON DA OLMAYACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl Ağustos ayında milletin uzun zamandır hasretle beklediği müjdeyi büyük bir gururla verdiklerini anımsatarak, şöyle devam etti: “Fatih Sondaj Gemimizin keşfettiği 320 milyar metreküplük doğalgaz sadece Türkiye’de değil, dünyada da büyük yankı uyandırdı. İlk keşiften yaklaşık iki ay sonra Fatih Sondaj Gemisi’ni ziyaret ederek, ilave 85 milyar metreküplük yeni keşfi de gemimizde açıklamıştık. Keşifle ilgili son müjdemizi ise Haziran ayının başlarında Filyos’ta düzenlenen törende vererek 135 milyar metreküplük yeni keşifle toplamda 540 milyar metreküpe ulaştığımızı ilan etmiştik. Karadeniz’de açtığımız bu kuyular ilk değildir, elbette son da olmayacaktır. Bununla birlikte son bir yılda açtığımız kuyuların öncekilerden büyük bir farkı vardır. Daha önce bu işleri uluslararası şirketlerle birlikte kiralama usulüyle yürütüyorduk, artık öncekilerden farklı olarak bu işleri kendi gemilerimiz ve kendi insan kaynağımızla yapıyoruz. Sondaj konusunda ulaştığımız teknik yeterlilikle dışa bağımlılığımızı sona erdirdik. Araştırma ve sondaj gemilerimizi filomuza dâhil ettik. Bu gemileri, tersanelerimizdeki bakım ve geliştirme işlemlerinin ardından kendi sınıflarının en iyileri arasına soktuk. İnşallah yakın zamanda Karadeniz gazının devreye girmesiyle kaynaktaki dışa bağımlılığımızı da önemli oranda azaltacağız. Tabii bu işler bir günde, bir gecede olmadı. Arkasında yılların emeği, ortaya konan güçlü irade ve milletimizin desteği var.”

“2018’DEN BU YANA 14 DERİN DENİZ KUYUSU AÇTIK”

Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar Türk karasularındaki hidrokarbon kaynaklarının nerede olduğuna ve bunların nasıl bulunacağına dair yeterli veri olmadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şayet biz bu işi hakkıyla yapacaksak öncelikle teknik ekipman ve donanım işini halletmemiz gerekir’ dedik ve hemen kolları sıvadık. İlk gemimiz Barbaros Hayrettin Paşa’yı 10 yıl önce satın alarak başlattığımız süreci, Kanuni Sondaj Gemimizde bir üst aşamaya çıkardık. Ardından diğer gemilerimiz geldi, sahip olduğumuz filoyla 2018’den bu yana 14 derin deniz kuyusu açtık” dedi.

Akdeniz ve Karadeniz’deki iki ve üç boyutlu sismik araştırmaların altı yedi katına çıkarıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Yaptırımlarla, tehditlerle, şantajlarla, yıldırmalarla biz engellemeye çalıştılar ancak hiçbirine eyvallah etmedik. Kararlı duruşumuzdan geri adım atmadık. Eğer biz o günün şartlarında yerli ve millî imkânlarla bu operasyonları hızlandırmasaydık, son yıllarda elde ettiğimiz başarıları başkalarının insafına bırakmış olacaktık. Akla hayale gelmeyecek türlü bahanelerle attığımız her adımın önü kesilecekti. Hamdolsun bunların hepsi geçmişte kaldı. Artık Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis sismik araştırma gemilerimiz denizlerimizin altını tarıyor, Fatih, Yavuz ve Kanuni de sondajlarını yapıyor. Bugün sismik araştırma ve sondaj çalışmalarında son bir yılda geldiğimiz noktanın önemli bir dönüm noktasını da geride bırakacağız.”

“KARADENİZ GAZININ İLK FAZINI 2023’E YETİŞTİRMEK İÇİN BÜYÜK BİR EMEK HARCANIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi’nin açtığı, Kanuni Sondaj Gemisi’nin tamamlamasını yaptığı Türkali-2 kuyusu gaz akış testini gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, “Bir başka ifadeyle keşfettiğimiz ve yerin yüzlerce metre altından çıkartmaya başladığımız Karadeniz gazını, bugün ilk defa yerinde yakacağız. Keşfettiğimiz gazın değerini mesnetsiz iddialarla düşürmeye çalışanlar, bugün burada yanan ateşe iyi baksınlar. Biz burada bilimle, bilgiyle, teknikle konuşarak birilerinin yalanlarla, çarptırmalarla, manipülasyonlarla oluşturmaya çalıştığı algıya da en güzel cevabı veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kuyuda bu aşamaya kadar yapılan işlemler hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce Türkali-2 kuyusunda üç seviyede uzun süreli akış testleri yapıldığını, 135 metre perforasyon ve çakıl filtre ile kuyu tamamlama işlemleri yürütüldüğünü söyledi.

