Türk İş Dünyası - 2008

İYİ Kİ VARSIN

İyi ki varsın Sadık Yahşi

Levent Kandemir

Haber Burada

Tarih

Tarihi MÖ 4000’e kadar uzanan tarihinde günümüze dek ,bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapan,tabiat şartlarının ve coğrafi konumunun uygun ve elverişli olması,Anadolu’da en eski yerleşim merkezlerinden birisi olmasını sağlamıştır. İpek Yolu üzerinde, Palandöken Dağı’nın eteklerine kurulu yerleşim yerinde ;Ata sporumuz  Cirit Oyunu başta olmak üzere , gelenek ve göreneklerine bağlılığını  asırlardır devam ettirmesinin yanı sıra Anadolu’da bir çok efsanelere de tanıklık eden bir tarihsel dokusunda evliyalar beldesi, Dadaşlar diyarı ERZURUM ..

İyi ki varsın yazı Dizimiz de ;Dadaşlar diyarı Erzurum doğumlu ,ancak İZMİR ‘ de eğitim hayatına devam eden bir soluğa,iş yaşamındaki (dijital dönüşüm,teknoloji yönetimi,pazarlama yönetimi ,Satış Yönetimi ve Planlama -Geliştirme )alanlarında uzmanlaşmış , farklılıkları ile 1974 yılında Erzurum’da doğan Sadık M. Yahşi ye yer verdik.Öğrenim hayatı boyunca İZMİR ‘ de 1992 yılında Lise tahsilini tamamlamış ve memleketi Erzurum dan her solukta bahseden anlayışını hiçbir zaman bozmamış sonrasında ,AÖF Turizm ve Otelcilik bölümünden mezun olmuştur.
O lise yıllarından hemen sonra , 1992 yılında Batı Mutfak Ticaret ve Şınık Mimarlık’ta sırasıyla mağaza sorumlusu, ön muhasebe, mağaza müdürlüğü ve Şınık Mimarlıkta Şantiye şefliği yaparak iş hayatına atıldı. Burada 5 yıllık iş yaşamın da, sanki geleceğinin temellerini atarcasına bir çok ilklere imza attı.

1997 -2000 yılları arasında Dizayn Mobilya’da Bayi Koordinatörü, Pazarlama ve Satış Müdürlüğünü görevini üstlendi. 1998 yılımda Türkiye’de mobilya sektöründe ilk CD Room kataloğunu yapan ekibi yönetti.

Yönetim -İnsanları Yönetmek konularında Uzmanlaşan kariyer yaşamına ;2004 yılında Antalya Belek’te Papillon Belvil Otelde, Otel içi işletmelerin Genel Müdürlüğünü üstlendi.

2006 yılında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Fellini Ayakkabı mağazalarının kurum koordinatörlüğünü HR, Finans, CRM departmanı, IT ve lojistik departmanlarını kurdu. Tüm ülkede 8 Şehirde mağaza kurulumları yönetimini üstlendi. (30 Mağaza Şehirler; Kiev, Kharkov, Donetsk, Dnepropetrovsk, Cherkassy, Lvov, Odessa , Zaporojie)

Türkiye den .yani Ülkesinden uzakta .Yeni bir kültür ve onun getireceği yeni yaşam tarzına alışmak kolay olmayacaktı elbette. Asıl önemli olan bu yeni başlangıçta hemen pes etmemek ve uyum sağlamak onun için zor olmadı. Yeni iş insanları ile tanıştı.sosyal oldu ve uyum sürecinde başarıla ardı sıra geldi.
2010 yılında , Kyiv, Odessa, Crimea, Kharkov, Khmelnitsky bölgelerinde toplam da 226 İşadamı ile ,TÜİD (Türk Ukrayna İşadamları Derneği) Genel Sekterlik görevini üstlendi.

2011 yılında , Ukrayna’da ;60 şehirde 100’ün üzerinde ofis ve 1000 üzerinde çalışanı İle yolcu taşımacılığı ve kargo şektöründe öncü şirketlerden ,Günsel Group ‘da Satış ve Pazarlama departmanında ,Genel Müdür yardımcılığı görevini üstlendi. Bu Firmada ,tüm IT alt yapısının yenilenmesi, firma içi kargo ve yolcu taşımacılığı yönetim yazılımının CRM dahil yeniden planlanıp, tasarlanıp uygulanmasın da ,ekip liderliği yaptı.

2012 yılında yine ,Ukrayna’da önde gelen sistem entegratör ve internet servis sağlayılardan Synchron’da Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevinde de bulundu.

Yut dışı faaliyetlerine devam ederken .2014 yılında Türkiye’de; See Smart Dijital ve teknoloji pazarlama danışmanlığı şirketini kurdu. SeeSmart Dijital, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya hesaplarının planlaması ve yönetilmesi, Arama motorları optimizasyonu, kurumsal sunumlar, Haber portal, bloglar içerik yönetimleri ve İnternet reklamları danışmanlığı hizmetlerini halen veriyor.
2016 yılında Türkiye de ve yurt dışında hizmet veren , Kaspian Elektrik Elektronik Zayıf Akım sistemlerinde Firmanın İş Geliştirme Uzmanlığı Görevinde bulundu.

Sadık M. Yahşi , Dijital Dönüşüm konusunda ve şirketlere CDO (Chief Dijital Officer) ve bağlı ekiplere şirketler içinde doğru şekilde konumlanmalarını sağlamak teknoloji, pazarlama ve satış üzerine önemli kurumlara danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Şu anda ; Ukrayna’da Yolcu Taşımacılığı ile ilgili ödeme tahsilatı yapan Citycard firmasında; bu firmanın Ülke Müdürlüğünü yapıyor.

