Türk İş Dünyası - 2008

DÜNYA

“En geniş mutabakatla Türkiye’yi darbe anayasası ayıbından hep beraber kurtaralım”

Her Şey Güçlü Bir Türkiye İçin | Genç Gazeteciler

Genç Gazeteciler

Haber Burada

Tarih

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanışında yaptığı konuşmada, “Biz yeni anayasa konusunda samimiyiz, uzlaşıya açığız, bu meselenin bir siyasi bilek güreşine çevrilmesini de doğru bulmuyoruz. Diyoruz ki; oturalım, konuşalım, el ele verelim, en geniş mutabakatla Türkiye’yi darbe anayasası ayıbından hep beraber kurtaralım” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin “Türkiye’nin Ortak Aklı” temasıyla Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlediği “31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı”nın kapanışında bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına İstanbul Küçükçekmece’de çöken binada vefat eden vatandaşa rahmet, yaralananlara acil şifa dileğinde bulunarak başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, haberin alınmasıyla UMKE ve AFAD ekiplerinin süratle enkaz alanına müdahale ettiğini, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını bildirdi.

Toplantının dünkü açılış hitabında partideki istişare kültürünün yanı sıra siyasetteki yumuşama iklimine dair kanaatlerini paylaştığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün TÜİK tarafından açıklanan 2024 yılı ilk çeyrek büyüme rakamları ve dış politikaya dair konuları da ele aldıklarını ifade etti.

“FİLİSTİN’DE KATLİAM 76 YILDIR KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR”

Filistin davası ve Gazze’de yaklaşık 8 aydır süren katliamın gündemlerinin en üst sırasında olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamptaki, siyonizmin katliam ve soykırım tarihi sergisiyle, işgal, zulüm ve yıkım politikasının yeni başlamadığının bir kez daha hatırlatıldığını belirtti.

Filistin halkının tam 76 yıldır zulme maruz kaldığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin’in topraklarının 76 yıldır aşama aşama gasp edildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Filistin’de katliam 76 yıldır kesintisiz devam ediyor. Filistinli çocuklar 76 yıldır şımarık bir devlet tarafından öldürülüyor. 7 Ekim’den bu yana Gazze’de şahit olunan barbarlık, Filistin halkının 76 yıldır her gün yaşadığı vahşetin, insanlığın geri kalanı tarafından görülmesini sağladı” dedi.

“Türkiye olarak bu zulme, bu katliama 76 yıldır devam eden bu adaletsizliğe her platformda itiraz ediyoruz” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Tüm imkânlarımızla Filistin halkının yanında dimdik duruyoruz ve duracağız. Hiçbir baskı, tehdit, küstahlık bunu değiştirmeyecek. Varsın birileri rahatsız olur, varsın birileri İsrail’e şirinlik yapsın, varsın birileri Filistin direnişine çamur atacak kadar vicdanını kaybetsin. Biz Filistinli kardeşlerimizin nasıl zorlu, önemli ve kahramanca bir mücadele verdiklerini gayet iyi biliyoruz. Hamas ve Filistin halkı sadece kendi topraklarını savunmuyor. Aynı zamanda arzı mevud hezeyanına karşı Anadolu’yu savunuyor. Filistinli kardeşlerimiz Gazze’de insanlığı, insani değerleri savunuyor. İsrailli yöneticilerin yaptığı açıklamalar bunu teyit ve tasdik etmektedir. Hamas daha önceki ateşkes önerisi gibi Amerikan Başkanı Biden’ın son teklifine de müspet yaklaştığını açıkladı. Netanyahu’nun cevabı ise yine kan dökmek, katliam yapmak, işgal ve soykırım politikasının şiddetini artırmak olmuştur. Kendi ülkesiyle birlikte bölgemizi ve tüm dünyayı büyük bir felakete sürükleyen Netanyahu denen bu barbara, bu hayduda, gözünü kan bürümüş bu muhterise artık bir ‘dur’ denilmelidir.”

Gazze ve Filistin’de Müslümanlıkla birlikte insanlığın sınandığını ve bunun görülmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazze ve Filistin’de test edilen kardeşliğimiz, kardeşlik hukukumuzdur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Gazze ve Filistin’de insana dair tüm değerler samimiyet testinden geçmektedir. Ya bu imtihanı alnımızın akıyla vereceğiz ya da bir ömür boyu Filistin halkına karşı mahcubiyet duygusunu içimizden atamayacağız. Ya kardeşlik görevimizi hakkıyla yerine getireceğiz ya da her masum yavrunun ölümüyle birlikte kalbimiz bize daha ağır gelecek. Biz işte bu insanlık ve kardeşlik sınavından geçmenin gayretindeyiz. Tıpkı dört asır boyunca Filistin’e şanla, şerefle sahip çıkan ecdadımız gibi biz de evlatlarımıza şeref payesi olarak taşıyacakları bir duruş bırakmak istiyoruz. Her türlü bedeli göze alarak yürüttüğümüz mücadele bunun içindir.”

“BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİ’NİN TANINMASI ÇABALARINA GÜÇLÜ DESTEK VERİYORUZ”

Gazze’ye gönderdikleri yardımların kesintisiz devam ettiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail üzerindeki ekonomik baskının artması için çok yönlü çalıştıklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hamas ve Filistin hükûmetiyle yakın diyalog içindeyiz. Bağımsız Filistin Devleti’nin tanınması çabalarına güçlü destek veriyoruz. İspanya, İrlanda ve Norveç’le birlikte Filistin’i tanıyan ülke sayısı 147’ye çıktı Bu sayının çoğalması, İsrail’in işgal ve zulüm politikalarına verilecek en olumlu cevaplardan biri olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde her üç ülkenin başbakanını arayarak kendilerini tarihin doğru tarafında yer aldıkları için tebrik ettik. Bayramdan önce İspanya’yı ayrıca ziyaret edeceğiz. Soykırım şebekesinin bir an önce durdurulması, ardından da hukuka hesap vermesi için ne yapılması gerekiyorsa onu yapıyoruz ve yapacağız.”

Sabah yapılan adalet, güvenlik ve dış politika oturumunda Dışişleri Bakanı’nın Gazze ve Filistin meselesinde sürecin başından beri Türkiye’nin gayretlerine dair kapsamlı bilgilendirme yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adalet ve İçişleri Bakanlarının da kendi alanlarıyla ilgili yapılanları ve gelecek dönemde atılacak adımları paylaştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin kuruluşundan itibaren reformcu ruhunu asla kaybetmemiş bir parti olduğunu dile getirdi.

“DEMOKRASİYİ VESAYETİN, VESAYETÇİLERİN KARANLIĞINDAN ÇIKARDIK”

Hak ve özgürlüklerin genişletilmesinden yasakların kaldırılmasına, hak arama yollarının arttırılmasından halka hesap veren bir devlet anlayışının inşasına kadar geniş bir yelpazede önemli reformları hayata geçirildiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 yıl önce yola çıkarken millete aydınlığa açık, karanlığa kapalı olacaklarının sözünü verdiklerini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, o günden bu yana ülkenin ve milletin yolunu aydınlatmayı başardıklarını, demokrasiyi vesayetin, vesayetçilerin karanlığından çıkardıklarını ifade etti.

Millî iradeyi, darbelerin, darbecilerin karanlığından kurtardıklarını, paranoyalara ve korkulara son verdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, içine kapanmış bir ülkeye 22 yılda özgüven ve cesaret kazandırdıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu ülkeye; ekonomiden güvenliğe, ulaştırmadan ticarete, savunmadan enerjiye hemen her alanda Cumhuriyet tarihinin altın yıllarını biz yaşattık. Başarılarımızdan, ülkemize kazandırdıklarımızdan elbette gurur duyuyoruz. Ancak bunları yeterli görmüyoruz. Yapılanları kâfi görmek statükoya teslim olmak demektir. Mevcutla yetinmek yeniye ve yeniliğe kapıyı kapatmak demektir. AK Parti statükocu bir parti değildir ve asla olmayacaktır. Yönümüz de yüzümüz de aydınlığa, özgürlüğe ve demokrasiye dönüktür. Türkiye’nin geleceği de daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlüktedir. Yeni ve sivil anayasanın inşallah bunun lokomotifi olacağına inanıyoruz. Biz yeni anayasa konusunda samimiyiz, uzlaşıya açığız. Bu meselenin bir siyasi bilek güreşine çevrilmesini de doğru bulmuyoruz. Diyoruz ki oturalım, konuşalım, ele ele verelim, en geniş mutabakatla Türkiye’yi darbe anayasası ayıbından hep beraber kurtaralım.”

“TERÖR ÜRETEN BATAKLIKLAR KURUTULMADAN TÜRKİYE HUZURA EREMEZ”

Muhalefetten de beklentilerinin darbe anayasasının güzelliklerini anlatmak yerine görüşlerini, önerilerini açıkça ortaya koymaları olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin talep ve beklentileri doğrultusunda hak ve hürriyetleri genişletirken güvenlikten taviz verilemeyeceğini vurguladı.

Türkiye’nin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ’cü hainlerin devletin kritik birimlerinden temizlenmesi ile terörle mücadelede yeni bir ivme yakaladığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör tehdidini kaynağında bertaraf etme stratejisiyle başarının sınır ötesine taşındığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınır ötesi operasyonlarıyla Türkiye’yi bir terör kuşağı ile çevreleme planlarını bozguna uğrattıklarını, bundan geri adım atmayacaklarını söyledi.

“Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyindeki terör üreten bataklıklar kurutulmadan Türkiye huzura eremez, kendini güvende hissedemez” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kandil’deki terör baronlarının siyaseti dizayn etmesine, siyaset üzerinde tekrar vesayet kurmasına rıza göstermeyeceklerini dile getirdi.

Bölücü terör örgütüne karşı elde edilen her başarının demokrasi açısından önemli bir kazanım olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütü eridikçe inşallah demokrasimiz serpilecek, Türk, Kürt demeden kazanan 85 milyon vatandaşıyla bütün Türkiye olacaktır” dedi.

FETÖ’yle mücadelede rehavete kapılma ve gardı düşürme lüksünün bulunmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir eşkıyalarına karşı tavizsiz tutumlarının süreceğini, vatandaşın malına, mülküne, canına, huzuruna kastedenlerin tepesine binmeye devam edileceğini bildirdi.

