Türk İş Dünyası - 2008

İYİ Kİ VARSIN

İyi ki varsın Nurten ÖZTÜRK

Geçmiş tarihinde Roma ,Bizans ve Osmanlının izlerine rastlanılan yerleşim alanında, dağların arasındaki  akarsular , yüksek platolardaki esrarengiz yeşili ,doğanın muhteşem  güzelliklerinin neşir edildiği bitki örtüsü ve en önemlisi Ülkemizin  en hünerli aşçılarını yetiştiren ,Yıldız Saray’ından tutunda , Abdülhamid Han devrinin yemek sofraları, her gelene açık büyük konaklarına, hatta bizim kendi mutfağımıza kadar ne hatıralar uyandıran aşçılar diyarı MENGEN ..

Yazı Dizimde çok özel bir insana ,Enerji dünyasının duayen ismi Nurten ÖZTÜRK ‘ e yer vermek istedim.

Yaylarında yeşilin,nakış nakış işlendiği topraklarında Karadeniz’in şirin beldesi   Mengen’de  1949 yılında dünyaya gözlerini açan Nurten ÖZTÜRK, ilk öğrenim yıllarını  doğup büyüdüğü yerleşim merkezinde tamamladıktan sonra ,Sinop Kız Öğretmen Okulu, Çapa Yüksek Öğretmen Okulu ve Fen Fakültesi Zooloji-Botanik Bölümü’nü bitirerek 1971 yılında Akşehir Öğretmen Okulu’na Biyoloji öğretmeni olarak görevine başladı.

1971 senesinde, okul yıllarında arkadaşlık yaptığı   Fikret ÖZTÜRK ile evlendi.Görev aldığı okulların hemen hemen hepsinde, araştırmacı kimliği ile laboratuvar çalışmalarına öncelik verdiği için çok sevildi ve takdir topladı .

1980 ‘li yılların başında,eşi Fikret ÖZTÜRK tarafından kurulmuş olan  Öztürk Group, bünyesinde,çalışmalar son derece başarılı şekilde devam etmekte iken Nurten Öztürk ; 1984 yılında öğretmenlik mesleğinden ayrılarak aile şirketi olan  Öztürkler Petrol Ltd. şirketinde çalışmaya başladı.

Enerji Sektöründe o yıllarda iki parmağın sayısı kadar Türk Dağıtım Şirketi vardı.

Nurten Öztürk bir ifadelerinde : “10 yıl gibi kısa bir sürede Şirketimizi ,Türkiye’nin en büyük Akaryakıt ve Madeni Yağ Distirübütörü yaptık” diyor.

Fikret Öztürk ile birlikte 1992 yılında aile olarak  İstanbul’a taşınarak Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli akaryakıt şirketi olan OPET Petrolcülük A.Ş.’yi kurdu.

Şirketlerinin  kısa zamanda , bayilik alt yapılarını tamamlayarak Akaryakıt İstasyon bilincini yaymaya başlaması ile , ülkenin her bölgesinde stratejisini yaygınlaştırmaya başladığı dönemler de ,tüm birimlerinde Nurten ÖZTÜRK ismini duymamak elde değildi.

 Nurten Öztürk’ün liderliğini üstlendiği sosyal sorumluluk projeleri, toplumsal sorunların çözümüne kurgulanmış çalışmaları o dönemlerde takdir ile karşılanmakta idi.

 Sektörde fark yaratan “Temiz Tuvalet Kampanyası”, “Yeşil Yol Projesi”, “Örnek Köy Projesi”, “Tarihe Saygı Projesi” ve “Trafik Dedektifleri Projesi” nin fikir lideri ve yöneticisi olan Nurten Öztürk, bu güne kadar beş büyük sosyal sorumluluk projesiyle 20 milyondan fazla kişinin hayatına birebir dokundu.

2000 yılında, gazeteciler derneği tarafından ”Yılın İş Adamı”, 2001 yılında Dünya Gazetesi’nin düzenlediği yarışmada “Yılın Kadın Yöneticisi” ödülüne layık görülen Öztürk, 2006 yılında ise Çanakkale Rotary Kulübü tarafından “Toplum Hizmetleri Üstün Hizmet Ödülü’nü” aldı ve “Şehrin Fahri Hemşerisi” ilan edildi. Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği tarafından, bölgeye yaptığı katkıları nedeniyle kendisine “Kent Hizmet Ödülü” verildi. 2007 yılında yapılan halk oylamasında “Yılın İşkadını” seçilirken TBMM tarafından ülke yararına karşılıksız hizmette bulunan kişi ve kurumlara verilen “Üstün Hizmet Ödülü’ne” layık görüldü. Nurten Öztürk, 2015 yılında ise ‘Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’ tarafından “Yılın Kadını” seçildi. Nurten Öztürk, 2016 yılında ise iş dünyasında elde ettikleri başarılarla adından söz ettiren kadınları bir araya getiren ‘Women to Watch’ platformu tarafından sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri ile fark yarattığı için “Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne layık bulundu. Öztürk, son olarak Fortune 500 Ödülleri kapsamında iş dünyasında ve toplumda özel bir yeri olan, topluma sosyal katkı sağlayan iş insanlarına verilen Pozitif Enerji Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu.

Nurten ÖZTÜRK’ün ;her biri markalaşan OPET Bilinçli Toplum Projeleri nedeniyle aldığı teşekkür mektupları ödül ve plaket sayısı anlatmakla mümkün değil .