Biliyoruz ki ; Sadık M.Yahşi , hem yurt dışında hem de Ülkemizdeki bütün başarılarının altında yatanın ; büyük bir azim ve dirayetin sonucunda olduğunun idraki içerisinde, İnanıyoruz ki ,yeni bir çok projelere de imza atacaktır.

Ülkesine olan sevdası ,girişimci ruhu ,yardımsever kişiliği ,teknoloji alanında yaratıcılık özelliği ve bilge kişiliği ile toplumun sevgisini ve takdirini almış vasıfları üzerinde bulundurması sayesinde, Sanayi, Turizm, Finans Kurumlarında Ülkesine kazandırdığı değerlerden dolayı :

İyi ki varsın Sadık M. YAHŞİ diyorum.

Levent KANDEMİR .

DÜNYA

İyi ki Varsın Nejla AYKAÇ

Genç Gazeteciler

Haber Burada

Tarih

Karadeniz Bölgesinin İç Anadolu’ya açılan kapısı olarak da bilinen Kunduz ormanlarının göz
kamaştıran güzelliği ve Kızılırmak’ın ufka doğru kaybolup giden büyülü kıvrımlarıyla taçlanan, Anadolu kültür mozaiğinin görkemli parçası. Bin tanrılı efsanevi uygarlık Hititler’in idari merkezi. UNESCO Dünya Kültür Mirası Hattuşa’ya ev sahipliği yapan sürprizli bir kültür ve gastronomi havzası. Boğazköy Sfenksi’ni, meşhur leblebisini, İskilip dolmasını ve çeltik tarlalarını keşfetmek adına ,birbirinden oldukça farklı sektörlerin yatırımlarının ekonomiye yön verdiği tarihe açılan pencere , Çorum,

Bu yazı dizimde; iletişim, farkındalık ve çözüm yolları alanlarında uzman, çok sayıdaki kapsamlı projelerin mimarı, aynı zamanda Tüm Gayrimenkul Danışmanları Derneği (TÜGAD) başta olmak üzere, bir çok Derneğin Kurucusu ve halen aktif ,Yönetim Kurulu üyeliği de bulunan, evli ve Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği İngilizce Bölümünde eğitimini sürdüren 1 kız çocuk Annesi bilge bir insana, Nejla Aykaç’ a yer verdim .

1978 Çorum doğumlu olan Nejla Aykaç, ilkokulu burada, ortaokul, lise eğitimini Kırıkkale’de
tamamladı. Kariyer Eğitim yıllarında; Rafineri ve Petro Kimya , İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi , Anadolu Üniversitesi Adalet, Emlak ve Emlak Yönetimi Meslek Yüksek Okulu ile Uluslararası İlişkiler lisans bölümlerini görmek mümkün olmaktadır .

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” ve “Okul genç beyinlere; insanlığa hürmeti, millet ve memleket sevgisini, şerefi, bağımsızlığı öğretir” sözlerini kendisine ilke edinmiş biri olarak, eğitim olmazsa olamazı olmuştur. Halen kariyerinde üniversite, yüksek lisans eğitim programları ve doktora eğitim programları yanı sıra mesleği adına, değer katacağını düşündüğü etkinliklere ve sertifika programları yanında aktif olarak bir çok kapsamlı projenin de mimarı olarak da yerini almaktadır.

Türkiye coğrafyasında sayısız bölgelerde, uzun yıllardır emlak sektörünün içinde bulunan birisi
olmasının yanı sıra , aynı zamanda uluslararası ticaret yapan şirketin genel müdürü olarak hizmet vermekte.

Tüm Gayrimenkul Danışmanları (TÜGAD) Derneği Kurucusu ve Başkanı olan Nejla Aykaç ,Gayrimenkul sektörüne yaşanan sıkıntıları sadece gayrimenkul sektöründe hizmet veren birisi olarak düzenletmeyeceğimi bildiği için bu sektörün çatı kuruluşlarda yönetici olması gerektiğine karar verdi. Bu zamana değin, birikim yaptığı çok yönlü bilgi ve tecrübelerini, emlak mesleği ile buluşturmak emlak sektörünün ve emlakçı meslektaşlarını yarınlara yön verecek projelerini hayata geçirerek toplumda hak ettiği değerleri kazandırmak için Ankara Emlakçılar Odası başkanlığına aday oldu ve ülke tarihinde bir ilk olan KADIN Yönetici olarak Ankara Emlakçılar Odası başkanlığına aday oldu. Bu adaylık süreci onun adına çok önemliydi, çünkü sektöre bir kadının, dahası bir annenin elini değmesi gerekiyordu, tüm alanlarda, platformlarda, siyasi oluşumlarda ve diğer meslek odalarında olduğu gibi emlakçılar odasında da bunun olması gerekiyordu ve bunun adını koydu , başta kadın girişimciliğini arttırmak olmak üzere hayata geçirdikleri birçok projeden kendisini en etkileyen projelerin gençlere
ve onların eğitimine ve kişisel gelişimine katkı sağlayan projeler olduğunu her daim dile getirmiştir. Ülke genelinde sosyal ve ekonomik ilerlemeye katkı sağlayacak en önemli konulardan birinin kadınların hak ettiği değerde ekonomiye katılması olduğunu savunan Aykaç, sadece kendi işinde değil, dernek faaliyetlerinde de kadın istihdamının arttırılmasına yönelik gayret göstermiştir.