“SİYASET, SORUNLARA ORTAK AKILLA UZLAŞIYLA VE KARARLILIKLA ÇÖZÜM ÜRETMEK İÇİN YAPILIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün son bir yıldaki üç seçimle ilgili bazı değerlendirmelerde bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin seçim gündemini artık geride bırakıp, önüne bakmasının önemli olduğunu söyledi.

Siyasetten tasfiye edilmiş, kendi partilerinden tardedilmiş kimi müflis tüccarların gündeme gelme çabalarını sadece üzüntüyle değil aynı zamanda büyük bir taaccüple izlediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Siyaseti iktidar ile muhalefet arasında bir kayıkçı kavgasına dönüştürme gayretlerinin bu projenin sahipleri dâhil kimseye bir faydası dokunmaz. Siyaset, ülkeye ve millete hizmet etmek için sorunlara ortak akılla uzlaşıyla ve elbette kararlılıkla çözüm üretmek için yapılır.

Dünyanın köklü bir değişimden geçtiği, küresel sistemin derin bir krizin içine düştüğü, yakın çevremizde sıcak çatışmaların, savaşların yaşandığı, insanlığın kendine yeni bir çıkış yolu aradığı, Türkiye’nin önünde tarihî fırsat pencerelerinin açıldığı bir dönemde AK Parti olarak eski tartışmalarla milletin vaktini harcamayı gereksiz görüyoruz. Hazreti Mevlana ne diyordu? ‘Dünle beraber gitti cancağızım. Ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.’ Evet, şimdi hep beraber yeni şeyler söylememiz, milletimize umut aşılamamız, milletimizin dertlerine derman olacak bir yol haritası koymamız gerekiyor.

AK Parti ve Cumhur İttifakı inşallah bu yeni dönemin banisi, lokomotifi olacaktır. 15 Temmuz gecesi şehit kanlarıyla harcı karılan bu İttifak, yoluna güçlenerek devam edecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Biz, bütün hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz.”

“YUMUŞAMAYLA PARTİLER ARASINDAKİ KESİŞİM ALANININ BÜYÜMESİ KIYMETLİ”

Cumhuriyet’in ikinci asrında daha müreffeh, daha güçlü, her alanda iddia ve itibar sahibi bir Türkiye’yi hayal ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu hayalin adı, Türkiye Yüzyılı’dır. Bu hayalin adı, büyük ve güçlü Türkiye’dir. Bu hayalin adı, 85 milyonun bir, beraber, kardeş olduğu, sırt sırta verdiği, gönül gönüle verdiği bir Türkiye’dir. Elbette bu hayalin adı, dünyanın dört bir yanında ismi telaffuz edildiğinde mazlumların gözlerinin parladığı vicdanlı bir Türkiye’dir. Tayyip Erdoğan olarak ümit ve dua ediyorum ki böyle bir Türkiye sadece bizim, sadece AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın özlemi, arzusu, ülküsü de değildir. Yol ve yöntemlerimiz farklılık arz etse de muhalefetin de aynı hedeflere sahip olduğuna yürekten inanıyorum. Bunun için yumuşamayla birlikte siyasi partiler arasındaki kesişim alanının büyümesini son derece kıymetli buluyorum.”

Son bir yılda üst üste yaşanan seçimler dolayısıyla milletin biraz yorulduğunu, siyasetin de bundan etkilendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, önlerinde Cumhurbaşkanlığı ve Meclis olarak dört, belediyeler olarak da beş senelik bir zamanın olduğunu hatırlattı.

“ENFLASYON SORUNUNU MUTLAKA ÇÖZECEĞİZ”

Bu sürenin en etkin, en verimli ve Türkiye’yi hedeflerine ulaştıracak bir vizyonla çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda ekonomi, enerji ve tarım oturumlarında ilgili bakanların Türkiye açısından stratejik öneme haiz konularda hükûmetin politikalarını paylaştığını aktardı.

Ekonomide Orta Vadeli Program’ın neticelerinin alınmaya başlandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2024 yılının ilk çeyrek büyüme rakamları ile birlikte programa olan güvenimiz daha da perçinlendi. Enflasyon sorununu mutlaka çözeceğiz. Tek haneli enflasyon oranlarını inşallah yakalayacağız. Bunu geçmişte başardık, inşallah tekrar başaracağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihracat tarafının da gayet iyi gittiğini, turizmde bu sene 60 milyar dolarlık gelirle rekor kırmayı hedeflediklerini ifade ederek, enerjinin son yıllarda Türkiye’nin atılıma geçtiği alanların başında geldiğini söyledi.

Karadeniz ve Gabar’daki keşifler sayesinde yıllarca Türkiye’ye dayatılan kalıpları parçaladıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Aramadan bulunmaz düsturuyla bu alandaki çalışmalarımıza hız vereceğiz. Gıda arz güvenliğinin öneminin giderek arttığı bir dönemde, tarım ve hayvancılık konusuna daha fazla eğiliyoruz. Sanayide çarklar dönmeye, üretim artmaya devam ediyor. Kişi başı gelirimize oranla imalat sanayi katma değerinde önemli bir noktaya ulaştık. İnşallah bunu daha da geliştireceğiz. İnsan kaynağımızı, yeni Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre daha nitelikli ve donanımlı yetiştirmek için Türkiye Yüzyılı Maarif Modelimizi hayata geçiriyoruz. Millî Eğitim Bakanımız dünkü eğitim oturumunda yeni modelin detaylarını sizlerin değerlendirmesine sundu. Bazı marjinal grupların modele dair eleştirilerinin çoğunun pedagojik değil, tamamen ideolojik sebeplerden kaynaklandığını sizler de gördünüz.”