2002 yılında Nurten Hanım ve eşi Fikret Öztürk, Koç topluluğu ile yaptıkları ortaklık ve çalışmalarının sonucu büyük bir sinerji ile OPET’in yüzde 50’sini Koç Grubu’na satarak, bugün Türkiye’nin 1. Büyük Şirketi olmasının gururunu yaşıyorlar.

Halen OPET Yönetim Kurulu Kurucu üyesi olarak görevine devam eden Nurten Öztürk ;27 Eylül 2020 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu’nda Başkanlığa seçildi.  

Hobi olarak golf oynarken, Karya Golf Kulübü’nün tamamını, National Golf Kulübü’nün ise yüzde 50’sini alarak, zincir otel işletmeciliğine, Antalya Regnum ile adım attılar, aynı zamanda edebiyatın şiir dallarıyla ve fotoğraf sanatıyla da ilgilenmektedir. Nurten Öztürk, iki erkek ve bir kız çocuk annesidir.

Nurten Öztürk ‘ün ister özel isterse profesyonel hayatında ,bir Kadın Girişimci olarak Sektöre verdiği katkıları ve tüm başarı hikayelerinin altında yatan gerçek de 7/24 çalışmalarının etkin olduğunu gözlemlemekteyiz.

Ülkesine olan sevdası ,iş dünyasında yardım sever vizyonu , hayata anlam katmasını bilen bildiren ,girişimci ruhu ,bilge kişiliği ve toplumun sevgisini takdirini almış kimliği ile gelecek için daha bir çok projelerin hayata kazandırılmasına liderlik yapacak olan uluslararası alanlarda da  bir iş Kadını olmasının yanı sıra iyi bir Anne iyi bir eş olması ve  tüm çalışmaları ve sayısız başarılarından dolayı

İyi ki varsın Nurten ÖZTÜRK diyorum

Levent  KANDEMİR


DÜNYA

İyi ki varsın Özgür AKIN

8.500 yıllık tarihi boyunca Perslerden Antik Yunanlara, Romalılardan Osmanlılara ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kahramanlık destanının yazıldığı topraklarda, farklı kültürlere ev sahipliği yapması, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarih ve arkeoloji meraklıları için de keşfedilmeye değer yerleri ile farklı kültürlerden miras cami, kilise ve sinagoglarıyla inanç turiz minin başkenti… Türkiye’nin en büyük fuarı unvanına sahip Enternasyonal Fuarı’yla, fuarcılık ve kongre turizminin başlıca adreslerinden biri… 3. büyük kruvaziyer limanı ile ülkemizin yüzü en dışa dönük şehirlerinden biri… Hem çok yönlü bir turizm merkezi hem de Türkiye’nin 3. büyük şehri; İzmir…

“İyi ki Varsın” yazı dizimin konuğu; teknoloji, bilişim, sanayi, ticaret ve ülke ekonomisinde girişimci ruhunun ötesinde, bir o kadar başarılarını anlatılmakla bitiremeyeceğimiz, aydınlatma sektöründe ilklere imza atmış değerli iş kadını , NERO TEKNİK TEKNOLOJİ -NERO TECH Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Akın Ekiz isminde 7 yaşında bir erkek çocuk annesi Özgür AKIN’ a yer verdim.

Özgür Akın 22 Ağustos 1977 yılında İzmir’ de dünyaya geldi. Öğrenim yıllarını İzmir de tamamladıktan sonra, 1996 yılında iş Dünyasına merhaba dedi.

1981 yılında kurulmuş yaklaşık 40 yıllık birikimi olan Türkiye Makine pazarının Lideri konumunda marka olup, büyük bir bölümü mühendis ve teknisyenden oluşan ,teknolojinin takipçisi TEZMAKSAN firmasında 1997 yılında Leasing Satışlarından Sorumlu Satış Danışmanı olarak işe başladı. Görev aldığı dönemde şu ifadelere yer vererek Sektörün habercisi oldu. “Tezmaksan bu dönemde kendi müşterisi olsun olmasın Türk Sanayisine kesintisiz hizmet etmeyi hedefledik. Sektöründe en son teknoloji uygulayan öncü firma olmasının yanı sıra hizmetlerini müşteri memnuniyet odaklı gerçekleştirmesinin sonucunda BAŞARI geldi” diyor. 1999 yılına kadar bu görevinden ayrılarak,

1999 yılında Meyve suyu ve içecek sektörünün en köklü ve öncü markalarından AROMA MEYVE SULARI Ege Bölgesi Toptan Satışlardan Sorumlu Operasyon Yönetim Kadrosunda yer alarak 2002 yılına kadar başarılı bir çalışma performansı gerçekleştirdi.

2002 yılında Rezidans, AVM, otel, tatil köyü, ofis ve villa aydınlatmasında gelişen aydınlatma teknolojileri ve değişen estetik değerlerle güncel uygulamalar yaparak Barem Aydınlatma ile Sektöre girdi. Sonra sırasıyla ALFAMAX-SORKAL ELEKTRİK Firmalarında yaklaşık 15 yıl deneyim ve iş becerileri kazandı.
İşte Aydınlatma Sektörünün duayen,aranan iş Kadını olması için yapması gerekeni yani kendi Firmasını oluşturarak,Kurumsallaşma alanında izlenimlerini, deneyimlerini dahası birikimlerini İş dünyasına servis etmenin gururunu yaşadı.