Gayrimenkul sektörüne başlattığı bu devrimler ile başlayan sürecin devamında , Ankara
Uzlaştırmacılar Derneği kurucusu ve yönetim kurulu üyeliği, Keçiören Çorumlular Derneği Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkilerden Sorumlu Başkanlığı, Tüm Gayrimenkul Danışmanları (TÜGAD) Derneği Kurucusu ve hali hazırda başkanlığı, Adalet Bakanlığı Ankara Bilirkişilik Bölge Kurulunda Gayrimenkul alanında yeminli Bilirkişiliği, Adalet Bakanlığında Ankara Ağır Ceza Adalet Kurulunda Uzlaştırmacı, Ticaret Mahkemelerinde Konkordato Komiserliği, Hukukta Alternatif Çözüm Derneği Başkanlığı ve Ankara Tahkim Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevini aktif olarak yürütmekte.

Mesleğe değer ve kalite katmak için hiç durmadan çalışmaya devam ediyor. Sektörleri adına adına kurmuş olduğu Tüm Gayrimenkul Danışmanları Derneği (TÜGAD) ile aylık olağan toplantıları yanı sıra mesleğin etik kuralları oluşması ve gayrimenkul sektörünün itibar ve değer kazanması için durmadan çalışmaya devam eden Nejla Aykaç ,

Sektör içerisinde yaşanılan ve Ülkemizde Sektörünün geldiği yer anlamında şu ifadelerinde ;
Türkiye’de yani ülkemizde, sektörümüzde iş hacmine bağlı olarak yüksek gelir etme imkânının olması nedeniyle sektöre, yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan kişilerin girmekte ve kayıt dışı bir şekilde çalışmaktadırlar. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de gayrimenkul sektörünün kurumsal bir yapıya sahip olması ve toplumda belirli bir saygınlığa kavuşabilmesi için öncelikle merkezi yönetim tarafından gayrimenkul sektörüne yönelik bir yasal bir düzenlemenin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Ayrıca gayrimenkul sektörünün özel ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlemiş akademik eğitimleri alan profesyonel meslek mensuplarının sektör içinde faaliyet göstermesi , hem gayrimenkul danışmanlığı mesleğine saygınlık kazandırıp tercih edilir bir hale getirecektir hem de sektördeki iş sahiplerinin memnuniyet düzeylerinin artmasını sağlayacaktır.

İçinde bulunduğun her durumda daha ileriye gidebilmek için büyüklerimin tecrübelerinden yolaçıkarak hayatıma yön vermeye çalıştım. Millete efendilik yoktur. millete hizmet etmek vardır gayesive sınıf mücadelesi yerine sosyal dayanışmayı sağlamak için çeşitli sivil toplum kuruluşlarında kurucu üyelik ile yönetim kurullarında görev aldım gururluyum diyor.

Yaklaşık 20 yıldır ,gayrimenkul başta olmak üzere insan kaynakları, sosyal iletişim ve kişisel gelişim alanlarında konusu insan olan eğitimler, organizasyonlar, seminerler, toplantı ve sempozyumlar gibi sayısal sosyal aktiveler düzenleyerek ve STK organizasyonlarına katılarak sosyal yaşamda adından söz ettirmiştir. İş hayatındaki ve sosyal yaşamdaki tüm bu koşuşturmanın yanı sıra kişisel gelişim danışmanlığı da yapmaktadır.

Ülkesine olan sevdası, doğup büyüdüğü Çorum ‘a olan özverili tutkusu, işinde gösterdiği istek ve öz disiplin, girişimci ruhu ve yardımsever kişiliği, çalışmış olduğu sektörlerde gösterdiği yaratıcılık ve bilge kişiliğiyle bütünleşerek zümrenin takdirini kazanmış, sevilen bir insan olmasını sağlamıştır. Gelecekte de insanlık adına faydalı, pek çok kapsamlı projeyi hayatımıza kazandıracağına inanıyor ve kendilerine,

“İyi ki Varsın Nejla Aykaç diyoruz.

Levent Kandemir

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

İyi ki Varsın Hülya Gözaçan

Genç Gazeteciler

Haber Burada

Tarih

Mütevazi bir ailenin küçük yaşlardaki kızının yabancı bir ülkedeki yalnızlığını, özlemlerini, hüzünlerini, hayallerini, zaman zaman gurbetçilerin günlük hayatlarına dair izlenimlerini dile getiren öyküler vardır ya hani. Sarmaşıklarından, kurumuş ağaç dallarına dek, begonya-zambak bahçelerinde kır çiçeklerini toplarız. Solan yapraklarının adı bizim için belki Eylül, belki Ekim… Hüznün adı belki de Kasım’dır, mevsim ise sonbahar dizelerinde. Gurbet ve yad elleri anlatırken mısralarında hüznün adıdır Almanya. Sonrasında İzmir’ e kadar uzanan bir yaşam hikayesidir.

“İyi ki Varsın” yazı dizimde İşletme Mezunu -Tekstilci bir İş KADINI ve aynı zamanda sosyal platformda etkin bir değere yer verdim.

28 Nisan 1979 Almanya’ da doğdu. İlkokuldan üniversiteye kadar öğrenimini, İzmir’de tamamladı. Bursa Uludağ ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerini bitirdikten hemen sonra, 1997 yılında ailesi ile birçok dünya markasına üretim ve Avrupa’ya ihracat yapan “FG Tekstil “ firmasını kurup ortağı oldu. 2005 yılında çıkardıkları “Fuga Jeans” isimli marka ile “Turkualite” e devlet desteklerinden yararlanmaya hak kazandılar. 300 kişilik personel ile Avrupa ve Rusya pazarında hem toptan hem de zincir mağazalar ile “Fuga Jeans” isimli markayı tutundurmayı ve tercih edilen bir marka haline getirdiler.