Bu işlemin Türkiye’de ilk defa derin denizde, Türkali-2 kuyusunda uygulandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “İkinci aşamada yüzeyden kontrol edilen akıllı vanalar ve deniz tabanı test vanaları devreye sokuldu. Son aşamada da yüzey test ekipmanları ve flare ile gaz akışa verildi. Bütün bu operasyon, toplamda 247 saatlik bir akış sürecinde gerçekleştirildi. Karadeniz gazının ilk fazını 2023’e yetiştirmek için hem masa başında hem de sahada büyük bir emek harcanıyor. Proje elbette kendi içinde doğal ve teknik zorluklar içeriyor. Hamdolsun şu ana kadar iyi bir planlama ve detaylı iş takvimiyle hedeflerimizden herhangi bir sapma yaşamadık. Bundan sonrası için de çalışmalar aynı titizlikle devam edecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son bir yılda Tuna-1, Türkali-1, Türkali-2, Türkali-3 ve Amasra-1 olmak üzere toplam beş kuyu açtıklarını ve her bir kuyuda keşfedilen gaz miktarını doğruladıklarını belirterek, Tuna-1 kuyusunun 40 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Amasra-1 kuyusunun daha önce elde edilen sismik verilerin yorumlanmasıyla açıldığını bildirdi.

“DOĞAL GAZ ARZ GÜVENLİĞİNDE BÖLGEMİZİN REFAHI İÇİN KİLİT BİR ROLDEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece 135 milyar metreküplük yeni bir rezerv daha yakaladık. Amasra-1 kuyusunun keşfini Sakarya gaz sahasındaki benzer keşiflerin de habercisi olarak görüyoruz. Sahanın etrafındaki çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah buralardan gelecek müjdeli haberleri de milletimizle paylaşacağız” dedi.

Gazı karaya çıkaracak deniz tabanı üretim sistemleri ve kara gaz işleme tesislerinin süreçlerinin eş zamanlı sürdüğünü bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, son aşamada ise her iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hatlarını inşa edeceklerini kaydetti. Derin deniz etüt ile boru hattı rotalarının çalışmalarının sona erdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Önümüzdeki yıl 169 kilometre boruyu denizin dibine döşeyeceğiz. Bu operasyon dünyanın en uzun derin deniz taban bağlantısı olacak. Kara gaz işleme tesislerinin temelini haziran ayının başında atmıştık. Orada da yoğun bir faaliyet devam ediyor. Karadeniz gazı tüm tesisleriyle biterek, kullanıma girdiğinde Türkiye’nin derin denizlerde arama, sondaj ve üretim kabiliyetlerini üst bir noktaya taşıyacaktır. Bu gazın karaya çıkarılması için yürütülen çalışmalar doğal gaz endüstrisini besleyen yan sanayinin gelişimine de önemli katkı sağlayacaktır. Burada kullanılacak ekipmanın önemli bir kısmı yerli üretim olacaktır.”

Bütün bu faaliyetlerin, Türkiye’nin doğal gazda üretimden taşımaya kadar her aşamada ulaştığı etkinliği ortaya koyduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Doğal gaz arz güvenliğinde bölgemizin refahı için kilit bir roldeyiz. Bölge kaynaklarının uluslararası pazarlarla buluşması için her zaman yapıcı bir pozisyon üstlendik, üstlenmeye de devam ediyoruz. Bölgesinin siyasi ve ekonomik bakımından en güçlü ülkesi olan Türkiye’nin uzattığı dost elini tutanlar bugüne kadar hep kazançlı çıktı. Biz karşılıklı saygı ve haklara riayet çerçevesinde kapalı kapılar ardında ne diyorsak, dışarıda da aynısını söyleyen bir ülke ve yönetimiz. Bazıları gibi yolun başında ayrı, ortasında ayrı, sonunda bambaşka konuşmuyoruz. Kendi gazımızın bölge refahına sağlayacağı katkının farkındayız. Bu projenin, Türkiye’nin enerjide merkez ülke rolüne koyacağı katkıyı da iyi biliyoruz. Türkiye’nin tecrübesinden, bilgi birikiminden, dostluğundan faydalanmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açıktır. Türkiye ile iş yapan bugüne kadar kaybetmedi, bundan sonra da kaybetmeyecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkali-2 kuyusu akış testinin hayırlı olmasını dileyerek, “En başından bugüne kadar projenin hayata geçmesinde emeği olan Enerji Bakanlarımıza ve diğer herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Canlı bağlantı sırasında Fatih Sondaj Gemisi’ndeki ekip için “Şu anda karşımda doğal gaz millî ekibini görüyorum” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm ekibe şahsım, ailem, milletim adına en kalbi şükranlarımı Ankara’dan bildiriyorum, tekrar tekrar başarılarının devamını diliyorum. Bu yanan ateşlerimiz inşallah hiç sönmesin” diye konuştu.