NERO TEKNİK TEKNOLOJİ -NERO TECH olarak , Türk aydınlatma sektöründe, iç mekân, dış mekân ve endüstriyel aydınlatma armatürleri gibi temel kategorilerin yanında farklı ihtiyaçlara cevap verecek özel çözümler de üretilmektedir. Büyük üreticiler, kendilerine ait aydınlatma laboratuvarında armatür ve ışık kaynakları için test ve performans ölçümlerini yapmaktadır.
Özgür Akın ; Aydınlatma Sektöründe bu özverili çalışmalarını ve sektörde gös terdiği üstün performansının altında yatan gerçeklik payında; “Siz neredeyseniz, biz oradayız!” sloganın yattığı gerçekliğini söylemeden geçemiyoruz..

İfadelerinde ,
“Türkiye aydınlatma sektörü, değişen talep ve ihtiyaçlara karşılık verebilmek için arge ve inovasyon çalışmalarına önem vermektedir. Bu sayede küresel ölçekte rekabetçi ürünler geliştirmekte, müşterilerine özel çözümler üretebilmektedir.

Türkiye aydınlatma sektörü teknolojik altyapısı ve yüksek kaliteli ürünleriyle tüm dünyada iyi bir izlenim yaratmıştır. Bu sayede artan ihracat hacmiyle, ülke ekonomisine ciddi katma değer sağlanmaktadır.

Aydınlatma bilinci ve kültürünün artması, enerji tasarrufunun da önem kazanmasıyla pazarın büyümesini desteklemektedir. Türkiye yatırımlarıyla aydınlatma sektöründe bölgesel bir üretim merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.” Diyor ve ekliyor

Ülkemizin marka değeri yüksek ve güvenilir marka şir ketleri başta olmak üzere hem Enerji hem de İnovasyon bayiliklerinin, nihai tüketici kavramında tüm sektör bileşenle rine indirgenmesi alanında deneyimli ve etkin altyapısı, üstün kalite güvencesi ve günümüzün en uygun ekonomik koşullarıyla karşılanmasında öncü olmayı hedefliyorlar.

NERO TEKNİK TEKNOLOJİ -NERO TECH , tasarımcıların ve mühendislerin beraber çalışarak ürünün sadece tasarım değil, mühendislik tarafını da birlikte çözümledikleri bir platform. Tasarım mühendisliği alanında uzmanlaşmış mühendisler, tasarımı doğru okuma, okuduğunu doğru yorumlama ve tasarıma bağlı kalma konularında bilgi ve beceriye sahiptirler. Aydınlatma başta olmak üzere ,Endüstriyel,bilişim, teknoloji tasarımları alanında fark yaratmanın arkasında her iki disiplinin de aynı ortamda çalışarak birbirini desteklemesi ve zaman içerisinde birbirini donatması vardır.

“Çalışma düzenimizde tasarımcılar da bir mühendisin iş yaklaşımına hakim olur ve mühendis perspektifini kendi çalışmalarına entegre eder. İki disiplinin doğru tasarım adına uzlaşabiliyor olması Nero Teknik Teknoloji -NERO TECH ‘in gerçek katma değerini ortaya koymaktadır. Proje sonunda sunulan görsel veriler (aydınlatma,sunum web sitesinde, tescillerde vs. kullanılmak üzere hazırlanan veriler) ve üretime yönelik mühendislik verileri (dijital mühendislik çizimi ve ürünün nasıl üretilebileceğine dair hazır bir bilgi kaynağı) müşteriye büyük rahatlık sağlamaktadır.” Diyor .

Nero Tech firmamızın üstlendiği misyonlardan birisi de yüksek teknoloji ürünlerin AR-GE süreçlerini sürdüren yerli girişimlerle bir araya gelerek ulusal ve uluslararası pazarda ortaya çıkan ürün ve katma değerin doğru müşterilere ulaştırmak olmuştur. Bu bağlamda özellikle son 5 yıl içerisinde firmamız Türkiye’de doğan yüksek teknoloji ile yakından ilgilenmiş, birçok girişimi Türkiye ve Dünya’da üst düzey kuruluşlarla bir araya getirmiştir.

Ar-Ge faaliyetlerinde firmaların verimlerini artıracak yönde stratejiler belirleyerek hedeflenen ürünün doğru pazarı bulması yada oluşturabilmesi konusunda çözüm üreten firmamız, ortaya koymuş olduğu bu vizyon ile, çok sayıda Ar-Ge ürününün başarısına doğrudan etki etmektedir. Özellikle dışa bağımlılığın fazlaca olduğu yüksek teknoloji ürünlerinde firmamız yerli çözümleri Türkiye pazarında gerçek ihtiyaçlarla buluşturarak sanayicimizin ve girişimcilerimizin daha uygun maliyetlerle çözümlere ulaşmasını sağlamaktadır. Bir çok alanda çalışan ama sanayiye ulaştıramayan başarıları da global de kazandırmaya çalışıyoruz. Firmaların maliyetleri de düştüğü İçin bizimle iş birliği yapmak istiyorlar. Aynı pazara hitap edem bir çok sektörden iş birliği teklifleri de alıyoruz. Böylelikle bir çok farklı alanlarda sektör de her geçen gün bünyemize katılmaktadır. Bizim o anlamda vizyonumuzu anlayamayan çok olduğu İçin çok zorlanıyoruz. Aslında başarılı işler yaptığımızı denemeden anlayamayan insanlar oluyor. Demekte