İş dünyasında yarattığı vizyon ve edinimleri Rusya’ ya taşıdı. Burada yaklaşık 3 yıl yaşadı. 2009 yılında şirketinden ayrılıp üniversite yıllarında yüreğinde olan eğitmenlik idealini gerçekleştirmek için 6 yıl boyunca özel sektörde çeşitli şirketlerde yöneticilik yaptı. Amacı Türk firmalarının eğitim ihtiyaçlarını ve marka yönetim eksiklerini tespit etmekti.

Üniversitelerin bilimsel eğitimlerine katılarak kendini bilimsel eğitimlerle geliştirdi. Özel şirketlerde ve bireysel talepler doğrultusunda “Kişisel Gelişim” seminerleri, kurslar, bireylere Meditasyon (derin düşünme) ile Bedensel ve Ruhsal arınma seansları vermeye başladı. Özellikle öfke kontrolü, etkili iletişim, yönetici ve kariyer koçluğu, ilişki koçluğu, bilinçli aile eğitimleri ve Bioenerji terapileri ile birçok insanın hayallerini gerçekleştirmesine yol gösterdi.

Yıllarca “ Tasavvuf ve Kuantum “ metotları ile kendini geliştirip bedensel ve ruhsal arınmayı sağlayacak “ Kişisel Gelişim ve Tasavvuf” eserleri yazmaya başladı. Danışanlarının hayatlarında yaşadıkları olumlu gelişmeleri kendi ağızlarından bu kitaplarda okuyabileceksiniz. Danışanlarının memnuniyeti ve talebiyle bilgilerini insanlık yararına paylaşmak için ilim ve bilim metotlarının içinde olduğu “Enerjisel Dönüşüm Liderliği”, “Bioenerji Uzmanlığı” ,”Profesyonel Koçluk” eğitimlerini vermeye devam ediyor. İlk eseri “Pozitif Düşünce” ile birçok Rektör ve bilim insanının takdirini kazanan yazarımız ikinci eseri “ Sır Sahibine Verilir” isimli eseri ile okuyucuların kalbine adeta taht kurdu. Heyecanla diğer eserlerini bekliyoruz.

Hülya Gözaçan ile yaptığım bir söyleşide ,Biyoenerjinin tanımı ,kapsamı ve türü hakkında şu ifadelere yer vermektedir.

“Bioenerji tanımında kısaca yaşam enerjisi yada türkçe tam karşılığı ise’ yaşam akımı’ dır. Her canlı yaşamak için yaşam akımına yaşam enerjisine ihtiyaç duyar. Yüce Allah bize bunu ayetinde de sade bir şekilde derin bir anlamla anlatmıştır.
‘Onun ilmi dışında bir yaprak bile düşmez’ .(En’am Süresi 59. Ayet)
Bilimsel olarak atomdan gelen enerji olmadan canlılar hayatta kalamaz. Peki o atoma enerjiyi veren kimdir ? Tabi ki Ya Küddüs Ya Melik Allah (c.c)‘dır. Bize verdiği yaşam enerjisini aldığında yaprak kurur düşer ve insanda canını teslim etmiş olur. Bu anlamda enerji her şeyden önemlidir.
Enerjimizi arttırır , zihnimizi pozitif tutarsak hem ilimsel hem bilimsel yasalar sağlıklı kalacağımızı, başarılı olacağımızı kanıtlıyor. Kuran’ı Kerim ışığında ve bilimsel kaynakların kanıtladığı bu bilgilere sahip olmalıyız. Zihin ve enerji yönetimi eğitimi olan ‘Bioenerji Uzmanlığı Eğitimim’ bir anlamda yaşamı kolaylaştıran Rabbin lütfettiği bir ilimdir.

Enerji noktasında başta her şey insana yatırımı gerektiriyor. İnsana, ekiplere, ve en önemlisi de insanın kendisine yaptığı yatırım… Ben de tam anlamıyla bunu gerçekleştiriyorum. Dünya, bildiğimizden farklı bir yöne doğru gidiyor ve Bio Enerji ‘ de göstergeler bu yolculukta büyük önem taşıyor. Bu alanın içine her gün yeni disiplinler yerleşiyor. Enerjisel Dönüşüm Liderliği”, “Bioenerji Uzmanlığı” ,”Profesyonel Koçluk” bunlardan bir kaçı . Bütün bunlar arasında insanlar arasında bir köprü vazifesi olmayı istedim ve sanırım bunu da başardım. Diyor

Hz Mevlana ‘ Dert yol gösterir beyler ‘ der. Aslında sağlık sorunlarıyla gelen danışanlarım enerji olduklarını ve negatif düşüncelerin onları hasta ettiğini kavrar terapilerimde. Sadece sağlık için yararlı demek haksızlık olur. Enerjimiz yükseldiğinde bireysel ilişkilerimiz düzelir, kendine güven artar kariyerde başarılı olacak motivasyonu ve gücü içinde buluyor danışanlar. En güzeli de içsel huzur ve mutluluğa kavuşmuş oluyorlar. Terapiler sonrası söyledikleri ‘ Hocam hakkınız ödenmez’ cümlesi beni çok mutlu ediyor. Her mesleğin bir yorgunluğu vardır bu kelimeler tüm yorgunluğumu unutturur.

Hülya Gözaçan , güçlü ve sağlam duruşunun yanında sahip olduğu özgüven, edindiği saygın konumu perçinleyerek, yakalamış olduğu başarıyı şahsıyla bütünleştiriyor. Çünkü “O başarıyı, Başarı da onu seviyor.”