OKUMAYA DEVAM ET

TOGG | Türkiye’nin Otomobili

TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni #TANAPtamam

TÜRK AKIM PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale 1915 Köprüsü Kule Tamamlama Töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisini #MilliEnerjideYeniMüjde

ENERJİ PETROL MEDYA GRUP – YENİ NESİL MEDYA | TÜRKİYE

REKLAMLAR
DÜNYA16 saat önce

İyi ki varsın Gülsemin Demir

DÜNYA2 gün önce

Bursa Model Fabrika

DÜNYA4 gün önce

Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Karadeniz gazının devreye girmesiyle, dışa bağımlılığımızı önemli oranda azaltacağız”

DÜNYA4 gün önce

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİNDE TELAFİ EĞİTİMİ

DÜNYA4 gün önce

GENÇLİK PROJELERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

DÜNYA5 gün önce

Emine Erdoğan, Enpati Hayvan Dostu Şehirler ödül törenine katıldı

DÜNYA5 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye terörle mücadelede Angola’nın da yanında yer alacaktır”

DÜNYA5 gün önce

Angola Cumhurbaşkanı Lourenço Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

Tekne Firmaları Türkiye5 gün önce

İstanbul Tekne şirketleri

DÜNYA6 gün önce

İyi ki varsın Alaattin Çoban

DÜNYA1 hafta önce

“Selden zarar gören tüm ilçe ve köylerimizi güvenli ve konforlu bir şekilde imar edeceğiz”

GÜNCEL1 hafta önce

Türkiye’nin Duayen İş insanı Şevket Sabancı hayata gözlerini yumdu.

DÜNYA1 hafta önce

Ankara’da bisikletlerin pedallarına TÜRK-KAZAK DOSTLUĞU için basıldı.

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’de gençlerle bir araya geldi

DÜNYA1 hafta önce

“Kıbrıs Türkü’nün asli unsuru olduğu bu topraklarda güven ve huzur içinde yaşaması bizim için her şeyden önemlidir”

DÜNYA1 hafta önce

“Maraş bölgesi çözümsüzlüğün değil, Kıbrıs Adası’nın huzurlu ve müreffeh geleceğinin sembolü olacaktır”

GÜNCEL2 hafta önce

İyi ki varsın Sabiha Ulaş Karaosman

DÜNYA2 hafta önce

“Kıbrıs Davası’nın sahibi, yavru vatanı ile ana vatanı ile büyük Türk Milleti’nin tamamıdır”

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’de resmî törenle karşılandı

DÜNYA2 hafta önce

“Kıbrıs Türk halkı, eşit ortağı olduğu Ada’da egemen eşitliğe ve eşit uluslararası statüye sahiptir”

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kurban Bayramı mesajı

DÜNYA2 hafta önce

DEV YATIRIMLAR : TOPLU TAŞIMADA ÇEVRE DOSTU DÖNEM BAŞLIYOR

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’da gençlerle bir araya geldi

DÜNYA2 hafta önce

“Bütün Türkiye’yi kucaklamaya, vatan topraklarının her karışına eser ve hizmet götürmeye devam edeceğiz”

DÜNYA2 hafta önce

“Türkiye’nin önünde yeni ufuklar açacak projelerimizi devreye almaya devam edeceğiz”

DÜNYA2 hafta önce

Tokyo 2020’de Mücadele Edecek Milli Sporcular, Japonya’ya Uğurlandı

GÜNCEL2 hafta önce

TÜRİB tarımsal ürün endekslerini yayımlamaya başladı

DÜNYA2 hafta önce

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,”Artık buğdayın fiyatı için Şikago’ya, Londra’ya değil, TÜRİB endeksine bakacağız”

DÜNYA2 hafta önce

“DEVLETİMİZ, TÜM İMKÂNLARIYLA RİZE’DE”