“Başarı Onu O Başarmayı Seviyor “ Sloganı Özgür Akın’ için bir yaşam felsefesi olmaktan öte Gelecek adına ister özel, isterse iş yaşamında kadın girişimci olmasının yanı sıra, Egeni,n incisi İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye de sektörüne verdiği katkıları ve tüm başarı hikayelerinin altında yatan gerçeğin de 7/24 çalışmalarının etkin olduğunu gözlemlemekteyiz. Onun ülkesine olan sevdası, iş dünyasında yardımsever vizyonu, hayata anlam katmasını bilen bildiren, girişimci ruhu, bilge kişiliği ve toplumun sevgisini takdirini almış kimliği ile gelecek için daha birçok projelerin hayata kazandırılmasına liderlik yapacak olan uluslararası alanlarda da bir iş kadını olmasının yanı sıra, örnek bir anne olması ve tüm çalışmaları ve sayısız başarılarından dolayı,

“İyi ki varsın Özgür Akın ” diyoruz.

Levent KANDEMİR

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

İyi ki varsın Kenan Gökkaya

Tarihin izlerinde, Hitit uygarlığının ilmek ilmek dokunuşun izleri yanında, çömelek kaya adıyla da bilinen ve eski adı Piran olan yörenin , Osmanlı’nın Türkmen ve Yörük boylarının şimdiki Karabekir Mahallesi olan yerleşim yerinde köyünü kurdukları oba diyarı olarak, Ankara Keskin ilçesine bağlı bir köy iken, 1928 yılında bucak haline getirilen ve 1946 yılında Kırıkkale ilçe olunca buraya bağlanmış ve 1960 yılında 36 bağlı köy ile birlikte ilçe şekline getirilmiş, Delice beyazı üzümü ,beyaz altın tuz rezervi ,ismini aldığı delice ırmağı , güler yüzlü insanları ile tarih kokan Delice .

İyi ki varsın yazı dizimizin konuğu, hem bizler hem de efsanevi Dünya Müzik ve Sanatının nadide şaheserlerinin içerinde yaşayan, Yüzüncü Yılın Düğünü şiir eseri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Tuba Sanatçısı Kenan Gökkaya’ ya yer verdim.

1965 yılında önceden Ankara iline bağlı olup, 1989 yılında Kırıkkale ye bağlı Delice ilçesinde dünyaya gelen Kenan Gökkaya , Tuba eğitimini Ankara Mızıka Okulunda tamamladı. 1986 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın açmış olduğu sınavda başarılı olarak İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Tuba sanatçısı olmaya hak kazandı. Aynı zamanda İktisat eğitimi de alan Gökkaya, 1984-1999 yılları arasında Futbol Hakemi olarak Türk Futboluna uzun yıllar hizmet etti ve en genç Milli Futbol Hakemi olma ünvanı elde etti.

28 yıldır İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Tuba Sanatçısı olarak hizmetinin yanı sıra 12 dönem İzmir Devlet Senfoni Orkestrası yönetim kurulu üyeliği, 10 dönem de İzmir Devlet Senfoni Orkestrası müdürlüğü görevini yaptı. Bu görevlerin yanı sıra 6 dönem İzmir Filarmoni Derneği yönetim kurulu üyeliği ve 5 dönem yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır.

Ayrıca uzun yıllar Ephesuss Brass Grubu ve Ege Brass Grubu ve Turkish Brass Ensemble oda müziği gurubu Tuba Sanatçısı ve kurucusu olarak ulusal ve uluslararası alanda sanatsal etkinlikler yürütmüştür.2003 yılında projelendirdiği “Gezici Sanat Otobüsü” projesinin, İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile kurumsallaştırılmasını sağlayarak tüm okulların hizmetine sunulmasını sağladı.2000-2010 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın uluslararası (Japonya, İtalya, İspanya, 3 kez Almanya, Belçika, Malezya, Bosna Hersek) turnelerini gerçekleştirdi. Ulusal alanda: 5.Dünya Su Formu Açılışı ‘Suyun Şarkısı’ projesini, Anadolu’ya çoksesli Müziği yayma projesini, Tarihi mekan konserleri, Fabrika Konserleri, İnşaat İşçilerine yönelik ‘İşçi Konserleri’, Bahar Konserleri, Köy Konserleri Projeleri ‘Gündüzleri köy çocuklarına eğitim konserleri, Çocuklara yönelik Eğitim Konserleri “Keloğlan Senfoni’de” , “Hacivat ve Karagöz Senfoni’de” Projeleri’, “Senfonik Şaka” Projesi, Sokak Konserleri ve Halk Konserleri, Klasik Müzikle Tedavi ve Rehabilitasyon Konserleri, Çocuk Islahevi Konserleri, Huzurevi Konserleri gibi birçok projelere imza attı.2012 yılında Alsancak Rotary kulübünce ”Meslek Hizmet Ödülü” ile ödüllendirildi.