Kendileri , yaklaşık 20 yılı aşkın ,insan kaynakları, sosyal iletişim ve kişisel gelişim alanlarında konusu insan olan eğitimler, organizasyonlar, seminerler, toplantı ve sempozyumlar gibi sayısal sosyal aktiveler düzenleyerek ve STK organizasyonlarına katılarak sosyal yaşamda adından söz ettirmiştir. İş hayatındaki ve sosyal yaşamdaki tüm bu koşuşturmanın yanı sıra Enerjisel Dönüşüm Liderliği, Bioenerji Uzmanlığı ,Profesyonel Koçluk eğitmenliği ve kişisel gelişim danışmanlığı da yapmaktadır.

Eğitimlerinde kadınlara ayrı bir önem veren Hülya Gözaçan , eserlerinden yaşamından feyz aldığı Hünkar Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin sözleriyle devam ediyor; “ Kadınlarını okutmayan milletler yükselemez”. Ülke refahımız için her aileden bir kadının ilim öğrenmesi misyonu ile yaşadığını dile getiriyor. Kadının İlim sahibi olup kendi zihnini, eşinin ve ailesini negatif enerjilerden arındırabilmesi hem ülkenin hem ailenin yaşam standartını ,bolluk, bereket, sağlık ve huzura sevk edeceğini eğitim verdiği ailelerden aldığı sonuçlarda net gördüklerini ifade ediyor. Kuran ayeti ile de İlimdeki derin bilgisini gözler önüne seriyor. Şems süresi 9. Ayette Yüce Rabbin bize bu konuda yemini var diyor;
“Gerçekten onu( bilincini) arındıran kurtulmuştur” .

Ülkemizde ve yurt dışında sayısız ödüle layık görülen ve alan, Hülya Gözaçan’ı, ülkesine duyduğu yoğun sevgisi, bir o kadar başarılı çalışma temposu, bizleri inanın çok duygulandırdı. Hülya Gözaçan ’ın bu engin deneyim, bilgi, beceri ve başarılarının devam etmesinin ülkemiz adına sosyal Yaşam ve dayanışma alanında, katacağı pozitif değerlerin bilinci ile,

“İyi ki varsın Hülya Gözaçan ” diyoruz.

Levent Kandemir

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

İyi ki varsın İlknur AKKALP

Genç Gazeteciler

Haber Burada

Tarih

İlk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, yapılan araştırmalarda bulunan tarih-öncesi izler, şehrin insanoğlunun yerleşik düzene geçtiği dönemlerde kurulduğunu göstermektedir. Savunma, endüstriyel, organize, MKE, Etibank gibi kamu sanayi kuruluşlarının ve bunlara bağlı fabrikaların içerisinde yer aldığı sanayisi ve bürokrasi adına devlet nezdinde Bakanlık Birimleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve özel sektöre ait holding ve işletim kurumları ile adeta ülkemizin can damarı… Nefesi olan ilimiz… Uluslararası Sanat ve Müzik Festivali’nin, bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri ile hareketli bir sanatsal ve kültürel yaşama sahne olan, dinleyici sayısı hiç düşmeyen Filarmoni Orkestrası ile ünlenen, 23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümetinin merkezi… 13 Ekim 1923 tarihinde çıkarılan bir kanun ile Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti; ANKARA…

Bu yazı dizimde; iletişim, farkındalık ve çözüm yolları alanlarında uzman, çok sayıdaki kapsamlı projelerin mimarı, aynı zamanda Genç Girişim ve Yönetişim Derneği – GGYD ve BESİYAD üyeliği de bulunan bilge bir insana, İlknur AKKALP ‘ e yer verdim

27 Şubat 1981 yılında, fizyoterapist Ankara’lı bir anne ve Makine Mühendisi İstanbul’lu bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. Eğitim yıllarının tamamında renkli diyebileceğimiz bir çehre var. Henüz İlk öğretim yıllarında jimnastik ve baleden mezun olarak, ilklere imza attı. İlk ve orta öğretim yıllarında sırasıyla, Ankara Yükseliş Koleji’, lise 1-2 Prof. Dr. Şevket Raşit Hatipoğlu, lise 3 ise Kaya Bayazıtoğlu lisesi var. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünü kazarak ,bu Üniversiteden 2005 Şubat Ayı’nda mezun oldu. Üniversite bitirme tezini, Marmara Denizi’nin Jeolojik gelişimi ve depremsellik özelliği konusu ile 97 puan alarak bölüm 9.’luğu ile bitirdi. 2002 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda stajını tamamladı.

Eğitim alanında, matematik, geometri, müzik ve resim branşlarında başarılara ulaştı ve ödüller aldı. Bu zaman dilimlerinde aynı zamanda okulda kros-yüzme ve basketbol takımlarında yerini alıp okulun izci grubunda da boy gösterdi.

Üniversite ve sonrasında sanatçı yönünün ağır basması ile uzunca bir süre solist olarak sahnelerde yerini aldı. 2012 yılında da dört kişilik interaktif bir tiyatro topluluğunda sahne aldı.
2005 yılında “ T.C. Kadir Has Üniversitesi Aktif İşgücü Piyasa Programları Projesi Yeni Fırsatlar Programı’nın mülakatını kazanarak 3 haftalık hızlandırılmış eğitime katıldı. Kariyer yıllarında ilk start diyebileceğimiz sigortacılık hayatına ilk adımını atmış oldu

İlknur Akkalp; güçlü ve sağlam duruşunun yanında sahip olduğu özgüven, edindiği saygın konumu perçinleyerek, yakalamış olduğu başarıyı şahsıyla bütünleştiriyor. Çünkü o başarıyı, başarı da onu seviyor. Bu eğitim sırasında, her sigorta firmasında yer alan yöneticiler kendi markalarına dahil etmek için tanıtımlar yaptılar ve kendisi de Koç Allianz’ı tercih ederek 2005 yılının Ekim Ayı’nda İstanbul Beşiktaş Direkt Satış Ofisi’nde bireysel emeklilik uzmanı olarak işe başladı. Ailesin Ankara ‘ da bulunması sebebiyle ,2006 yılında ,Koç Allianz Ankara Bölge Müdürlüğü Direkt Satış Ofisi’ne geçis yaptı.

