Türk İş Dünyası - 2008

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’da toplu açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’da toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla, Cumhuriyetimizin yeni asrında, coğrafyamızdaki bin yıllık geçmişimizin en önemli atılımını yapmaya hazırlanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum yeni miting alanında, Gürcükapı Kentsel Dönüşüm Projesi, İspir-Rize İl Sınırı Yolu ve Çat Afet Konutları ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katıldı.

Törende yaptığı konuşmasına vatandaşları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’la kucaklaşmanın bahtiyarlığı içinde olduğunu söyledi.

Erzurum’un, Malazgirt’ten de önce, 1048 yılındaki Pasinler Zaferi’yle Anadolu’yu ebedî yurt hâline getiren yolu açtığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alvarlı Efe’nin ifadesiyle “Erzurum, kilidi mülki İslam” olduğunu kaydetti.

Geçen asırda, milletin istiklalini ve istikbalini kefensiz toprağa düşen binlerce şehidin omuzlarında yeniden yükseltenin yine Erzurum olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu aziz şehrin insanları, Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle her kökenden, her mezhepten insanıyla, İspirlisiyle, Karayazılısıyla ‘Dadaş’ sıfatını bileklerinin hakkı, yüreklerinin cesaretiyle kazanmıştır” diye konuştu.

Cumhuriyet’in ilk asrının, Doğu Anadolu’daki lokomotifinin Erzurum olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’u, Türkiye Yüzyılı’nda kuzeyden güneye, doğudan batıya, Karadeniz’den Kafkasya’ya tüm bölgenin parlayan yıldızı hâline getirmek istediklerini vurguladı.

“GEÇTİĞİMİZ 20 YILDA ASIRLIK DEMOKRASİ VE KALKINMA ATILIMLARINA İMZA ATTIK”

“Şu ihtişam her şeyi çok açık, net, ortaya koyuyor. Sadece bunu istemekle kalmıyor, gereğini de yerine getiriyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Biliyorsunuz, her devirde, bugün de birileri akıllarına geleni söylemeyi siyaset, her kulaklarına üfleneni proje sanıyor. Biz ise 20 yıldır her sözümüzü tutmuş, her vaadimizi yerine getirmiş, her vizyonumuzu hayata geçirmiş, her projemizi inşa etmiş bir kadroyuz. Bizde yalan yok, bizde hakikat var. Bu anlayışla, geçtiğimiz 20 yılda asırlık demokrasi ve kalkınma atılımlarına imza attık. Eser ve hizmet siyasetiyle ülkemizin tüm şehirleriyle birlikte Erzurum’un da altyapı eksiklerini giderdik. Hak ve özgürlük hayallerini gerçekleştirdik. Bugün de hem sizlerle hasret gidermek hem de yapımı tamamlanan projelerimizin resmî açılışını yapmak için huzurlarınıza geldik, Erzurum’a geldik.”

İspir-Rize yolunun, Karadeniz limanlarıyla Erzurum arasındaki bağlantıyı sağlayan önemli ulaşım projelerinden biri olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 20 kilometrelik bu yolu, üzerindeki toplam uzunluğu 1,5 kilometreye yaklaşan üç ayrı tünelle ve bir köprüyle bugün resmen hizmete açacaklarını söyledi.

“Erzurum’a, İspir’e, Rize’ye bu yakışır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir ucu da Ovit Tüneli’ne uzanan, toplam yatırım tutarı 1 milyar 350 milyon lira olan bu proje sayesinde, güzergâh üzerinde yaz, kış kesintisiz, güvenli, konforlu araç trafiğinin işleyebileceğine işaret etti.

“KARADENİZ’DE KEŞFETTİĞİMİZ GAZI MİLLÎ SİSTEMİMİZE BAĞLAMAK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ”

Bunun çok daha huzur ve rahatlık sağlayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “İnşası süren Kırık ve Dallıkavak tünellerinin bitmesiyle Erzurum’la birlikte ülkemiz için de hayati önem taşıyan bu projeyi tümüyle tamamlayacağız. Erzurum’un kışı ve soğuğu meşhur olabilir ama bizim de ülkemizin dört bir yanını sarıp sarmaladığımız neyimiz var? Doğal gaz hatlarımız var. Bugün, Olur, Tekman, Çat ve Karayazı ilçelerimizi de doğal gazla buluşturuyoruz. Böylece Erzurum’un 20 ilçesinin 19’u doğal gazın rahatlığına ve ekonomikliğine kavuşuyor.”

Sadece Erzurum’da yaptıkları doğal gaz yatırımlarının yaklaşık 4 milyar lirayı geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz’de keşfettiğimiz gazı millî sistemimize bağlamak için gece gündüz çalışıyoruz. Pazartesi günü bu konuda yeni müjdeleri milletimizle paylaşacağız. Aynı şekilde Karadeniz gazını kullanıma sunduktan sonra milletimize vereceğimiz yeni müjdeler olacak. Hep söylediğim gibi, Türkiye’nin imkânlarını, milletimizin her kesimine sunarak adım adım refahımızı yükseltecek, güvenliğimizi güçlendirerek, huzurlu bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

Bugün resmî açılışını yapacakları projelerden birinin de Çat ilçesindeki 261 adet afet konutu ve müştemilatı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyükşehir Belediyesinin 2 bin 816 konutu ve 418 iş yerini kapsayan kentsel dönüşüm projeleriyle, Erzurum Kalesi Tarihî Kültür Yolu Projesi’nin resmî açılışını da yapacaklarını söyledi.