Ayrıca İzmir’in konser amaçlı salon probleminin çözülmesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile İsmet İnönü Sanat Merkezi’nin ve Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin kente kazandırılmasında öncü oldu. 2009 yılında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Danışma Kurulu Üyeliği’ne getirildi ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde karşılıksız hizmet yürütmesini sağladı ve Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin Açılış Konseri’ni projelendirdi. Milli Bayramlara ve Özel Günlere yönelik projeler gerçekleştirdi. Ülke ve dünya müzik edebiyatına (Aşık Veysel Oratoryosu ve Çanakkale Destanı’nı) Murat Kodallı’ya bestelettirerek kazandırdı. Ayrıca İZDSO bünyesinde gençlik koroları ve çocuk koroları kurdu. 2005 – 2007 yılları arasında 25.si İzmir’de düzenlenen Dünya Üniversite Oyunları için yapılan Olimpiyat Köyü’nde kurucu başkan olarak Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Son olarak 10 yıldır Anadolu’ya güzel sanatların ulaşamadığı köylere, kasabalara, ilçelere ve şehirlere güzel sanatları ulaştırma amacını, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurumsallaştırarak (Anadolu Filarmoni Orkestrası adı altında, yürüyüşünü de Türkiye Sanat Otobüsü projesi ile) gerçekleştirdi. Anadolu Filarmoni Orkestrası Sanat Koordinatörü ve Kurucu Müdürü olarak Anadolu’ya başta müzik sanatı olmak üzere güzel sanatların ulaştırılabilmesi için çalışmalar yaptı. Kenan Gökkaya bütün gerçekleştirdiği projeleri “her kültür ancak kendi toprakları üzerinde yükselebilir” düşüncesi ile planlamıştır. Ulusal kültürümüzün evrenselleşebilmesi için yerelden ulusala, ulusaldan evrensele bir yol izlenmesi gerektiğine, halk düşünülmeden atılan hiçbir adımın, yapılan hiçbir işin, eylemin başarılı olamayacağı ve amacına ulaşamayacağı düşüncesi ile projelerinde halkı hep ön planda tutmuştur. Tüm projelerini sosyal sorumluluk duygusu ile toplumun bütün kesimlerini buluşturarak (kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, eğitim kurumları, üniversiteler, basın yayın kuruluşları ve en önemlisi halkla) onlarla birlikte gerçekleştirmiştir. Kenan Gökkaya son olarak Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığımızın Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı için düzenlemiş olduğu100.Yıl Marş yarışmasının ilk etabı olan şiir yarışmasında 81 ilimizden ve 14 ülkeden katılan 2500 e yakın, şairin şiiri arasından, YÜZÜNCÜ YILIN DÜĞÜNÜ adlı şiiri büyük jürinin beğenisini kazanarak, bestelenmeye değer 100 şiir arasına girerek, Sanayi ve Teknoloji bakanımız sayın Mustafa Varank’ın da katılımıyla 3 Mart 2022 de törenle İstanbul AKM(Opera)da gerçekleştirilen büyük bir törenle ödüllendirilmiştir.

Ayrıca YÜZÜNCÜ YILIN DÜĞÜNÜ adlı şiiri Kenan Gökkaya Almanya’da sanatsal yaşamını sürdüren ünlü Türk Orkestra şefi ve Bestecisi Betin Güneş’e besteleterek, cumhuriyetimize armağan edilmek üzere yüzüncü yılda, 100 kişilik bir senfoni orkesrası ile çalınıp,100 kişilik bir koro ile, seslendirilecek hale getirtilerek, yüce milletimizin yüksek beğenilerine ve takdirlerine saygı ile sunulacaktır.

Sanatsal ifadenin, özgünlüğün ve yaratıcılığın anlatısı olan Tuba ‘da, kişisel olarak gelinen en üst noktayı ifade eden bir üslupla çalışmalarının hemen hemen hepsinde ,” Ensturmanında nefes ona can olsun diye üflenir” diyor.

Elbet de , İnançsız hiçbir şey olmaz, yaşayamazsınız. Her ensturmanda olduğu gibi ,hepsinin icrasında , kültür lazım,duygu lazım , başka türlü ses çıkmaz Tuba dan . Musiki iki ses arasındaki manevi münasebettir. Ruha hitap eder düşüncelerimizle demekte,


Ülkesine olan sevgisi, hem üslup hem de şahsiyeti ile bütün güzel sanatlarda olduğu gibi, icra edenin iç âlemini yumuşatan, aslında her insanın hayata, yaratılan her şeye sevgi ve muhabbetle bakmayı hissettiren bir duygu selini içerisinde yaşayan karşısındakine de yaşatan ruh hali ile hem Ülkemiz başta olmak üzere,yurt dışındaki müzikseverlere de ,Şahsının bu ulviliği insanlara cazip hale getirmesinden, “Gelenekten ,geleceğe “ sözlerimizdeki “Sevgiliden geldikten sonra, her şey kabulümüzdür.” diyen ruh anlayışımız ile gizemli ruhundaki yardımsever kişiliği, sektörlerde gösterdiği yaratıcılık ve bilge kişiliğiyle bütünleşerek zümrenin takdirini kazanmış, sevilen bir insan olması, gelecekte de insanlık adına faydalı, pek çok kapsamlı sanatsal değerleri toplumumuza kazandıracağına inanıyor ve kendilerine:

iyi ki varsın Kenan Gökkaya diyorum.