2006 yılında geçirmiş olduğu talihsiz bir trafik kazası nedeniyle 2007 yılına kadar sektöre devam edip, sonrasında bağlı olduğu sektörden ayrılıp kendi mesleği olan mühendisliğe dönme kararı aldı.
2008 sonralarına kadar Coğrafi Bilgi Sistemleri Mühendislik ve Eğitim Ltd. Şti. ESRI Türkiye Şirketi’nde jeoloji mühendisliği & iş geliştirme sorumlusu ve GIS uzmanı olarak görev yaptı.
Bu sırada da ;

  • Introduction to Arc GIS I and II
  • 3D Analyst and Spatial Analyst
  • ÇOMÜ – UZAL Bahar Konferansları “ e-devlet sürecinde CBS Tabanlı Standartlar, Kullanım Alanları, Uygulamaları”
  • ESRI Kullanıcılar Grubu Konferansı
    Eğitim ve konferanslarda yer alıp; düzenleme ve hazırlık aşamalarında bulundu.

2008 yılında Avivasa Emeklilik ve Hayat A.Ş.’den gelen bir teklifle tekrar sigorta sektörüne bireysel emeklilik uzmanı olarak dönüş yaptı. Kader bi şekilde sigortacılık sektöründe olması gerektiğini söylüyordu O’ na. Ne yaparsa yapsın sigortacılığın önemini tüm insanlığa doğrusu ile birlikte aşılamak istiyordu. Öyle de oldu.
2011 yılının sonlarına kadar bu firmada çalışıp; bölge quarter-ay-yıl birinciliklerine hem ape hem tahsilat olarak imzalar attı. 2011 yılının sonlarında, Aegon Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nden gelen teklif üzerine 2014 yılına kadar; özel birikim danışmanı ve ekip yönetmeni olarak hizmet verdi.
Bu sırada eğitimcini eğitimi, BIRKMAN Reaching Further, satışta başarı eğitimi ve satış teknikleri-vücut dili eğitimlerini alarak başarılarına başarı kattı. Ve sonrasında yöneticilik zamanlarında danışmanlarına; almış olduğu bu değerli bilgilerle ilgili eğitimler verdi.

Başta kadın girişimciliğini arttırmak olmak üzere, hayata geçirdikleri birçok projeden kendisini en etkileyen projelerin gençlere ve onların eğitimine ve kişisel gelişimine katkı sağlayan projeler olduğunu her daim dile getirmiştir. Ülke genelinde sosyal ve ekonomik ilerlemeye katkı sağlayacak en önemli konulardan birinin kadınların hak ettiği değerde ekonomiye katılması olduğunu savunan Akkalp , sadece kendi şirketlerinde değil, Sosyal sorumluluk dernek faaliyetlerinde de kadın istihdamının arttırılmasına yönelik halen ,gayret göstermektedir.

2014 yılında tekrar almış oldugu radikal kararlar ve özel sebeplerden dolayı tekrar sektörü bırakmak zorunda kaldı ve Erkom Kompresör Makine İmalat Sanayi Tic. Ltd. Şti’de müşteri ilişkileri ve iş güvenliği sorumlusu olarak işe başladı. Firmasında; aynı zamanda, hem sigortacılık deneyimini , hem de mühendislik deneyimini entegre ederek , teklif hazırlama, servis kontrolü, müşteri ilişkileri, tüm sigortaları ve iş güvenliği kontrolünden sorumlu oldu.

Sigortacılık kariyer hayatında onu asla yalnız bırakmıyordu , 2017 yılında NN Hayat ve Emeklilik A.Ş.’nde Direkt Satış Ofisi’nden gelen teklifle satış müdürü unvanı ile mesleki kariyerine geri dönüş yaparak ,2018’e kadar hem ekip yönetimi hem de eğitimlerden sorumlu olarak devam etti.
2018 yılı benim yılım oldu ve ekliyor ; 2018 Mart ayında değerli iş ortağım dediği , Mehmet Akif Gürleyen ile birlikte AKGÜR Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti’ni kurdu. 2018 Temmuz ayında ise ortaklığı bitirip AKGÜR Sigorta’nın tek yetkilisi olarak hayat, sağlık ve bireysel emeklilik konuların hizmet vermeye devam etti.

2019 yılında NN Hayat ve Emeklilik’i de bünyesine dahil ettikten sonra , Vienna Life Insuranne Group ve NN Hayat Emeklilik firmalarının yetkili acentesi olarak halen hizmet vermekte.
Acente olarak NN Hayat ve Emeklilik A.Ş.’nde Bireysel Emeklilikte 2020 yılı Ankara Bölge BES Satış Kalitesi Birincisi ve Tamamlayıcı Sağlık Ankara Bölge 2020 yılı 2.’si olarak büyük başarılara imza attı.
Bu süre zarfında müşteri ve hizmet kalitesini aynı saflarda tutarak iş sevgimi bununla harmanlayarak sigortacılık serüvenime devam ediyor.

İlknur Akkalp ;
Herkesin işini aşkla yapması gerektiğine inanıyorum diyor ve ekliyor ,dönüp dolaşıp sigortacılık mesleğine geri dönüş yapmamın bir sebebi olduğunu düşünüyorum ve herkese bu sigortacılık kavramını en iyi şekilde aşılamak istiyorum. Diyor.

