Türk İş Dünyası - 2008

DÜNYA

FETHİ YAŞAR ile Sivil Toplum Konuşuyor ;

TÜSİAV (Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı ) Sivil Toplum Platform Başkanı Sayın Emel Uslu Atik Moderatörlüğünde gerçekleştirilen TÜSİAV Sivil Toplum Kuruluşları ile İlişkiler Platformu Canlı Yayın Konukları ;
Genç Girişim ve Yönetişim Başkanı Sayın Nezih ALLIOĞLU
• TÜSİAV Başkanı Sayın Veli SARITOPRAK
• Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi YAŞAR

Emel Uslu Atik’ in ilk konuğu GGYD Başkanı Sayın Nezih Allıoğlu oldu.
Nezih Allıoğlu , covid 19 salgın sürecinde, yapılmış olan bu gibi etkinliklerin oluşumu, tüm Sivil Toplum Kuruluşları ve aynı zamanda bizler adına son derece önemli ve son derece başarılı bir oluşum , kutluyorum

Güçlü toplum ,güçlü Demokrasiler için STK lara ihtiyaç var. Ne yazık ki Ülkemizde, STK’ nın varlığı istenilen oranda değil. Yıllardır süre gelen bizlerin içerisinde yaşattığı ve yaşadığı korkular nedeni ile Milletçe bu oluşumların içerisinde yer alamadık.

Dünyada Japonya, Almanya, ve Fransa Sivil Toplum Kuruluşlarının oluşumunda başı çekiyor. Bunu da 35 ve 49 yaş aralığında oldukça sık görmekteyiz. 2018 yılı verilerine göre Ülkemizde 115.000 Dernek, vakıf ve kuruluşlar var. Ve kuruluşların 12 milyona yakın da üyesi var.

Özelikle İş dünyasında Sivil Toplum Kuruluşları muazzam iş fırsatları sunabilmekte.
Ben şahsım olarak yıllardır GGYD gibi bir Platformda aktif olarak görev almaktayım. Yaşadığım şehrim Ankara başta olmak üzere projelerimiz ile Türkiye’ nin bir çok insanına ulaşabilme imkanı buldum . Son derece gururluyum.

TÜSİAV Başkanımız Sayın Veli Sarıtoprak’ ın dediği gibi ,Yasama ,Yürütme, Yargı ve Basın dan sonra Türkiye’nin 5. Gücü nün STK lar olduğunu söyleyerek ..bu bağlamda kendilerine şükranlarımı iletiyorum. Dedi.

Emel Uslu Atik’ in ikinci konuğu TÜSİAV Başkanı Sayın Veli Sarıtoprak ile ilişkin sözlerine başlarken , Sivil Toplum Kuruluşların Kutup Yıldızı Veli Sarıtoprak diyerek ,sözü kendisine verdi.
Veli Sarıtoprak ; açılış konuşmasına başlarken, GGYD Başkanı Sayın Nezih Allıoğlu’ na konuşmalarından dolayı teşekkürlerini iletirken , bundan sonraki dönemlerde inanın gözüm arkada kalmayacak sözleri ile Nezih Allıoğlu’nun Başkanlık dönemini ve bundan sonraki STK ile olan ilişkilerinde ileriye dönük çalışmalarında başarılarını deklare etti.

Veli Sarıtoprak ; Ünlü Rus Devlet Adamı Lenin’ in bir sözünde “Örgütlü 10 Kişiyi , Örgütsüz 1000 kişiye değişmem” sözü ile Dernek ,Vakıf Sendika gibi STK ların öneminden bahsederek ,Teşkilatlanma yolunun’da her kesimin bu platformlarda yerini alarak , Bu ülkeye olan borcunun ödemesi gerekliliğinin altını çizdi.

50 yıllık arkadaşım dediği , Fethi Yaşar ı anlatırken şu ifadelere yer verdi.
1973 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olup Ankara’ ya geldiğim vakit kimseyi tanımıyordum .Fethi Yaşar ve Ağabeyi Rahmeti Ahmet Yaşar ‘ ı tanıdım. İyi ki de tanımışım.

CHP nin Gençlik Kolları başta olmak üzere ,bir çok Parti içi birimlerinde çalışma imkanı bulan Fethi Yaşar o yıllardan bu güne değin yakın arkadaşım olmakla birlikte aile dostumdur.
Siyasetin akil Adamı –Ak Sakallısıdır diyerek atıflarda bulundu. İş Adamı olmasının yanı sıra düzgün bir halk insanıdır. Geldiği yeri asla ve asla unutmamıştır. Siyaset yolundaki çizgisinden taviz vermemiştir. Afyon İline Bağlı Sandıklı ilçesi Kızık köyü nüfusuna kayıtlı olan değerli Başkanım Fethi Yaşar “KIZIK SALONU” ismini bağlı bulunduğu Otellerinin Bale Salonlarında kendi doğup büyüdüğü köyünün ismini vermiştir. Teşkilatçıdır. Afyon ve Sandıklı’ yı unutmamıştır. Ankara Siteler esnafının yanında yer almıştır. 2009 yılından bu güne değin Yenimahalle Belediye Başkanlığı görevini yürütmektedir. Yenimahalle’ nin tüm sokaklarını, caddelerini hatta evlerinin numaralarını bile isim isim bilmektedir.