Levent KANDEMİR

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

İyi ki varsın Ebru Milat Sezgin

Geçmiş tarihinde, topraklarında binlerce yıldır milyonların barındığı, bereketli hilalin ortasında, yukarı Mezopotamya’nın efsane şehri. Onlarca uygarlığa sahne olan yaşayan tarih. Dillerin ve dinlerin şehri. Medeniyetlerin beşiği. Gökyüzüne komşu bir kalenin eteklerinde kurulmuş bir Taşkent, yıldızlara yakın masal kenti Mardin…

Kendisi çalışmayı sevdi, pozitif düşündü ve hep mütevazılıktan yana oldu. Doğru zamanda doğru yerde olmanın, bazen risk almanın bazen de sabretmenin kazançlarını yaşadı. Âmâ hiç kuşkusuz en büyük özelliği her zaman yeniliklere açık olmak ve yıllardır yer aldığı; iş dünyasındaki değişime ayak uydurma becerisinin yanı sıra, her zaman saygı üzerine kurulmuş yaşantısı oldu. Hem sosyal hayatı hem de iş hayatına özellikle dikkat eden içmimar Ebru Milat Sezgin’ e yazı dizimde yer verdim.

1970 yılında beş kız kardeşin en büyüğü olarak Mardin de doğan Ebru Milat Sezgin’in , çocukluk yılları Mardin- Diyarbakır ilerinde geçti…İlkokulu ve ortaokulu Diyarbakır da bitirdi. 1983 yılında Babasının Ankara da ki iş yoğunluğu nedeniyle ailece bu şehre gelmesi ile yaşam biçimlerinde gözle görünür değişiklikler yaşandı . Mardin ‘ de Elektrik Mühendisi bir Baba ve eğitimci bir Anne’nin ilk evladı olmak bambaşka bir duygu idi.

Mardin’in sayılı Ailelerinden biri olan Sezginlerin, o dönem ilk kız torunu olmasından dolayı ebeveynler ve ailenin büyükleri, doğuş manasını taşıyan İkinci ismini “Milat” koymuşlar. Bu ismini gururla yaşadı,yaşattı ve günümüze kadar gelmesinde özverisini hiç kaybetmedi.

Liseyi Ankara Atatürk Lisesinde, üniversiteyi Bilkent üniversitesi içmimarlık ve çevre tasarımı bölümden bitirdi. Ankara’ da mesleğini en iyi klasmanda yapmanın gururu ile sektörün aranan ismi olmayı hedefliyor. Duygu ve Dilde isimli iki kız çocuğu olan Sezgin’in mimarlık aşkı Çocuklarına da sirayet etmiş, Kız çocuklarının kendisi ile birlikte şantiyelerde büyüdükleri ortamın havasını teneffüs etmeleri, onlarında bu meleği kariyerlerinde yaşatmak istemelerine sebep oldu . Büyük kızı, Polonya da mimarlık eğitimi alırken küçük kızı da hedefine ulaşmak için üniversite sınavına hazırlanıyor. Bir boğa burcu olduğunu söyleyen Sezgin, yemek yemeyi sevdiği için İyi bir Gurme olduğu. Spor yapmayı özelikle karate ile ilgilenmeyi kendine hedef yapması ayrı bir meziyet diyebiliriz.Evru Milat
Mesleğine “milat interiors” çatısı altında devam ediyor. Milat interiors; marka kavramını ve bunu tasarımlarına yansıtmasını iyi bilen, yaratıcı bireylerden oluşan bir ekip.. Üretmek ve deneyimlemek için 1998 yılında Ankara’da yola çıktıkları içmimarı ve tasarımı yolculuğuna , uzman ekip ruhu ile farklı ölçekli projeler ile devam etmekteler .

Ebru Milat Sezgin ifadelerinde
Hayallerle gerçekleri birleştiren, yenilikçi, teknoloji ile sanatı tasarıma katan, estetik ve işlevsel, insan ölçeğine uygun mekanlar tasarlamayı benimsiyoruz. Öncelikle sizi dinliyoruz, vizyonunuzu öğrendikten sonra isteklerinize ve hedef kitlenizde en uygun yaratıcı çözümlerle size geri dönüyoruz. Tasarladığımız bu projeleri yaşam kolaylığı ve kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak hayata geçiriyoruz diyor ve ekliyor…
Baş tasarımcı, proje koordinatörü olarak farklı projelerde yer alarak, başarılı çalışmalarımız ve konsept geliştirme konusunda ki deneyimimiz ile içmimarlık sektöründe yol almaya inançla devam ediyoruz. Nefes aldığınız mekânları renklendirerek ve sizi benzerlerinden farklı bir noktaya taşıyarak hayatınıza anlam katmayı umuyoruz.

Kadınların çalışma hayatında var olmalarının, 21 .yüzyıl Teknoloji ve Bilişim çağında ,olmazsa olmazı olduğunun altını çiziyoruz. Kadınlarımızın ekonomiye ve ihracata daha fazla dâhil olması, ülkemizin güçlü yarınları inşa edeceğimiz süreçte belirleyici olacaktır. Çünkü Milat interiors ailesi olarak bizler, kadınlarımızın yılmaz gayretine ve azmine, inanıyor; güveniyoruz.
Kadınların iş gücüne katılımı, kendi sos yo-ekonomik durumlarını, ailelerini ve çevrelerini geliştirecek ve tüm toplumda etki yaratacak önemli bir değişim ve gelişimin öncüsü olacağın bilincini savunuyoruz. Diyerek

Verdikleri hizmetleri ;
İç Mimari Tasarım, Proje ve Uygulama Hizmetleri
Mimari ve İç Mimari Danışmanlık Hizmetleri
Anahtar Teslim Projeler
Proje Yönetimi ve Yönetim Danışmanlığı
Uygulama Kontrolörlüğü ve Uygulama Yönetimi
Mekanik, Elektrik, İnşaat Mühendisliği ve Peyzaj gibi farklı disiplinler arası proje-uygulama koordinasyonunun sağlanması olarak belirtmekteler.