“GEREKSİZ TARTIŞMALARIN İÇİNE GİRMEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın kabinenin göreve başlamasının birinci yıl dönümü olduğunu belirterek, salı günkü Kabine Toplantısı’nda son bir yılda Türkiye’ye kazandırdıkları hizmetleri özetin özeti şeklinde milletle paylaşacaklarını söyledi.

Tüm bunların yanı sıra dün ve bugünkü oturumlarda AK Parti’nin gündemindeki konuları da demokratik bir ortamda ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda, Genel Merkez Yerel Yönetimler, Seçim İşleri ve Teşkilat Başkanlıklarının 31 Mart seçim süreci ve gelecek döneme dair bilgilendirme yaptığını kaydetti.

AK Parti Grup Başkanlığı’nın ise Meclis çalışmaları ve gündemi konusunda bilgilendirmeler yaptığını, yapılması gerekenleri paylaşıp, önerileri aldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ifade etti: “Sizlerin de gerek kendi aranızda gerekse genel merkez yönetimi ve Kabine üyelerimizle faydalı görüşmeler yaptığınızı düşünüyorum. Her istişare toplantımızın geleneği olan genel görüşme bölümünde ise biz ve bakan arkadaşlarımız sizden gelen tüm soruları cevaplandırdık. Sizlerin vasıtasıyla şehirlerinizin ve milletimizin sorunlarını ilk ağızdan dinledik. Atılması gereken adımlarla ilgili notlarımızı aldık. Böylece istişare kültürünün ne demek olduğunu, istişare mekanizmasının nasıl işletilmesi gerektiğini bir kez daha gösterdik. İnşallah 1-2 Temmuz tarihinde yine burada belediye başkanlarımızla bir araya geleceğiz. Dört yıllık seçimsiz dönemi Türkiye için tam anlamıyla bir icraat, eser ve hizmet seferberliğine dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Gereksiz tartışmaların içine girmeyeceğiz. Bizi kimsenin kendi gündemine hapsetmesine izin vermeyeceğiz. Her birimiz kendi şehrinde, kendi bölgesi ve görev alanında davamıza hizmet etmek için canla başla çalışacak, koşturacak, ter dökecek.”

“REHAVETE KAPILMAK BİZE YAKIŞMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünlere sadece milletle kurdukları sağlam gönül köprüleriyle geldiklerini vurgulayarak, “Hakk’ın rızası, halkın desteği bizimle olduğu müddetçe, kimse bizim önümüzü kesemez, kutlu yürüyüşümüze engel olamaz. Allah korusun, bunları yitirdiğimiz zaman da hiçbir şey bize fayda sağlamaz” dedi.

Gerek yarım asra yaklaşan şahsi siyasi hayatında gerek 21 yılı aşan iktidarları boyunca buna defalarca şahitlik ettiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, nice darbe girişimini, nice ihaneti, nice saldırıyı, önlerine çıkartılan nice engeli hep bu sayede aştıklarının altını çizdi.

Bundan sonra da daha fazla gönül kazanmak, kendilerini millete daha fazla ve daha yoğun şekilde anlatmak için gayret göstereceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Tüm teşkilat olarak yaz mevsimini milletimizle kucaklaşarak, hasbihal ederek, dertlerini ve bizden taleplerini dinleyerek değerlendireceğiz. Hazreti Mevlana’nın şu ikazını burada tekrar ifade etmek istiyorum, bakınız irfan ve hikmet ehli o büyük insan ne diyor, ‘Allah bize, devleti, iktidarı, gücü halk bunalıp da göklere el açmasınlar, şikâyetçi olmasınlar, ağlamasınlar diye verdi. Ağlayanların ahının göklere yükselmemesi, gökyüzünün, yıldızların muzdarip olmaması, yetimlerin feryatlarından arşın titrememesi ve hiç kimsenin gönlünün yaralanmaması için ilahi düzen bize idareyi, hükûmeti verdi.’ Bulunduğumuz tüm koltuklar, makamlar, unvanlar bize işte bunun için verilmiş, Rabbimiz tarafından bahşedilmiş, namusumuza emanet edilmiştir. Emanete ihanet etmek bize yakışmaz. Rehavete kapılmak bize yakışmaz. Kibirlenmek, yeryüzünde büyüklenerek yürümek bize yakışmaz. Halkımızla aramıza duvarlar örmek, mesafe koymak bize yakışmaz. Milletimizin beklentilerine kulak tıkamak bize asla yakışmaz.”

“MİLLETİMİZİN SIKINTILARININ ÇÖZÜM ADRESİ OLACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yola, şehrin kenar mahallelerinde maişet mücadelesi verenlere hizmet etmek, sessiz yığınların siyasetteki sesi, soluğu, temsilcisi; Allah’tan ve devletten başka kimsesi olmayanların dayanağı, dostu, yoldaşı ve hizmetkârı olmak için çıktıklarının altını çizdi.