“ERZURUM’U SPORUN, KÜLTÜRÜN, SANATIN DİĞER ALANLARINDA DA HAK ETTİĞİ SEVİYEYE GETİRECEĞİZ”

İstanbul ve Ankara’da başlattıkları, yurt içinde ve yurt dışında büyük ilgi gören kültür yolu festivallerini, Anadolu’ya da yaydıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek yıl 10 ilde yapılacak kültür yolu festivallerinden birinin adresinin de Erzurum olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin önemli bir markası olma yolunda hızla ilerleyen kültür yolu festivaline Erzurum’un coşkuyla sahip çıkacağına inandığını kaydetti.

Erzurum’un son dönemde elde ettiği bir diğer başarının da Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 2025 yılı Turizm Başkentliğine seçilmesi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kış sporları konusunda zaten ülkemizin parlayan yıldızı olan Erzurum’u, inşallah sporun, kültürün, sanatın diğer alanlarında da hak ettiği seviyeye getireceğiz” dedi.

Açılışı yapılan tesisler arasında Erzurum Büyükşehir Belediyesinin binlerce kilometreyi bulan asfalt ve sathi kaplama çalışmaları ile çok sayıda sulama tesisi, gölet, millet bahçesi, otel, peyzaj projesinin de yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Erzurum’a kazandırılan dokuz yeni okul ile güçlendirme ve doğal gaz çalışması yapılan okullar, Atatürk Üniversitesine fakülte binası, kütüphane, müze ve diğer yatırımların olduğunu söyledi.

Özel sektör yatırımları olarak Oltu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 10 fabrikanın, Yavuz Tekstil Fabrikası’nın, iki otelin ve bir içme suyu fabrikasının da açılışını gerçekleştireceklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yatırım tutarı 12,3 milyar lirayı geçen tüm eser ve hizmetlerin Erzurum’a hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu yatırımları Erzurum’a kazandıran bakanlıkları, kurumları, Büyükşehir Belediyesini ve özel sektör kuruluşlarını tebrik etti.

ERZURUM’A YAPILAN YATIRIMLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’a 20 yılda 50 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptıklarını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitimde 3 bin 911 yeni derslik kazandırdık. İkinci bir devlet üniversitesi olarak Erzurum Teknik Üniversitesini faaliyete geçirdik. Gençlik ve sporda 19 bin 14 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları yaptık. Birçok farklı branşta toplam 69 spor tesisi inşa ettik. Erzurumlu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 6,5 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta toplamda 2 bin 32 yataklı, 24 hastaneyle birlikte 106 sağlık tesisi yaptık. Çevre ve şehircilikte TOKİ vasıtasıyla Erzurum’da toplam 14 bin 440 konut projesini hayata geçirdik. Şimdi de İlk Evim kampanyasıyla şehrimizde 2 bin 420 konut daha inşa edecek, 17 bin 500 altyapısı hazır arsa verecek, 250 yeni iş yeri yapacağız. Erzurum’a yeni bir tarih, kültür ve yeşil aksı inşa ediyoruz. İnşallah tüm bu projenin tamamlanmasıyla buraya gelen herkes Erzurum’un binlerce yıllık tarih ve medeniyet birikimini yaşayarak görecek.”

İldeki üniversite sayısını ikiye çıkardıklarını ve Erzurum’un üniversite şehri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bitmedi, üniversitenin yanında artık Erzurum’u Karadeniz’e bağlıyoruz. Karadeniz’den Erzurum’u dünyaya açıyoruz. O Ovit’i geçebiliyor muyduk? Ama artık Ovit bizim için kara yolu oldu, dümdüz. Tamamı bittiği zaman zaten tamamıyla rahatlayacak ve buradan Karadeniz’e ulaşacağız” ifadesini kullandı.

Erzurum için planlanan 13 millet bahçesinden sekizini tamamladıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ulaştırmada 49 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol mesafesini 620 kilometreye çıkardık. İnşası süren, tünel ve yol projelerimizin önemli bir kısmını önümüzdeki yıl hizmete açıyoruz” dedi.

“ERZURUM’U DAHA BÜYÜK YATIRIMLARA KAVUŞTURACAĞIZ”

Erzurum’a toplam 19 istasyondan oluşacak kent içi tramvay hattı kurmak için çalışmalara başladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Erzincan-Erzurum-Kars Hızlı Tren Hattı Projemizin etüt çalışmalarını önümüzdeki yıl bitiriyor, ardından ihale ve inşa aşamasına geçiyoruz. Erzurum Havalimanı’nı modernize edip büyüttük. Tarım ve ormanda Erzurum’a yedi baraj, bir içme suyu tesisi, 13 gölet, 20 sulama, iki arazi toplulaştırma, 298 taşkın koruma tesisi, 28 hidroelektrik santrali inşa ettik. Bugüne kadar inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 421 bin dekardan fazla zirai araziyi sulamaya açtık. Bu yıl inşaatına başlanan Söylemez Barajı, 350 bin dekar, önümüzdeki yılın yatırım programına koyduğumuz Pasinler’deki Alvar Barajı da 10 bin 500 dekar araziyi sulayacak. Güncel bedeliyle Erzurum için toplam 11,5 milyar lira tutarında yatırım ve tarımsal hibe desteği verdik. Erzurum’da iki yeni organize sanayi bölgesi kurmak için çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde Erzurum’u hep birlikte Türkiye Yüzyılı hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak daha büyük yatırımlara kavuşturacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandakilere, “Erzurum, 2023’te güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye’nin yolunu bir kez daha açmaya hazır mıyız? Erzurum, Türkiye Yüzyılı’nı Cumhur İttifakı olarak birlikte inşa etmeye hazır mıyız? Erzurum, dışarıda Türkiye düşmanlarının içeride onların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız?” diye seslendi.