Ülkesine ve doğup büyüdüğü ve istihdam kaynaklarını seferber ettiği Ankara a olan vefası, paha biçilemez bir kadın girişimcinin sahip olduğu vizyonu ve iş tecrübesi, başarılarına gıpta ve hayranlıkla baktığımız bir iş kadını olmasının yanı sıra, gücünün farkına vardığı andan itibaren hep yapıcı, pozitif yaklaşımı ile her daim etrafına yaymaya çalıştığı bilgi ve deneyimleri sebebiyle, sözlerimizin sonunda,
İyi ki varsın Ebru Milat Sezgin Diyorum

Levent Kandemir

OKUMAYA DEVAM ET

TAKVİM

Aralık 2020
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

TOGG | Türkiye’nin Otomobili

TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni #TANAPtamam

TÜRK AKIM PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale 1915 Köprüsü Kule Tamamlama Töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisini #MilliEnerjideYeniMüjde

ENERJİ PETROL MEDYA GRUP – YENİ NESİL MEDYA | TÜRKİYE

DÜNYA1 gün önce

“PAKİSTAN, TÜRK MİLLETİNİN GÖNLÜNDE HER ZAMAN MÜSTESNA BİR KONUMA SAHİP OLMUŞTUR”

DÜNYA1 gün önce

“Kalkınma planlarımızın merkezine ‘güçlü kadın, güçlü aile, güçlü Türkiye’ ilkesini yerleştirdik”

DÜNYA2 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenlerle bir araya geldi

DÜNYA2 gün önce

“Latin Amerika ve Karayipler bölgesiyle ilişkilerimiz, dış politikamızın temel sütunlarından birini oluşturuyor”

DÜNYA2 gün önce

Emine Erdoğan, Küba Cumhuriyeti Devlet Başkanı Díaz-Canel’in eşi Peraza ile bir araya geldi

DÜNYA2 gün önce

Küba Cumhuriyeti Devlet Başkanı Díaz-Canel Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

DÜNYA2 gün önce

Emine Erdoğan, UNICEF Türkiye Temsilcisi Dominicis ile bir araya geldi

DÜNYA2 gün önce

“Türkiye’nin menfaatleri neyi gerektiriyorsa ona göre hareket ediyoruz”

DÜNYA3 gün önce

EGESAYDER (EGE BÖLGESİ SATINALMA YÖNETİCİLERİ VE PROFESYONELLERİ DERNEĞİ) SATINALMA ZİRVESİ

DÜNYA4 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Artvin Yusufeli Barajı ve HES, Yeni Bağlantı Yolları ve Tünelleri, Yeni Yerleşim Bölgesi Açılış Töreni’ne katıldı .

DÜNYA6 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’da

DÜNYA1 hafta önce

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğal Gaz İşleme Tesisleri’nde incelemelerde bulundu

DÜNYA1 hafta önce

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: LİMANLARIMIZA 10 AYDA 907 KRUVAZİYER GEMİSİ YANAŞTI

DÜNYA1 hafta önce

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: DÜNYA MİRASI NEMRUT DAĞI’NA ULAŞIM KOLAYLAŞIYOR

DÜNYA1 hafta önce

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: KARLA MÜCADELEYE 11 BİN 490 ARAÇ VE EKİPMAN İLE HAZIRIZ

DÜNYA1 hafta önce

TÜBİTAK BAŞKANI PROF. DR. HASAN MANDAL WAITRO BAŞKANI SEÇİLDİ

AKARYAKIT1 hafta önce

Shell &Turcas | Ahmet erdem

DÜNYA1 hafta önce

DIGIATHON 2022’DE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

GENÇLER1 hafta önce

ULUSKON Başkanı Nezaket Emine Atasoy’un Gaziantep’e Resmi Ziyareti

DÜNYA1 hafta önce

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Her bir km yolu ‘Halka hizmet, Hakk’a hizmettir.’ ilkesi ile inşa ediyoruz.

DÜNYA1 hafta önce

Japon Büyükelçiliği ve Türk Japon Vakfı’ndan ANITKABİR ziyareti…

DÜNYA1 hafta önce

“Tüm gücümüzle barışın, refahın ve adaletin tesisi için samimiyetle gayret gösteriyoruz”

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Scholz ile bir araya geldi

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Meloni ile görüştü

DÜNYA1 hafta önce

Emine Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Endonezya’da lider eşleriyle bir araya geldi

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya geldi

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüştü

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MIKTA üyesi ülkelerin liderleriyle bir araya geldi

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştü

DÜNYA2 hafta önce

G20 Liderler Zirvesi Endonezya’da başladı

AKARYAKIT2 hafta önce

Akaryakıt Sektörü | Shell | Ahmet Erdem

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya Devlet Başkanı Widodo ile bir araya geldi

AKARYAKIT2 hafta önce

Shell Ahmet erdem | Utanmıyormusun

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Endonezya’da

DÜNYA2 hafta önce

“Türkiye’yi ve Türk milletini terörle teslim alma çabaları, dün olduğu gibi bugün ve yarın da hedefine ulaşamayacaktır”

AKARYAKIT2 hafta önce

Board of Directors | Shell Global

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi doğal gazda merkez ülke hâline getirecek adımlar atıyoruz”