“Hizmetkârlığına namzet olduğumuz millete efendilik taslamak bize yakışmaz. Allah’ın izniyle bu çizgiden sapmayacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eksiklerimizi tamamlayacağız, sorunlarımızın üzerine kararlılıkta gideceğiz, hatalarımızı telafi edeceğiz. Hiçbir meseleyi görmezden, duymazdan gelmeyeceğiz. Milletimizin dertlerinin, sıkıntılarının çözüm adresi olacağız. Vizyonumuzu genişleterek, gücümüzü artırarak, saflarımızı sıklaştırarak siyasetin uzun ince yolunda tüm Türkiye’ye hizmet mücadelesini sürdüreceğiz. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum. Rabbime, şahsıma sizler gibi vefakâr, cefakâr, gayretli ve samimi yol arkadaşları bahşettiği için hamdediyorum. İki hafta sonra idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’nın sizlere, ailelerinize, aziz milletimize, İslam âlemine hayırlı ve mübarek olmasını diliyorum. AK Parti 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.”

Toplantının başarıyla icrasında emeği geçenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm vatandaşlara selamlarını iletti.

DÜNYA

GURUR PROJEMİZ TÜRKSAT 6A AMERİKA’DA

Genç Gazeteciler -Amerika

Genç Gazeteciler

Haber Burada

Tarih

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Antonov An-124 tipi uçakla 4 Haziran gecesi yola çıkan Türksat 6A uydusunun SpaceX Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’nda son testlerinin yapıldığını söyledi. Türksat 6A uydusunun SpaceX hangarında olduğunu bildiren Uraloğlu, “Türksat 6A uydumuz artık gün sayıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ne nakli sonrası devam eden standart testlerin tamamlanmasının ardından temmuz ayının ikinci haftasında yerli ve milli gururumuz Türksat 6A uydumuzu Falcon 9 roketi ile uzaydaki konumuna göndereceğiz. Yüzde 81’in üzerinde yerlilik oranıyla geliştirilen uydumuz 15 yılı aşkın süre boyunca hizmet edecek” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Türksat-6A Uydu Projesi’nin planlanan bir şekilde ilerlediğini belirterek, 4 Haziran’da Antonov An-124 tipi uçak ile Türkiye’den uğurladıkları uydunun, 19 saatlik yolculuğun ardından ABD’nin Florida Eyaleti’nde bulunan SpaceX Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’na gönderildiğini anımsattı.

SpaceX Falcon 9 Roketiyle Fırlatılacak

Türksat 6A uydusunun faaliyetlerinin Bakanlığın yanı sıra proje paydaşları ve ilgili kurumlarca yakından takip edildiğinin de altını çizen Bakan Uraloğlu, Türksat uydularının yedekliliğini sağlayacak ve mevcut kapasiteyi artıracak Türksat 6A’nın mevcut proje takvimine göre temmuz ayının ikinci haftasında Space X firmasının Falcon 9 roketiyle uzaya göndermeyi planladıklarını söyledi.

10 Günlük Uzay Yolculuğu Sonrası Yörünge Testleri Yapılıyor

Türksat-6A’nın üretim süreci sonrasında 400’e yakın çevresel ve fonksiyonel testi başarıyla tamamladığını anımsatan Uraloğlu, “Türksat 6A uydumuzu taşıyan Antonov An-124 tipi uçak yaklaşık 19 saatlik seyahatin ardından SpaceX Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’na inmişti. Yaklaşık 4 saat süren indirme işleminin ardından Türksat 6A uydumuz SpaceX’in hangarındaki yerini almıştı. Burada da seyahat sonrası testler gerçekleştiriliyor. Testlerin tamamlanmasının ardından temmuz ayının ikinci haftasında uydumuzu uzaya göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

Uydunun uzaya gönderilmesinin ardından yaklaşık 10 gün sürecek yolculuğun da başlayacağının altını çizen Uraloğlu, yörüngesine ulaştıktan sonra da yörünge testlerine başlamasının planlandığını söyledi. Bakan Uraloğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Testlerin ardından Türksat tarafından yörüngede teslim alarak Türksat 6A uydusunu faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Faaliyete geçmesi ile birlikte Türksat 6A uydusu ile Türksat’ın hizmet verdiği kapsama alanı Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’yı kapsayacak şekilde genişleyecek. Böylece Türksat 6A ile Türkiye’nin uydularının ulaştığı nüfus, 3,5 milyardan 5 milyarın üzerine çıkacak. Türkiye, kendi haberleşme uydularıyla dünya nüfusunun yüzde 65’inden fazlasına ulaşabilir hale gelecek. Ku Band kapasitesi ile yayıncılık sektörüne hizmet verecek. Uydumuz 7,2 kW güç kapasitesi ile 15 yıl boyunca hizmet verecek.”

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Fetö’cüler Marka ve Patent İşlerini neden çok seviyorlar ? Fetö’cülere Kimler yardım ediyor ?

Kamuya ait isimler Marka Çıkartarak insanları Tuzağa Düşürüyorlar.

Genç Gazeteciler

Haber Burada

Tarih

Ülkemizin Ve insanlarımızın Huzurunu bozan bu çete Marka Patent işlerine neden Önem veriyor ?