Alandakilerin hep bir ağızdan “Evet” karşılığını vermesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maşallah, bu dadaşların sesi bir âlem. Dadaşların sesi, nefesi, desteği yanımızda olduğu müddetçe Allah’ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir engel yoktur. Yeter ki çok gür seda ile bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım hep birlikte Türkiye olalım” dedi.

Konuşmasında, Birinci Dünya Savaşı başladığında işgal edilen vatan topraklarından birinin de Erzurum olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki yıl boyunca düşman saldırılarına direnen kentin, 1916’da işgal edilmesiyle Erzurumlular için çileli bir göç serüveninin başladığını anlattı.

İşgalcilerin gelmesiyle azan Ermeni çetelerin yaptığı katliamların ve zulümlerin izlerinin hâlen yüreklerde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu katliamlar ve göç sırasında sayıları 700 bine kadar ulaşan Erzurumlunun hayatını kaybettiğinin kayıtlarda yer aldığını söyledi.

İşgal döneminde Azerbaycanlıların, Erzurum’a yardım eli uzatmak için gösterdikleri gayretleri de şükranla yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Kazım Karabekir Paşa komutasındaki Kafkas ordusu, iki yıl sonra şehri düşmandan kurtardığında karşılaştıkları manzara korkunçtu. Sokaklar şehit cenazeleriyle dolu, her tarafı yakılıp yıkılmış bir Erzurum vardı. Sadece şehir merkezi ve ilçelerinde işgalin son gecesi 13 bin Erzurumlu yakılarak, vurularak, işkenceyle şehit edilmişti. Dünyanın adı sanı bilinmedik yerlerinde kendilerine insanlık hikâyeleri uyduranlar bu katliamlar karşısında sağır, dilsiz, kalpsiz kesilmişlerdi. Erzurum, işte böyle bir yıkımın, böyle bir soykırımın ardından yeniden, işte bugün burada olduğu gibi ayakları üzerine kalkmıştır. Dadaşlar dişleriyle, tırnaklarıyla çalışarak şehirlerini de geleceklerini de bugün olduğu gibi yeniden kurmuşlardır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Erzurum’un Türkiye’nin ticaret yollarının, kültür rotalarının ve turizm destinasyonlarının kesişim noktası hâline gelmişse her birinin arkasında Erzurumluların alın teri ve anaların gözyaşları, azmi ve cesaretinin olduğuna işaret ederek, “Bizim Türkiye ile birlikte, 81 vilayetimizin her biriyle birlikte Erzurum için çok büyük hayallerimiz var. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla, Cumhuriyetimizin yeni asrında, coğrafyamızdaki bin yıllık geçmişimizin en önemli atılımını yapmaya hazırlanıyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE YÜZYILI’NI BERABER İNŞA EDECEĞİZ”

Alandakilere “Türkiye Yüzyılına hazır mıyız?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sırasında, Türkiye Yüzyılı şarkısı dinletildi.

Ardından konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan İslam âlemiyle ilişkilerin güçlendirildiğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu: “Bir yandan Türk dünyasıyla bütünleşiyoruz. Bir yandan kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına kadar tüm Afrika’yla buluşuyoruz. Bir yandan Evladı Fatihan yurdu Balkanlarla kucaklaşıyoruz. Bir yandan Güney Asya’daki kadim bağlarımızı canlandırıyoruz. Bunlarla beraber günümüz dünyasının gerçekleri olan Avrupa’yı, Amerika’yı, Rusya’yı, Çin’i de ihmal etmiyoruz. Çin’le Ukrayna arasında. Kim var? Biz varız. Karadeniz tahıl karayolunda barış koridorunu kim açtı? Elhamdülillah biz açtık. En önemli istasyonlardan birinin Erzurum olduğu, Londra’dan Pekin’e uzanan ipek demiryolu hattı işte bu geniş vizyonumuzun ürünüdür.”

Türkiye’yi, Asya coğrafyasından Avrupa’ya uzanan petrol ve doğal gaz hatlarının hem dağıtım hem ticaret merkezi hâline getirme gayretlerinin en kritik istasyonlarından birinin de Erzurum olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgenin potansiyelinin etkin şekilde kullanılabilmesinin önündeki en büyük engel olan Kafkasya’daki çatışmaları ve gerilimleri birer birer çözüyoruz. Ülkemizin desteğiyle Karabağ’ı işgalden kurtaran Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte bu bölgede yeni bir dönemin temellerini atıyoruz. Ermenistan’ın aklıselimle davranarak barış, güvenlik, huzur istikametinde mesafe almasıyla işler daha da hızlanacaktır” diye konuştu.

Karadeniz’i Erzurum’a bağlayan tüneller ve yolların, Akdeniz limanlarını Kafkasya ile bütünleştiren altyapı yatırımlarının hep bu büyük fırsatı değerlendirebilmek için olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet’in ilk asrında sanayide, ticarette, turizmde yıldızını parlatarak, bunun katma değerinden istifade eden şehirler olduğunu söyledi.