Bir kadının başarısının, hayallerinin peşinden koşmasının büyük önemine inanan biri olarak genç dostlarımız başta olmak üzere mesajım şudur ki hayallerinizin peşinden gidin diyen
İlknur Akkalp’ in sektörel bağlantıları ve alanındaki üstün performansı, Sivil Toplum Kuruluş platformundaki dostlukları çerçevesinde saygın ve kararlı duruşu her daim örnek olmuştur. Onun bu kararlı ve istikrarlı duruşu hem mesleki hem de çeşitli meslek dallarından almış olduğu sayısız sertifikası ve ödülleri sayesinde kendilerini, kariyer yaşamında bir adım da öne taşımıştır.
Sektöründe ,profesyonel deneyimli ve etkili kadroları ile birlikte bölgesel ve uluslararası sundukları yüksek kalitede hizmetler ile iş dünyasındaki yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip ederek müşterilerine VIP düzeyde hizmet vermekteler.

“Mutlaka ve mutlaka sizi heyecanlandıran ve sevdiğiniz işi yapın. Bu zaten sizi başarıya götürecek olan ilk adımdır. Ve o sevdiğiniz işinizde çok çalışın, yılmayın. Bunun karşılığını mutlaka alacaksınız,” demekte olan değerimize

Ülkesine olan sevgisi, farkındalık yaratan girişimci ruhu ve kurumsal yönetim anlayışı, yardım sever kişiliği, Yönetim – Strateji belirleme alanında yaratıcılık özelliği, bilge kişiliği ile toplumun sevgisini ve takdirini almış vasıfları üzerinde bulundurması, gelecekte de hem yurtiçi hem de yurtdışında kaynağı insan olan, faydalı çoğu kapsamlı projeleri yaşama kazandıracağını biliyor ve kendilerine,

“İyi ki varsın İlknur AKKALP diyorum.

Levent Kandemir

OKUMAYA DEVAM ET

YENİ NESİL MEDYA | TÜRKİYE

TAKVİM

Aralık 2020
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

HER ŞEY GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN

TOGG | Türkiye’nin Otomobili

TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni #TANAPtamam

GENÇ GAZETECİLER BURADA

REKLAMLAR

TÜRK AKIM PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ

TÜRKİYE YÜZYILI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale 1915 Köprüsü Kule Tamamlama Töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisini #MilliEnerjideYeniMüjde

ENERJİ PETROL MEDYA GRUP – YENİ NESİL MEDYA | TÜRKİYE

DÜNYA2 gün önce

Türk Hava Yolları, Türkiye ve Japonya Arasındaki Kültürel İş Birliğini Güçlendiriyor

DÜNYA2 gün önce

Bakan Ersoy, ‘Atatürk Vizyonuyla Gelecek Yüzyıla Bakış Konferansı’nda konuştu

DÜNYA2 gün önce

BAKAN ERSOY, BEYOĞLU KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ’NİN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİ

DÜNYA2 gün önce

Ticaret Bakanı Bolat, Afrika Ülkelerinin Ankara’daki Büyükelçileriyle Bir Araya Geldi

DÜNYA2 gün önce

“Türkiye’yi savunma sanayii başta olmak üzere, her alanda başarıdan başarıya koşturduk”

DÜNYA2 gün önce

Nejla AYKAÇ, Başarı Onu O BAŞARMAYI Seviyor

DÜNYA3 gün önce

Turkish Airlines World Golf Cup Turnuvası’nın İstanbul Ayağının Kazananları Belli Oldu

DÜNYA3 gün önce

WIDECT, E-Ticaret Ekosistemini Büyütmek için Yola Çıkıyor

DÜNYA3 gün önce

SANAYİ VE TEKNOLOJİ İŞ BİRLİKLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

DÜNYA3 gün önce

İZMİR’DE TEKNOFEST COŞKUSU

DÜNYA3 gün önce

TCDD’NİN 167’NCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ.

DÜNYA5 gün önce

70’İ AŞKIN ASTRONOT BURSA’DA

DÜNYA6 gün önce

“Nahçıvan, Azerbaycan’la ilişkilerimizde özel bir yere sahiptir”

DÜNYA6 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi’nde resmî törenle karşılandı

DÜNYA6 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nahçıvan’da

DÜNYA7 gün önce

DÜNYACA ÜNLÜ ASTRONOTLAR TÜRKİYE’DE BULUŞUYOR

DÜNYA1 hafta önce

Türk Hava Yolları, Üçüncü Kez “World Class” Ödülüne Layık Görüldü

DÜNYA1 hafta önce

Emine Erdoğan, New York’ta “Dünyaya Yön Veren Kadınlar” etkinliğine katıldı

DÜNYA1 hafta önce

Emine Erdoğan, ABD Başkanı’nın eşi Jill Biden’ın ev sahipliğinde lider eşleri ile bir araya geldi

DÜNYA1 hafta önce

Emine Erdoğan: “Varisi olduğu köklü miras çerçevesinde devletimiz, bugün de dünyanın vicdanı olmayı sürdürmektedir”

DÜNYA1 hafta önce

“Amerika’yla ilişkilerimizi siyasi düzlemde ilerletirken, ekonomik alandaki iş birliğimizi de çeşitlendirmemiz gerekiyor”

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya Başbakanı İbrahim ile bir araya geldi

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerikan Yahudi Toplumu Çatı Kuruluşları Temsilcilerini kabul etti

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Afrika Devlet Başkanı Ramaphosa ile bir araya geldi

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü

DÜNYA1 hafta önce

Emine Erdoğan, Türkevi’ndeki sergide Anadolu tekstilini devlet başkanlarının eşlerine tanıttı