Fetö’cüler Marka Patent işinde Çok Mutlular | Tuzak Kurdukları insanlar Hapis cezası alıyor Hem de Çok büyük paralar kazanıyorlar adli sicillerini kirletiyorlar tuzağa düşürdükleri insanları aç kalmış Sırtlanlar gibi saldırıyorlar

1- Kamuya ait isimler Marka Çıkartarak insanları Tuzağa Düşürüyorlar.

2- Başkalarının Kullandıkları İsimler Marka Alarak İnsanları Tehdit Ediyorlar.

4- Herkesin kullandığı isimlere Marka Çıkartarak İnsanları Tehdit ediyorlar

5- Fetö yandaşlarını Marka Patent İşlerine yönlendiriyor insanlara çok kolay Tuzak kuruyorlar

6- Fetö ve yandaşları kendilerine ait olmayan kamuya ait isimlere çökerek Marka alarak insanları savcılıklara şikayet edip Kripto Fetö’cülerin yardımı ile rapor hazırlattırarak hapis cezasıyla Tehdit edip resmen insanları soyuyorlar. ve adli sicillerini kirletiyorlar tuzağa düşürdükleri insanları aç kalmış Sırtlanlar gibi saldırıyorlar

Bir FETÖ’cü nasıl anlaşılır?
Yalan söylemekte, Kumpas kurmakta, Dikizlemekte, Devlet imkanlarını örgüt için kullanmakta, Kamu ve insanların malına konmakta, adam öldürmekte uzmandır bunlar! merhamet ve vicdanları yoktur Makam mevki ve para için her şeyi yaparlar
Hak yediler Soru çaldılar, insanlara kumpas kurdular, özellerini teşhir ettiler, o görüntülerle tüm istediklerini aldılar.
İşyerlerine Kamu kurumlarına sitelere evlere kameralar kurdular hem insanları izlediler hem dinlediler insanların özel hayatlarına girdiler evlerine gizli kameralar kurdular bu yolla insanları ,şirketleri ,tehdit ettiler .her türlü yolsuzluğu yaptılar
Bunlar ne kadar insanlık suçu varsa işledi hala işlemeye devam ediyorlar
40 yıl boyunca sinsi sinsi örgütlendiler.
Suçsuz insanları kumpas kurup hapse attırdılar merhametsizler
Türkiye’nin ve şirketlerin sırlarını sattılar Casusluk yaptılar.
Devleti ele geçirmek için her şeyi yaptılar.
Kaç masum insanın yuvasını yıktılar kim bilir?
Nice esnafı iflas ettirdiler kurdukları kumpaslarla Mallarını ele geçirdiler
Paravan holding ler kurdular insanların Mallarına el kondular.
Karşı çıkanı da ölüme yolladılar…
Vicdandan yoksun, gaddar, zalim merhamet yoksunudur bunlar
Her türlü iftirayı atabilecek, her yalanı söyleyebilecek kadar zalimdirler.
FETÖ terör örgütü kadar zalim, başka bir çete ne duyduk ne gördük!
“FETÖ’ye bağlı Takım elbiseli teröristler”
TÜRK MİLLETİNİ VE DEVLETİNİ NASIL SOYUYORLAR | MERHAMETSİZLER

“Bu Çete Nasıl Çökertilir “
FETÖ’ye bağlı Takım elbiseli teröristler” Kesinlikle Alınamayacak isimlere Marka veren ve bu isimleri onaylayanlar araştırılırsa üst hiyerarşi ve bu çete çökertilir”
FETÖ’nün bilişim militanları ,Hosting ,Domail, Marka Ve Patent işlerine neden önem veriyorlar?

Her şey Güçlü Bir Türkiye İçin | Genç Gazeteciler

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

DRONLARA ÖZEL HAVA OTOBANLARI

Her Şey Güçlü Bir Türkiye İçin | Genç Gazeteciler

Genç Gazeteciler

Haber Burada

Tarih

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, otonom dron koridoru için çalışmaları başlattıklarını açıkladı. Oluşturulacak güzergahın Avrupa’nın sayılı otonom dron koridoru olacağını belirten Uraloğlu, “Birçok ülke havayollarına sonradan katılan amatör İHA ve dronlar konusunda yeni düzenlemeler hazırlamaya başladı. Biz ise yerli ve milli teknolojilerle Avrupa’nın sayılı otonom dron koridorunu hayata geçirerek İHA ve dronların uygunsuz uçuşlarının önüne geçmekle kalmayacağız, takip ve trafik yönetim sistemini de getireceğiz. Bu sayede hava araçlarının belirlenen güzergahların dışına çıkmasını engelleyeceğiz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün İnsansız Hava Aracı (İHA) ve dronlara özel bir hava koridoru oluşturmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bakan Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı toplam 1 Milyon 521 bin 615 lisanslı İHA pilotu ve 65 bin 859 insansız hava aracı için, bakanlık olarak temel hedeflerinin ulaşımın her modunda güvenli ulaşımı sağlamak olduğunu belirterek, “Karada araçlar, havada uçaklar ve denizde gemiler için nasıl belirli güzergahlar ve yollar oluşturuyorsak, dünyada ve ülkemizde son zamanlarda kullanımı oldukça artan İHA ve dronlar için de şehir içi ve şehirler arası uçuşlarda belirlenecek koordinatlar çerçevesinde gidip gelmesini sağlayacak hava koridorları ve güzergahlar oluşturacağız. Bu sayede uygunsuz uçuşların önüne geçerek dronlar için güvenli hava sahasını oluşturacağız.” açıklamasında bulundu.