Erzurum’u da Türkiye Yüzyılı’nda en yüksek katma değer üreten şehirler arasında ilk sıralara çıkartacaklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Erzurum’un bunun için potansiyeli var, gücü var, azmi de var, kararlılığı da var. Bir asır önce küllerinden yeniden doğan bu şehrin, önümüzdeki 100 yılda şahlanışının önünde kimse duramayacaktır. Tabii bunu sefaletin ve zulmün kol gezdiği eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşanlar yapacak değil, bunu yapacak olan her biri ayrı istikamete giden, partilerin çıkardıkları toz bulutunda boğulan siyasiler hiç değil. Türkiye’yi son 20 yılda nasıl asırlık bir demokrasi ve kalkınma atılımına beraberce kavuşturduysak, Türkiye Yüzyılı’nı da yine beraberce inşa edeceğiz.”

Gençlere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir asır önce, gençlerin geleceği için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden ecdatlarına layık olmak için 2023’e önce gençlerin sahip çıkmasını isteyerek, “Buna var mısınız?” diye sordu.

Kadınlara da seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Evinizde, tarlanızda, dükkânınızda, iş yerinizde nasıl kendinizin ve evlatlarınızın geleceği için göz nuru döküyorsanız, 2023’e de siz sahip çıkacaksınız. Var mısınız buna? Elleri öpülesi büyüklerimiz, çocukluğunuzda bizzat yaşayanlardan dinlediğiniz, o zulümlerin izlerinin bir daha bu topraklarda görülmemesi için 2023’e siz de sahip çıkacaksınız. Var mısınız buna? Erzurum’un yiğit dadaşları, ülkemizi eğitimiyle, sağlığıyla, ulaşımıyla, enerjisiyle, sanayisiyle, tarımıyla nasıl bugünkü seviyesine getirdiysek, Türkiye Yüzyılı’yla taçlandırma hedefimize 2023’te siz sahip çıkacaksınız. Var mısınız buna? Emaneti Mevla’ya olan Erzurum’a da yakışan budur.”

“MİLLETİMİZİN DESTEĞİYLE TÜM BADİRELERİ ATLATARAK ÜLKEMİZİ BUGÜNLERE GETİRDİK”

Türkiye’nin, ne zaman bir hamle yapsa, bir atılım içine girse önüne hep engeller dizildiğini ve tuzaklar kurulduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyet’imizin ilk yıllarında başlattığı sanayi atılımının önü böyle kesilmiştir. Rahmetli Menderes’in başlattığı demokrasi ve kalkınma atılımlarının önü böyle kesilmiştir. Rahmetli Özal’ın yeniden canlandırdığı sürecin önü böyle kesilmiştir. Bizim hükûmetlerimiz döneminde de vesayetle, terörle, darbeyle defalarca önümüz kesilmek istenmiştir. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle tüm bu badireleri atlatarak ülkemizi bugünlere getirdik” diye konuştu.

“Ataların, ‘Makam adamı bozmaz ayarını ortaya çıkarır.’ diye bir sözü var. Biz Belediye Başkanlığından Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına kadar üstlendiğimiz görevlerde, ülkemize ve milletimize hizmet etme konusundaki ayarımızı ortaya koyduk” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şimdi birileri çıkmış bizimle eser ve hizmet siyasetinde beceremedikleri rekabeti, istismar, yalan ve iftira üzerinden seçim yarışına çevirmek istiyor. Hep söylediğimiz gibi siyaset meydanı er meydanıdır. Bu meydanda herkesle kapışmaya varız. Ama meydan er meydanı olacak. Karşımıza çıkanlar da er olacak er. Er olacak ki bu kapışmadan ülkenin ve milletin hayrına neticeler doğsun. Siyasi müktesepleri darbecilere, vesayetçilere, içeride ve dışarıda arkası karanlık odaklara dayanarak iktidar yolu aramaktan ibaret olanlarla böyle mertçe bir yarış yapılamıyor. Hatırlayın, 2007’de cumhurbaşkanını bize seçtirmemek için ne dolaplar çevirdiler. Hatırlayın, 2013’te Gezi Olayları’ndan itibaren ülkeyi karıştırarak, milleti birbirine düşürerek ne oyunlar oynadılar. Hatırlayın, 2016’da 15 Temmuz gecesi milletten alamadıkları iktidarı, darbecilerden televizyon başında nasıl heyecanla beklediler. Bay Kemal, Atatürk Havalimanı’ndan FETÖ’cülerin yardımıyla, tankların arasından geçerek nereye gitti? Belediye başkanının evine gitti, orada kahvesini yudumladı. Biz nereden geldik? Biz de Atatürk Havalimanı’nda bizi bekleyen 10 binlere geldik. 10 binlerle beraber oradan tüm milletimize haykırdık. Şimdi önümüzdeki seçimler için kurulan fiskos masasında aylardır ne sinsi, kirli pazarlıklar yaptılar. Amaç, Erdoğan’ı ve onun şahsında Cumhur İttifakı’nı devirmek. Peki, yerine ne koyacaklar, belli değil. Hadi bunu başardılar, gelince ne yapacaklar?”