AKARYAKIT2 hafta önce

Andrew Mackenzie | Shell Dünya Başkanı DİKKATİNİZE

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Semerkant’ta “Türk Dünyası Ali Nişanı” verildi

DÜNYA2 hafta önce

81 İLDE 1023 NOKTADA TOPRAKLA BULUŞAN 4 MİLYON FİDAN “TÜRKİYE YÜZYILINA NEFES” OLACAK

DÜNYA3 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mesajı

DÜNYA3 sene önce

Metin Aslım : İş ve Cemiyet Hayatının Sevilen Siması

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın ZEHRA KARAKAŞ BEGEN

DÜNYA4 ay önce

Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı temeli atıldı

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Aysu YAVUZ

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Emel USLU ATİK ;

İYİ Kİ VARSIN2 sene önce

İyi ki varsın Nurten ÖZTÜRK

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Nuray ÖZÇELİK;

DÜNYA2 sene önce

İyi ki varsın Nalan Gazezoğlu

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Hüseyin ÇEŞMECİOĞLU :

DÜNYA5 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel ile görüştü

DÜNYA2 sene önce

Sektöre Yön verenler ; Eda DEMİRHAN

DÜNYA2 sene önce

İyi ki varsın Gül ALCANSOY;

DÜNYA2 sene önce

İyi ki varsın AYSUN ŞAHANOĞLU KABA ;

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Beril ÇAVUŞOĞLU

GÜNCEL2 sene önce

Sektöre Yön Verenler Berfu GÜVEN

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu ,
MAVİ YOLCULUK3 sene önce

TEKNE KİRALAMA | İZMİR ÇEŞME ALAÇATI

DÜNYA3 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Yusuf Burak ASLANPINAR;

İYİ Kİ VARSIN2 sene önce

İyi ki varsın Semra Aman Akyürek

ENERJİ2 sene önce

Tekfen Holding “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu” ödülünü üçüncü kez aldı!

GÜNCEL2 sene önce

Başarımız, Başarınız olacak HANTEK KALIP

DÜNYA2 sene önce

Türkiye’nin En Etkin 50 CFO’su belli oldu

DÜNYA6 ay önce

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Yatırım Forumu’na katıldı

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Doç. Dr. Esin Yalçınkaya

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Prof. Dr. Başak SOLMAZ

DÜNYA2 sene önce

İyi ki varsın Semra İĞTAÇ

Tekne Firmaları Türkiye1 sene önce

Yatlar Burada | Türkiye

DÜNYA3 sene önce

MAN TÜRKİYE’den Ankara’ya dev yatırım

DÜNYA2 sene önce

Sektöre Yön Verenler Esra KANDEMİR

DÜNYA2 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜGVA 5. Olağan Genel Kurulu ve 6. Gençlik Buluşması’na katıldı

DÜNYA3 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kyoto’da Ara Güler Fotoğraf Sergisi’ni açtı

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Sibel Şeref KANCAOĞLU ;

KİRALIK TEKNE3 sene önce

Çeşme İzmir | Kiralık Tekneler

DÜNYA2 sene önce

İyi ki varsın Nazlıhan ALKAN

DÜNYA2 sene önce

Sektöre yön verenler, Ahmet ÇALLI

DÜNYA2 sene önce

Sektöre Yön verenler ; Mehmet TAŞ

KİRALIK TEKNE3 sene önce

Çeşme Kiralık Tekne

GÜNCEL2 sene önce

Topluma sürdürülebilir değer katan, itibarlı şirketler grubu KALE GRUP

DÜNYA2 sene önce

İyi ki varsın İnci Recepoğulları

DÜNYA11 ay önce

“Türkiye, son 19 yılda, diğer pek çok alan gibi savunma sanayiinde de âdeta bir devrim gerçekleştirmiştir”

GÜNCEL1 sene önce

HATAY’ ın Güçlü Kadınları

DÜNYA1 sene önce

ELMADAĞ MOBİLYACILAR İHTİSAS OSB’NİN TEMELİ ATILDI

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Genç İş Adamları heyetini kabulünde açıklamalarda bulundu

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “OECD İstanbul Merkezi Açılış Töreni”ne Video Mesaj Gönderdi

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu

DÜNYA2 sene önce

Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi Açılış Töreni’nde konuştu

DÜNYA2 sene önce

Dev Yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sarıkamış-Karakurt-Horasan yolu açılış töreninde konuştu

DÜNYA2 sene önce

Dev Yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan milli helikopter motoru teslim töreninde önemli açıklamalar

DÜNYA3 sene önce

“EVLATLARIMIZA MİRAS KALACAK BİR GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURDUĞUMUZA İNANIYORUM”

DÜNYA3 sene önce

“G-20 platformu, küresel meselelerin çözümünde daha etkin ve güçlü bir mecra olmalı”

DÜNYA3 sene önce

“TÜRKİYE VE JAPONYA’NIN DOSTLUĞU; KÖKLÜ, DERİN VE SAMİMİ”

DÜNYA3 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kyoto’da Ara Güler Fotoğraf Sergisi’ni açtı

DÜNYA3 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİN DEĞERİ DAHA DA YÜKSELMİŞTİR”

DÜNYA3 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ DOSTLUK VE YAKIN İŞ BİRLİĞİ TAKDİRLE KARŞILANIYOR”

www.teknetuccari.com

HABER BURADA