“Özel Yaşamın Gizliliğini Korumayı Planlıyoruz”

Birçok ülkenin, insansız hava araçları konusunda yeni düzenlemeler hazırlamaya başladığına da değinen Uraloğlu, “Sivil Havacılıkta önemli bir alan yaratan insansız hava araçlarına ve dronlar dair farklı kullanım türleri görüyoruz. Askeri, güvenlik, istihbarat, tarım, kargo, gümrük işlemleri, orman yangınlarıyla mücadele, sivil ve ticari uçuşlara kadara farklı amaçlarda kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Biz ise yerli ve milli teknolojilerle getireceğimiz yeni sistem ile uygunsuz uçuşların önüne geçip, hassas bölgelerde hem güvenlik zafiyeti oluşmamasını hem de özel yaşamın gizliliğini korumayı da planlıyoruz. Sadece bununla sınırlı değil elbette, bununla birlikte getireceğimiz sistem ile erişilebilir, verimli ve çevre dostu dijital bir uygulama ile operatörler mobil uygulamalar üzerinden uçuş izni alma ve hava sahası bilgilerini görme gibi imkanlara ulaşabilecek.” dedi.

‘Tamir İstasyonları Kurulacak’

Bir kontrol mekanizması ihtiyacının tüm ulaşım modlarında olduğu gibi İHA ve dronlar için de gerekliliğine değinen Bakan Uraloğlu, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz yeni sivil havacılık modelleri üzerinde çalışmalar yapıyor. İHA ve dronlar için takip ve trafik yönetim sistemimiz İHA’ların mevcut hava sahasına entegrasyonunu sağlayacak. Dronlar sistem bilgileri, konum, irtifa, hız, pilot bilgileri canlı olarak havacılık kontrol merkezine iletilecek ve kayıt altına alınacak. Bu sayede trafik yönetimi ve uçuş izinleri tek bir merkezden hızlı, kolay, emniyetli bir şekilde gerçekleşecek.” dedi. Bakan Uraloğlu, ayrıca belirlenen güzergahlarda dronlar arıza, pil bitmesi ya da olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmasına karşı da güzergah üzerinde tamir istasyonları kurmayı planladıklarının altını çizdi.

OKUMAYA DEVAM ET

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

YENİ NESİL MEDYA | TÜRKİYE

Her Şey Güçlü Bir Türkiye İçin | Genç Gazeteciler

TAKVİM

Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

HER ŞEY GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN

TOGG | Türkiye’nin Otomobili

TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni #TANAPtamam

GENÇ GAZETECİLER BURADA

GÜÇLÜ TÜRKİYE

TÜRK AKIM PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ

TÜRKİYE YÜZYILI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale 1915 Köprüsü Kule Tamamlama Töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisini #MilliEnerjideYeniMüjde

ENERJİ PETROL MEDYA GRUP – YENİ NESİL MEDYA | TÜRKİYE

DÜNYA4 saat önce

GURUR PROJEMİZ TÜRKSAT 6A AMERİKA’DA

DÜNYA1 gün önce

Fetö’cüler Marka ve Patent İşlerini neden çok seviyorlar ? Fetö’cülere Kimler yardım ediyor ?

DÜNYA2 gün önce

DRONLARA ÖZEL HAVA OTOBANLARI

DÜNYA3 gün önce

TÜRKİYE, HAVADA AVRUPA’NIN EN YOĞUN 3. ÜLKESİ

DÜNYA4 gün önce

Mobil Tekerlekli Küçük Ev Üreticisi | Setencioğlu

DÜNYA4 gün önce

Türkiye’nin İhracatı, Türk Hava Yolları’nın İndirimli Taşımacılığıyla Büyüyor

DÜNYA5 gün önce

“KİRLİ ELLERİNİZİ İNSANLARIN ÜZERİNDEN ÇEKİN MERHAMETSİZLER”

DÜNYA5 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı

DÜNYA6 gün önce

FETÖ’CÜLER MİLLETİMİZE TUZAK KURARKEN KİMLERE GÜVENİYOR ?

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan G-7 Liderler Zirvesi’ne katıldı

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BBVA İcra Kurulu Başkanı Vila’yı kabul etti

DÜNYA1 hafta önce

“Türkiye ve İspanya olarak İsrail-Filistin ihtilafının çözümü yolunda birlikte çalışmaya devam edeceğiz”

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez ile görüştü

DÜNYA1 hafta önce

Emine Erdoğan, İspanya Başbakanı’nın eşi Fernandez ile Madrid’deki Prado Müzesi’ni ziyaret etti

DÜNYA1 hafta önce

“İspanya ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizi daha fazla geliştirmek arzusundayız”

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Kralı VI. Felipe ile görüştü

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya’da

DÜNYA1 hafta önce

FETÖ’CÜLER MİLLETİMİZE KURDUĞUNUZ TUZAKLARI BİR BİR BOZACAGIZ

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ikinci astronotu Atasever’i kabul etti