Muhalefetin tek amacının, kendilerinin yaptıklarını yıkmak olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her şeyi eskiye döndürecekler. Bunun için yurt dışına gidip ekonomiyi tefecilere teslim etme sözü verdiler” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Terör örgütlerinin uzantılarıyla masa altında el sıkışıp, güvenliği onlara teslim etme sözü verdiler. Sınırlarımızı taciz edenlerin ayaklarına kadar gidip, güvenlik kazanımlarımızdan vazgeçme sözü verdiler. Küresel savaş baronlarına savunma sanayimizi çökertme sözü verdiler. Ülkemizin yükselen siyasi ve diplomatik gücüne göz dikenlere geri çekilme, yeniden içe kapanma sözü verdiler. Uzatmaya gerek yok, ‘kim ne istiyorsa onu verme’ sözüyle, Türkiye’nin 20 yılını tarihten silme taahhüdü karşılığında iktidar istediler. Eskilerin bir sözü var, ‘Kem alat ile kemalat olmaz.’ Sizlerin, bu muhterislere 2023’te, ‘el atına binenin tez ineceğini’ göstereceğine yürekten inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Millet siyasetçiliği yerine ajan siyasetçiliği yapılınca işte böyle oluyor. Gözü ve kalbi kendi ülkesine, kendi milletine dönük olmayanların varacakları yer kendi kendilerini yiyip bitirmektir. Bizim uğrunda canımızı ortaya koyduğumuz ve gerekirse yine ortaya koymaktan çekinmeyeceğimiz başka vatanımız yok. ‘Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda, canı cananı bütün varımı alsın da hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.’ İşte biz bu yolda böyle yürüyoruz. Birileri kendilerine başka ülkelerde, başka topraklarda bir gelecek hayal edebilir. Fırsatını bulduğunda kaçıp oralarda kendi ülkelerine her türlü iftirayı atabilir, her türlü saldırıyı yapabilir. Ama bu halkın, helal süt emmiş hiçbir ferdi, hiçbir evladı ne herhangi bir terör örgütü için ne herhangi bir sapkın ideoloji için ne de herhangi bir nefsi heves için ülkesini satmaz, milletine ihanet etmez.”

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı bağlantı noktalarına bağlanarak, Gürcükapı Kentsel Dönüşüm Projesi, İspir-Rize İl Sınırı Yolu ve Çat Afet Konutları ile yapımı tamamlanan diğer projelerin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Erzurum Valiliğini ziyaret ederek Vali Okay Memiş’ten kentteki çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

DÜNYA

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI: TREN BİLETİ SATIŞ SİSTEMİ YENİLENDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından işletilen yüksek hızlı, anahat ve konvansiyonel trenlere bilet satışının yapıldığı bilet satış sisteminin yenilendiğini duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, demiryollarının bilişim teknolojilerini kullanan ilk devlet kurumlarından bir tanesi olduğunun altı çizilerek, yenilenen bilet satış sisteminin yaklaşık 10 yıldır kullanıldığını ve sürekli güncellemeler yapıldığı belirtildi. Açıklamada, “YHT, anahat ve bölgesel trenlerde günde yaklaşık 70 bin yolcuya bilet satışı yapıyoruz. Bu nedenle bilet satışı yapılan kanalların çeşitlendirilmesi ve hızlandırılması amacıyla bilişim dünyasındaki gelişmeler yakından takip ediyoruz” denildi.

Bilişim sektöründe yaşanan gelişmelerin yolcu taşımacılığına da uyarlanması, bu sayede vatandaşlara daha hızlı, kapsamlı ve kolaylaştırıcı hizmet verilmesi için yeni bir platform oluşturulması için çalışmalar yapıldığı vurgulanan açıklamada, yeni platformun sadece bilet satışında kolaylık sağlamayacağı, kapasite yönetimine akıllı çözümler üreteceği, yolcu taşımacılığına yardımcı hizmetlerin de verilmesini sağlayacağı kaydedildi.

Yeni oluşturulan platformda vatandaşların gidecekleri yerde araç kiralama, otel rezervasyonları gibi ek hizmetleri de satın alabilmeleri için çalışmaların devam ettiği belirtilen açıklamada, yeni platformun 21 Ocak tarihi itibarıyla devreye alındığı, https://bilet.tcdd.gov.tr/ internet sitesi ile İOS ve Android mobil uygulamalara sahip olduğu ve uygulamaların bu platformlara ait mağazalardan ücretsiz olarak indirilerek kullanılabileceği bildirildi.

YENİ PLATFORM ENGELLİ DOSTU

TCDD Taşımacılık tarafından işletilen tüm trenlerde engelli vatandaşlarımızın seyahatlerinin her aşamasında destekleyici uygulamaları hayata geçirdiği aktarılan açıklamada, eski uygulamada olduğu gibi “yeni platformun” da hem görme hem de hareket kısıtlı vatandaşlar için yüzde 100 kullanım kolaylığı sağladığına vurgu yapıldı.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

İŞ DÜNYASI | YILDA 5 BİN ADET İNSAN VE YANGIN ASANSÖRÜ ÜRETECEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2022’de Türk Patent ve Marka Kurumu’na 9 bin 9 patent, 5 bin 502 faydalı model, 197 bin 235 marka ve 78 bin 268 tasarım olmak üzere toplam 290 bin 14 yerli sınai mülkiyet başvurusunun yapıldığını söyledi.

Varank, bir dizi programlara katılmak üzere geldiği Konya’da, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Emlak Konut Asansör (EKA) Fabrikası’nda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile incelemelerde bulundu.

Açılış töreni öncesi Bakanlar Varank ve Kurum, fabrikadaki üretim hatlarını gezdi, kaynak işlemi yaptı.

Varank, açılış töreninde, son 20 yılda Türkiye’de önemli kalkınma hamlelerini hayata geçirdiklerini söyledi.

Enerjide, ulaştırmada, sanayide, sağlıkta, imarda ve daha birçok alanda önemli projelerin ortaya koyulduğuna dikkati çeken Varank, bu yatırımların Türk inşaat sektörünü de ileriye taşıdığını ve insan kaynağı yetkinliğinin arttığını anlattı.

Varank, firmaların dünya çapında işler yapan küresel şirketlere dönüştüğünü vurgulayarak, “Türk firmaları 2002 yılında yurt dışında 4,4 milyar dolar değerinde proje üstlenirken, bu rakam 2021 yılında 30 milyar doların üstüne çıktı. Tabii inşaat sektöründe yaşanan büyümenin, diğer pek çok sektörde de olumlu yansımaları var.” diye konuştu.