DÜNYA2 hafta önce

DEV YATIRIMLAR | SAMSUN’A 52 MİLYON LİRALIK PROJE

DÜNYA2 hafta önce

DİJİTALLEŞEN KOBİ’LERE 116 MİLYON TL

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“FETÖ’nün son ferdi de etkisiz hâle getirilene, cezasını çekene kadar mücadelemiz sürecektir”

DÜNYA2 hafta önce

TİM Başkanı İsmail Gülle’den Sürdürülebilirlik Çağrısı

GÜNCEL2 hafta önce

TOBB Türkiye Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı’nda Bakan Muş ile buluştu

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz; milletin, millî iradenin, demokrasiye gönül verenlerin zaferidir”

DÜNYA3 hafta önce

İkinci “MAARİF KONGRESİ” 100 yıl sonra Ankara’da ikinci Meclis’te toplandı.

DÜNYA3 hafta önce

TÜRKİYE GİRİŞİM EKOSİSTEMİ 2021 2. ÇEYREK KONFERANSI

DÜNYA3 hafta önce

“2021’de ihracatımızı 200 milyar doların üzerine çıkartarak tüm zamanların rekorunu kıracağız”

DÜNYA3 hafta önce

İyi ki varsın Uğur Yahşi

DÜNYA3 hafta önce

Enva Akademi ve Kurumsallaşma

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mesajı

DÜNYA2 sene önce

Metin Aslım : İş ve Cemiyet Hayatının Sevilen Siması

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Aysu YAVUZ

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Nuray ÖZÇELİK;

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Emel USLU ATİK ;

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın ZEHRA KARAKAŞ BEGEN

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Hüseyin ÇEŞMECİOĞLU :

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın AYSUN ŞAHANOĞLU KABA ;

DÜNYA12 ay önce

İyi ki varsın Nalan Gazezoğlu

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu ,
MAVİ YOLCULUK2 sene önce

TEKNE KİRALAMA | İZMİR ÇEŞME ALAÇATI

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Gül ALCANSOY;

İYİ Kİ VARSIN8 ay önce

İyi ki varsın Nurten ÖZTÜRK

DÜNYA10 ay önce

Sektöre Yön verenler ; Eda DEMİRHAN

KİRALIK TEKNE2 sene önce

Çeşme Kiralık Tekne

KİRALIK TEKNE2 sene önce

Çeşme İzmir | Kiralık Tekneler

DÜNYA2 sene önce

MAN TÜRKİYE’den Ankara’ya dev yatırım

GÜNCEL2 sene önce

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu’ndan’Taha Akgül’e geçmiş olsun ziyareti

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Sibel Şeref KANCAOĞLU ;

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kyoto’da Ara Güler Fotoğraf Sergisi’ni açtı

DÜNYA2 sene önce

Güney Kore Milli Ve Silahlı Kuvvetler Günü Resepsiyonu

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Beril ÇAVUŞOĞLU

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Doç. Dr. Esin Yalçınkaya

OTOMOTİV2 sene önce

Porsche TÜRKİYE

DÜNYA8 ay önce

Dergi Sektöründe Lider Haber Yazılımı | WEBX TÜRKİYE

DÜNYA1 sene önce

Sektöre Yön Verenler Esra KANDEMİR

DÜNYA10 ay önce

İyi ki varsın Semra İĞTAÇ

GÜNCEL9 ay önce

Başarımız, Başarınız olacak HANTEK KALIP

DÜNYA3 ay önce

Başarı Onu , O Başarıyı Seviyor

DÜNYA2 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİN DEĞERİ DAHA DA YÜKSELMİŞTİR”

DÜNYA4 ay önce

Sektöre Yön verenler ; Mehmet TAŞ

DÜNYA6 ay önce

İyi ki varsın İnci Recepoğulları

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Yusuf Burak ASLANPINAR;

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsınız Halil İbrahim YILMAZ

DÜNYA2 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ DOSTLUK VE YAKIN İŞ BİRLİĞİ TAKDİRLE KARŞILANIYOR”

DÜNYA10 ay önce

Ayşe Deniz : İŞ HAYATINDA YAZIŞMA TEKNİKLERİ

ENERJİ8 ay önce

Tekfen Holding “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu” ödülünü üçüncü kez aldı!

DÜNYA10 ay önce

CNR Avrasya Boat Show | Denizlerin en büyük şovu başlıyor.

DÜNYA2 sene önce

“EVLATLARIMIZA MİRAS KALACAK BİR GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURDUĞUMUZA İNANIYORUM”

DÜNYA2 sene önce

Çeşme İzmir ,Mavi yolculuk

TAKVİM

Haziran 2021
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

www.teknetuccari.com

HABER BURADA