DÜNYA1 hafta önce

Emine Erdoğan, New York’ta “Şiddetin Önlenmesi ve İyileşme Günü”nü anma programına katıldı

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Başbakanı Netanyahu ile bir araya geldi

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Meloni ile görüştü

DÜNYA1 hafta önce

Emine Erdoğan, BM Sıfır Atık Danışma Kurulu üyeleriyle bir araya geldi

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile görüştü

DÜNYA1 hafta önce

Emine Erdoğan, New York’ta Kolombiya Cumhurbaşkanı’nın eşi Garcia ile bir araya geldi

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta Ahıska Türkleri ile bir araya geldi

DÜNYA1 hafta önce

Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Al Sani’nin annesi Şeyha Moza’yla görüştü

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Garibashvili ile görüştü

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla ve SpaceX’in kurucusu Musk’ı kabul etti

DÜNYA1 hafta önce

Emine Erdoğan, New York’ta “Küresel Sıfır Atık Hareketine Doğru” programına katıldı

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile bir araya geldi

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’na ilk imzayı attı

DÜNYA4 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mesajı

DÜNYA4 sene önce

Metin Aslım : İş ve Cemiyet Hayatının Sevilen Siması

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Emel USLU ATİK ;

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Aysu YAVUZ

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın ZEHRA KARAKAŞ BEGEN

İYİ Kİ VARSIN3 sene önce

İyi ki varsın Nurten ÖZTÜRK

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Nuray ÖZÇELİK;

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Hüseyin ÇEŞMECİOĞLU :

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Beril ÇAVUŞOĞLU

DÜNYA1 sene önce

Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı temeli atıldı

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Nalan Gazezoğlu

DÜNYA3 sene önce

Sektöre Yön verenler ; Eda DEMİRHAN

GÜNCEL3 sene önce

Sektöre Yön Verenler Berfu GÜVEN

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Gül ALCANSOY;

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın AYSUN ŞAHANOĞLU KABA ;

DÜNYA2 sene önce

İyi ki varsın Prof. Dr. Başak SOLMAZ

DÜNYA1 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel ile görüştü

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Nazlıhan ALKAN

İYİ Kİ VARSIN3 sene önce

İyi ki varsın Semra Aman Akyürek

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Yusuf Burak ASLANPINAR;

ENERJİ3 sene önce

Tekfen Holding “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu” ödülünü üçüncü kez aldı!

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Hande ORTAY

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu ,
MAVİ YOLCULUK4 sene önce

TEKNE KİRALAMA | İZMİR ÇEŞME ALAÇATI

GÜNCEL3 sene önce

Başarımız, Başarınız olacak HANTEK KALIP

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Doç. Dr. Esin Yalçınkaya

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Semra İĞTAÇ

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Hüseyin ÇALIŞKAN

DÜNYA3 sene önce

Sektöre Yön Verenler Esra KANDEMİR

DÜNYA3 sene önce

Türkiye’nin En Etkin 50 CFO’su belli oldu

DÜNYA4 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Özgür AKIN

DÜNYA1 sene önce

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Yatırım Forumu’na katıldı

DÜNYA4 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kyoto’da Ara Güler Fotoğraf Sergisi’ni açtı

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Sadık KUTANOĞLU

DÜNYA4 sene önce

İyi ki varsın Sibel Şeref KANCAOĞLU ;

DÜNYA4 sene önce

MAN TÜRKİYE’den Ankara’ya dev yatırım

DÜNYA2 sene önce

Sektöre yön verenler, Ahmet ÇALLI

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Ebru Milat Sezgin

Tekne Firmaları Türkiye2 sene önce

Yatlar Burada | Türkiye

ENERJİ2 sene önce

İyi ki Varsın Mehmet Gültekin

DÜNYA2 sene önce

“Türkiye, son 19 yılda, diğer pek çok alan gibi savunma sanayiinde de âdeta bir devrim gerçekleştirmiştir”

GÜNCEL2 sene önce

HATAY’ ın Güçlü Kadınları

DÜNYA2 sene önce

ELMADAĞ MOBİLYACILAR İHTİSAS OSB’NİN TEMELİ ATILDI

DÜNYA3 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Genç İş Adamları heyetini kabulünde açıklamalarda bulundu

DÜNYA3 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “OECD İstanbul Merkezi Açılış Töreni”ne Video Mesaj Gönderdi

DÜNYA3 sene önce

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu

DÜNYA3 sene önce

Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi Açılış Töreni’nde konuştu

DÜNYA3 sene önce

Dev Yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sarıkamış-Karakurt-Horasan yolu açılış töreninde konuştu

DÜNYA3 sene önce

Dev Yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan milli helikopter motoru teslim töreninde önemli açıklamalar

DÜNYA4 sene önce

“EVLATLARIMIZA MİRAS KALACAK BİR GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURDUĞUMUZA İNANIYORUM”

DÜNYA4 sene önce

“G-20 platformu, küresel meselelerin çözümünde daha etkin ve güçlü bir mecra olmalı”

DÜNYA4 sene önce

“TÜRKİYE VE JAPONYA’NIN DOSTLUĞU; KÖKLÜ, DERİN VE SAMİMİ”

DÜNYA4 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kyoto’da Ara Güler Fotoğraf Sergisi’ni açtı

DÜNYA4 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİN DEĞERİ DAHA DA YÜKSELMİŞTİR”

DÜNYA4 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ DOSTLUK VE YAKIN İŞ BİRLİĞİ TAKDİRLE KARŞILANIYOR”

www.teknetuccari.com

YENİ NESİL MEDYA | TÜRKİYE

REKLAMLAR
REKLAMLAR

GENÇ İŞ DÜNYASI