“ÜLKEMİZDE ŞU ANDA AKTİF 800 BİN CİVARINDA ASANSÖR BULUNUYOR”

Asansör sektörünün de ivme kazandığına dikkati çeken Varank, şöyle konuştu:

“3 binin üzerinde firmanın 32 bin çalışanıyla faaliyet gösterdiği sektörün yıllık cirosu şu anda yaklaşık 3 milyar dolar civarında. Sektör ihracatta da başarılı bir grafik ortaya koyuyor. 2019’da 230 milyon dolarlık asansör ve asansör aksamı ihraç ettik. 2020 yılında 250 milyon dolara yükseldi. 2021 yılında ise bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 300 milyon dolara ulaştı. Ülkemizde şu anda aktif 800 bin civarında asansör bulunuyor. Türkiye asansör pazarı, dünyanın en büyük pazarlarından bir tanesi. Hem yurt içinde hem de yurt dışında asansör sektörünün büyümesine yönelik önemli bir potansiyel var.”

EMLAK KONUT ASANSÖR, YILDA 5 BİN İNSAN VE YANGIN ASANSÖRÜ ÜRETECEK

Varank, sektördeki yerli üreticilerin yurt içinde önemli başarı yakaladığına değinerek, şöyle devam etti:

“Pazar payları fena değil. İşte bu firmalardan bir tanesi de Emlak Konut GYO iştiraki olan Emlak Konut Asansör. Şu anda 17 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 70 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren Emlak Konut Asansör, yüzde 75 gibi yüksek yerlilik oranına sahip. Üretim tesisi dijital üretime uyumlu. Çatısında kurulu güneş panelleri ile elektrik tüketiminin tamamını kendi imkanları ile yenilenebilir enerjiden karşılıyor. Yılda 5 bin insan ve yangın asansörü, 500 yürüyen merdiven ve yürüyen yol üretim kapasitesine sahip. 6,2 milyonluk cirosunu 2023 yılında 42 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. İstihdamı her geçen yıl artıyor. 47 istihdamla başladıkları süreçte şu anda sayı 147’ye ulaştı. 2023 yılsonu hedefi ise 310. İhracat noktasında da inşallah bu sene sonunu 20 milyon dolarlık bir rakamla sonlandıracak. İşletmenin en dikkatimi çeken yanlarından bir tanesi toplam cirosunun yüzde 6’sını Ar-Ge’ye ayırması.”

“85 ARAŞTIRMA PROJESİNE YAKLAŞIK 100 MİLYON LİRA HİBE DESTEĞİ SAĞLADIK”

Milli teknoloji hamlesi rehberliğinde, sektörlerin yerli ve milliliğini artırmak için kapsamlı destek programları ihdas ettiklerine dikkati çeken Varank, “Asansör sektörü de desteklediğimiz sektörlerden biri. TÜBİTAK’la şu ana kadar; emniyetli şaft sistemlerinden akıllı asansör sistemlerine, ev tipi yeni nesil asansör sistemlerinden yeni nesil asansör motorlarının geliştirilmesine kadar birçok projeyi destekledik. Sanayiye yönelik 85 araştırma projesine yaklaşık 100 milyon lira hibe desteği sağladık. KOSGEB’le son 3 yılda 281 işletmeye 18 milyon liranın üzerinde kaynak aktardık. Yine 6 farklı firmanın Ar-Ge ve Tasarım Merkezini destekliyoruz.” diye konuştu.

Varank, Emlak Konut Asansör Ar-Ge Merkezi’nin de Bakanlığın destekleri ile kurulduğunu ifade ederek, bu Ar-Ge merkezinde 8 projenin yürütüldüğünü aktardı.

“YERLİ PATENT BAŞVURULARI, YABANCI PATENT BAŞVURULARINI GEÇTİ”

Türk sanayisinde araştırma ve geliştirme kültürü kazandıkça sınai mülkiyet alanında da yeni rekorların geldiğini anlatan Varank, şunları kaydetti:

“Şimdi buradan ilk kez 2022 sınai mülkiyet verilerini açıklıyorum. Türk Patent ve Marka Kurumuna 9 bin 9 patent, 5 bin 502 faydalı model, 197 bin 235 marka ve 78 bin 268 tasarım olmak üzere toplam 290 bin 14 yerli sınai mülkiyet başvurusu yapıldı. Bu başvurulara baktığımızda bir önceki yıla göre, yerli patent başvurularında yüzde 7, yerli faydalı model başvurularında yüzde 25, yerli marka başvurularında yüzde 12 ve yerli tasarım başvurularında yüzde 32’lik artış gerçekleştiğini görüyoruz. Türkiye’de şu anda inovasyon anlamında büyük ivme yakaladık ve bu ivme son sürat devam ediyor. 1994 yılından bu yana, ilk kez TÜRKPATENT’e yapılan yerli patent başvuruları, yabancı patent başvurularını geçti.”