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, UNRWA Genel Komiseri Lazzarini’yi kabul etti

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brezilya Dışişleri Bakanı Vieira’yı kabul etti

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Dışişleri Bakanı Attaf’ı kabul etti

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asya Altyapı Yatırım Bankası Başkanı Jin’i kabul etti

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özel ile görüştü

DÜNYA1 hafta önce

Türk Hava Yolları, Üst Üste Yedinci Kez ‘’Türkiye’nin En Değerli Markası’’ Oldu

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Bankası Başkanı Banga’yı kabul etti

GÜNCEL2 hafta önce

YUSUFELİ PROJESİNİN SON HALKASI DA TAMAMLANDI

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü

DÜNYA2 hafta önce

İstanbul Öğretmen Akademileri ve Atölyeleri Kapanış Dersi

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Tütünsüz Günü ve Çevre Haftası Programı’nda gençlerle bir araya geldi

DÜNYA2 hafta önce

Önceliğimiz Düşük Maliyetli, Güvenilir ve Çevre Dostu Enerji

DÜNYA2 hafta önce

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Sağlık Koordinasyon Kurulu’nun Yeni Toplantısı İstanbul Pendik’te Yapıldı

DÜNYA2 hafta önce

FİKİRLER GİRİŞİMLERE DÖNÜŞÜYOR

DÜNYA2 hafta önce

“Daha müreffeh bir Türkiye’yi ihracatçılarımızın da katkısıyla hep birlikte inşa edeceğiz”

GÜNCEL2 hafta önce

“Maarif Modeli, milletimizin köklü tarihini, kültürünü ve değerlerini merkeze alan bir bakış açısıyla hazırlanmıştır”

GÜNCEL2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, D-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanlarını kabul etti

DÜNYA2 hafta önce

Belgesiz’in anlamı nedir

DÜNYA2 hafta önce

İçişleri Bakanlığı ile Kamu Görevlileri Etik Kurulu Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

DÜNYA2 hafta önce

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’e Devlet Nişanı tevcih edildi

DÜNYA2 hafta önce

“Özbekistan’daki Türk yatırımlarının her geçen gün artmasından memnuniyet duyuyoruz”

DÜNYA5 yıl önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mesajı

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Emel USLU ATİK ;

DÜNYA5 yıl önce

Metin Aslım : İş ve Cemiyet Hayatının Sevilen Siması

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Aysu YAVUZ

İYİ Kİ VARSIN4 yıl önce

İyi ki varsın Nurten ÖZTÜRK

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Beril ÇAVUŞOĞLU

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın ZEHRA KARAKAŞ BEGEN

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Nuray ÖZÇELİK;

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Hüseyin ÇEŞMECİOĞLU :

DÜNYA2 yıl önce

Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı temeli atıldı

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Nalan Gazezoğlu

DÜNYA4 yıl önce

Sektöre Yön verenler ; Eda DEMİRHAN

GÜNCEL3 yıl önce

Sektöre Yön Verenler Berfu GÜVEN

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Gül ALCANSOY;

DÜNYA3 yıl önce

İyi ki varsın Prof. Dr. Başak SOLMAZ

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın AYSUN ŞAHANOĞLU KABA ;

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Nazlıhan ALKAN

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Hüseyin ÇALIŞKAN

DÜNYA2 yıl önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel ile görüştü

DÜNYA3 yıl önce

İyi ki varsın Hande ORTAY

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Yusuf Burak ASLANPINAR;

İYİ Kİ VARSIN3 yıl önce

İyi ki varsın Semra Aman Akyürek

ENERJİ3 yıl önce

İyi ki Varsın Mehmet Gültekin

ENERJİ4 yıl önce

Tekfen Holding “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu” ödülünü üçüncü kez aldı!

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Sadık KUTANOĞLU

DÜNYA1 yıl önce

İyi ki varsın, Haşim İzol

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Doç. Dr. Esin Yalçınkaya

DÜNYA2 yıl önce

İyi ki varsın Özgür AKIN

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Semra İĞTAÇ

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu ,
MAVİ YOLCULUK5 yıl önce

TEKNE KİRALAMA | İZMİR ÇEŞME ALAÇATI

GÜNCEL4 yıl önce

Başarımız, Başarınız olacak HANTEK KALIP

DÜNYA4 yıl önce

Sektöre Yön Verenler Esra KANDEMİR

DÜNYA2 yıl önce

İyi ki varsın Ebru Milat Sezgin

DÜNYA4 yıl önce

Türkiye’nin En Etkin 50 CFO’su belli oldu

DÜNYA5 yıl önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi

DÜNYA4 yıl önce

İyi ki varsın Sibel Şeref KANCAOĞLU ;

DÜNYA2 yıl önce

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Yatırım Forumu’na katıldı

DÜNYA5 yıl önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kyoto’da Ara Güler Fotoğraf Sergisi’ni açtı

DÜNYA3 yıl önce

Sektöre yön verenler, Ahmet ÇALLI

DÜNYA3 yıl önce

İyi ki varsın Vahide Ayşit

YENİ NESİL MEDYA | TÜRKİYE

GÜÇLÜ TÜRKİYE
GÜÇLÜ TÜRKİYE

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

GENÇ İŞ DÜNYASI

seers cmp badge