PATENT TESCİL SAYISI SON 20 YILDA 46 KAT ARTTI

Varank, patent tescil sayısının 2021’e göre yüzde 2 oranında artarak 3 bin 407’ye yükseldiğinin altını çizerek, “Türkiye’nin patent tescil sayısı son 20 yılda 46 kat artmış oldu. Geçen yıl yapılan 291 ve bu yılın Ocak ayında yapılan 32 coğrafi işaret tesciliyle toplam tescilli coğrafi işaret sayısı da 1313’e ulaştı. Sınai mülkiyet alanında yaşanan artışlar gelecek adına ümit veriyor ancak biz bu sayıları ülkemizin potansiyelini göz önüne aldığımızda yeterli bulmuyoruz. Bu manada yerli ve milli işletmelerimizin ar-ge ve yenilik kapasitesine yönelik atılımlarını kapsamlı desteklerle destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“GÜNEY MARMARA HİDROJEN VADİSİ PROJESİ DESTEKLENMEYE HAK KAZANDI”

Avrupa Birliği’nin hibe destekleri programlarına değinen Varank, şunları kaydetti:

“Avrupa Birliği’nin çok farklı hibe destekleri var. İşte bunların bir tanesinde çok önemli bir başarı yakaladık. Türkiye koordinasyonunda 10’u Türk, 13 ortağın yürüteceği ve 7,5 milyon avrosu AB hibesi olmak üzere toplam 36 milyon avroluk Güney Marmara Hidrojen Vadisi Projesi desteklenmeye hak kazandı. Projeyle birlikte minimum 500 ton hidrojen ve Türkiye’nin ithalatına bağımlı olduğu metanol ve amonyak gibi hidrojen türevleri üretebileceğiz. Ayrıca bor mineralinin hidrojen depolamadaki avantajları Balıkesir’de kurulacak Sodyum Bor Hidrür Tesisi ile geliştirilmiş olacak. Çok önemli bir proje.”

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilecik’te gençlerle bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilecik Vezirhan’da düzenlenen, “Kökümüz Mazide, Gözümüz Atide” programı kapsamında gençlerle bir araya geldi.

OKUMAYA DEVAM ET

TAKVİM

Aralık 2022
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

TOGG | Türkiye’nin Otomobili

TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni #TANAPtamam

TÜRK AKIM PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale 1915 Köprüsü Kule Tamamlama Töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisini #MilliEnerjideYeniMüjde

ENERJİ PETROL MEDYA GRUP – YENİ NESİL MEDYA | TÜRKİYE

DÜNYA2 saat önce

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI: TREN BİLETİ SATIŞ SİSTEMİ YENİLENDİ

DÜNYA2 gün önce

İŞ DÜNYASI | YILDA 5 BİN ADET İNSAN VE YANGIN ASANSÖRÜ ÜRETECEK

DÜNYA2 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilecik’te gençlerle bir araya geldi

DÜNYA2 gün önce

“20 yıldır sadece eser ve hizmet siyaseti yaptık”

DÜNYA4 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilecik’te toplu açılış törenine katıldı

DÜNYA4 gün önce

“Türkiye’yi bölgesinin üretim ve ticaret merkezi hâline getirdik”

DÜNYA4 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilecik’te Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret etti

DÜNYA5 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri Töreni’ne katıldı

DÜNYA1 hafta önce

Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kâğıthane-İstanbul Havalimanı metro hattının açılışını yaptı

DÜNYA1 hafta önce

“Türkiye; artık ekonomik büyümesiyle, diplomatik hamleleriyle kendinden söz ettiriyor”

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa’da toplu açılış törenine katıldı

DÜNYA2 hafta önce

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Sivas hattı aydınlık geleceğin en önemli nişanelerinden

DÜNYA2 hafta önce

“Vatan toprağını eserlerimizle ilmek ilmek dokuyoruz”

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muğla’da toplu açılış törenine katıldı

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rami Kütüphanesi Açılış Töreni’ne katıldı

DÜNYA3 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çalışanların ve emeklilerin ücretlerinde enflasyon sebebiyle oluşan refah kaybını telafi ediyoruz”

DÜNYA3 hafta önce

“İhracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık”

DÜNYA3 hafta önce

“Savunma sanayiinde büyük bir zihniyet devrimi gerçekleştirdik”

DÜNYA3 hafta önce

“Sanayiden tarıma, bilimden spora, istihdamdan konuta her alanda gençlerimizin yanındayız”

DÜNYA3 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya’da Köy Konutları Anahtar Teslim Töreninde konuştu

DÜNYA3 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya’da toplu açılış törenine katıldı

DÜNYA3 hafta önce

Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

DÜNYA4 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Toprağımıza sahip çıkmanın, onu işleyen çiftçilerimize destek olmanın gayreti içindeyiz”

DÜNYA4 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yeni Camii’nin açılışını gerçekleştirdi

DÜNYA4 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na katıldı.

DÜNYA4 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “7. Anadolu Medya Ödülleri” programına katıldı

DÜNYA4 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Krizleri fırsata dönüştürerek tarihimizin en yüksek büyüme oranlarına ve ihracat rakamlarına eriştik”

DÜNYA1 ay önce

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni yıla Ankara’da zorlu koşullarda çalışan kuryelerle birlikte girdi.

DÜNYA1 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023’te milletimizin her bir ferdine ve tüm insanlığa barış, huzur, refah ve esenlik dolu bir yıl diliyorum”

DÜNYA1 ay önce

Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Milyon İstihdam Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Programı’na katıldı

DÜNYA1 ay önce

OGM, İLK T70 YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİNİ TESLİM ALDI

DÜNYA1 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi kabul etti

DÜNYA1 ay önce

Emine Erdoğan, Çocuk Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Servisi’nde tedavi gören çocukları ziyaret etti

DÜNYA1 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır”

DÜNYA1 ay önce

“Bilim ve teknolojiyi Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında en önemli araç, en etkili imkân olarak görüyoruz”

DÜNYA1 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu başkanvekilleriyle bir araya geldi

DÜNYA1 ay önce

Dev yatırımlar “Yerli doğal gazımızı 2023’te milletimizin hizmetine sunmak için gece gündüz çalışıyoruz”

DÜNYA1 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’da toplu açılış törenine katıldı

DÜNYA1 ay önce

Emine Erdoğan, “Uluslararası 3. Sıfır Atık Zirvesi ve Ödül Töreni”ne katıldı

GÜNCEL1 ay önce

“Türkiye’yi güvenlikle birlikte özgürlükler ve adalette de dünyada ilk sıralara çıkarana kadar çabalarımıza devam edeceğiz”

DÜNYA4 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mesajı

DÜNYA3 sene önce

Metin Aslım : İş ve Cemiyet Hayatının Sevilen Siması

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın ZEHRA KARAKAŞ BEGEN

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Aysu YAVUZ

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Emel USLU ATİK ;

İYİ Kİ VARSIN2 sene önce

İyi ki varsın Nurten ÖZTÜRK

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Nuray ÖZÇELİK;

DÜNYA6 ay önce

Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı temeli atıldı

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Hüseyin ÇEŞMECİOĞLU :

DÜNYA2 sene önce

İyi ki varsın Nalan Gazezoğlu

DÜNYA2 sene önce

Sektöre Yön verenler ; Eda DEMİRHAN

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Gül ALCANSOY;

DÜNYA7 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel ile görüştü

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Beril ÇAVUŞOĞLU

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın AYSUN ŞAHANOĞLU KABA ;

GÜNCEL2 sene önce

Sektöre Yön Verenler Berfu GÜVEN

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu ,
MAVİ YOLCULUK4 sene önce

TEKNE KİRALAMA | İZMİR ÇEŞME ALAÇATI

İYİ Kİ VARSIN2 sene önce

İyi ki varsın Semra Aman Akyürek

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Yusuf Burak ASLANPINAR;

ENERJİ2 sene önce

Tekfen Holding “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu” ödülünü üçüncü kez aldı!

DÜNYA3 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi

GÜNCEL2 sene önce

Başarımız, Başarınız olacak HANTEK KALIP

DÜNYA2 sene önce

İyi ki varsın Prof. Dr. Başak SOLMAZ

DÜNYA2 sene önce

Türkiye’nin En Etkin 50 CFO’su belli oldu

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Doç. Dr. Esin Yalçınkaya

DÜNYA2 sene önce

İyi ki varsın Semra İĞTAÇ

DÜNYA9 ay önce

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Yatırım Forumu’na katıldı

Tekne Firmaları Türkiye1 sene önce

Yatlar Burada | Türkiye

DÜNYA2 sene önce

İyi ki varsın Nazlıhan ALKAN

DÜNYA3 sene önce

MAN TÜRKİYE’den Ankara’ya dev yatırım

DÜNYA3 sene önce

Sektöre Yön Verenler Esra KANDEMİR

DÜNYA4 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kyoto’da Ara Güler Fotoğraf Sergisi’ni açtı

DÜNYA3 sene önce

İyi ki varsın Sibel Şeref KANCAOĞLU ;

KİRALIK TEKNE3 sene önce

Çeşme İzmir | Kiralık Tekneler

DÜNYA4 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜGVA 5. Olağan Genel Kurulu ve 6. Gençlik Buluşması’na katıldı

DÜNYA2 sene önce

Sektöre yön verenler, Ahmet ÇALLI

DÜNYA2 sene önce

Sektöre Yön verenler ; Mehmet TAŞ

KİRALIK TEKNE4 sene önce

Çeşme Kiralık Tekne

GÜNCEL2 sene önce

Topluma sürdürülebilir değer katan, itibarlı şirketler grubu KALE GRUP

DÜNYA2 sene önce

İyi ki varsın İnci Recepoğulları

DÜNYA1 sene önce

“Türkiye, son 19 yılda, diğer pek çok alan gibi savunma sanayiinde de âdeta bir devrim gerçekleştirmiştir”

GÜNCEL1 sene önce

HATAY’ ın Güçlü Kadınları

DÜNYA2 sene önce

ELMADAĞ MOBİLYACILAR İHTİSAS OSB’NİN TEMELİ ATILDI

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Genç İş Adamları heyetini kabulünde açıklamalarda bulundu

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “OECD İstanbul Merkezi Açılış Töreni”ne Video Mesaj Gönderdi

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu

DÜNYA2 sene önce

Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi Açılış Töreni’nde konuştu

DÜNYA2 sene önce

Dev Yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sarıkamış-Karakurt-Horasan yolu açılış töreninde konuştu

DÜNYA2 sene önce

Dev Yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan milli helikopter motoru teslim töreninde önemli açıklamalar

DÜNYA4 sene önce

“EVLATLARIMIZA MİRAS KALACAK BİR GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURDUĞUMUZA İNANIYORUM”

DÜNYA4 sene önce

“G-20 platformu, küresel meselelerin çözümünde daha etkin ve güçlü bir mecra olmalı”

DÜNYA4 sene önce

“TÜRKİYE VE JAPONYA’NIN DOSTLUĞU; KÖKLÜ, DERİN VE SAMİMİ”

DÜNYA4 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kyoto’da Ara Güler Fotoğraf Sergisi’ni açtı

DÜNYA4 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİN DEĞERİ DAHA DA YÜKSELMİŞTİR”

DÜNYA4 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ DOSTLUK VE YAKIN İŞ BİRLİĞİ TAKDİRLE KARŞILANIYOR”

www.teknetuccari.com

GENÇ İŞ DÜNYASI