“Karşılık beklemeden, Vatana Millete hizmeti ahde vefa edinmiş bir Başkandır. Sağlık Ocakları ,Okullar yaptırmıştır. Hiçbir zaman hizmetinden ödün vermemiştir.
Veli Sarıtoprak , Rahmetli İsmet İnönü “Bu Memlekette Namuslular, Namussuzlar kadar cesur olmazsa, o memleket için kurtuluş yoktur “ sözünden yola çıkarak ,gençlerimizin özelikle Siyasi arenada yer almasını istemektedir.

Özellikle Fethi Yaşar benim arkadaşım diyerek sözlerinin sonunda Programın hazırlanmasında emeği geçen “Emel Uslu Atik’ e ,Cemil Sedefoğlu’ na Esra Hocama ,Nezih Başkanıma çok çok teşekkür ediyorum dedi.

Emel Uslu Atik’ in son konuğu Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar’ı sunumunda , Belediyeciliği Siyasetin önüne çekerek, yalnız Yenimahalle değil, tüm Türkiye’nin Başkanı oldunuz Programımıza hoş geldiniz dedi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ;
Bu Programda yer aldığım için son derece mutluyum. Öncelikle ,TÜSİAV Başkanım Veli Sarıtoprak , Emel Uslu Atik ve GGYD Başkanım Sayın Nezih Allıoğlu’na teşekkür ediyorum.

“Bizler toplum adına buradayız .farklı bir şeyler yapmak adına buradayız.” Siyaset çok hayırlı bir iştir. İnsanların sorunlarını çözüyorsanız, onları huzuru, refahı için faydalı şeylere imza atıyorsanız ..başarılısınızdır. aksini düşünülüyorsa yapacak bir şey de yoktur. Bu Ülkenin büyümesi için , Devletin ve Yerel Yönetimlerin eksikliklerini gördüm. Onun için buradayım. 12 yıldır süregelen Başkanlık dönemimdeki başarımızın altında yatan gerçeğin esnaf olarak halkın içerisinden çekirdekten gelmemin olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Bu ülkeye hizmet için buradayım. Yenimahalle deki Sanayicimize ,esnafımıza ,sanatkarımıza sahip çıkıyoruz.

“Ben Afyon İline bağlı Sandıklı İlçesi Kızıklı köyünde doğdum. Okul yıllarımız ağabeyimle Lise yıllarına kadar burada geçti. Ankara ya gelmem Ankara Hukuk Fakültesini kazanmam ile başladı. 1963 lü yıllarda Ticarete atıldım. Yenimahalle de tüp ticareti ile işe başladım. Ailem ,çocuklarım, ticaretim her şeyimi Yenimahalle ye borçluyum. Turizm ,Seracılık, Otelcilik işlerim var. Ticari yaşamımda kendimi Siyasetin içerisinde buldum. Halkla iç içe oldum .

2009 yılında yapılan Yerel Seçimlerinde CHP Yenimahalle Belediye BAŞKANI olarak seçildim. Ve göreve getirildim. O dönemde Yenimahalle ilçesi Ankara’da ki ilçeler arasında yerini pek almıyordu. Benden sonra anılmaya başlandı.

Belediyemiz ; Yeşil alan-Makine Parkuru ve her alanda güçlendirildi. Ben Yenimahalle Belediye Başkanlığı görevini aldığımda ,neden benden önceki Başkanlarımızın başarılarını kendimce sorguladım.

Emel Uslu Atik ; TÜSİAV olarak projeler hazırladığımız vakit yer arayışımızda ilk aklımıza gelen kişinin Siz olduğunuzu biliyoruz ve size yöneliyoruz. Sonsuz teşekkür ediyoruz. Dedi.

Fethi Yaşar ; Bu Ülke doğru Siyasetçiler çıkaracaksa, katma değerler yaratılacaksa , Yargı, Yasama Basın ve STK ların önemi çok ama çok büyük. Hangi amaçla kurulursa kurulsun. Onların çalışmaları, katkıları emekleri son derece önemli ..

Ben bu Ülkenin bir Yurttaşı olarak konuşuyorum. Kuruluş amaçlarına göre yasa çıkarmak lazım. Esnafımızda sıkıntı varsa bununla birlikte platformlar oluşturmak lazımdır. STK ların güçlü olması gereklidir.

Fethi Yaşar olarak Bir Belediye Başkanı olarak kanunları uyguluyorum. Halkın sesi olmaya gayret ediyorum.
Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir sorun yok . Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün varlığı Dünyanın her yerinde söylenmektedir. Onun yolundan ve izinden gittiğimiz sürece yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. Göreve geldiğimden bu güne değin ,tüm kitlelerle birlikte oldum . Ayrım yapmadan randevuları kabul ettim. Zümrelerin etkinliklerini gerçekleştirmeleri adına Ankara’nın en güzel “Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ ni kurduk . Batıkent meydanında STK lara birer oda tahsis ettik. Onlar orada çalışmalarını gerçekleştiriyorlar.


Emel Uslu ATİK : Siyasetçi ile Devlet Adamı arasındaki fark Sizce Nasıl yorumlanır?
Devlet Adamları ; hiçbir kimseden korkmadan, işlerini yapabilen Saygın kişilerdir. Bu Ülke Kurtuluş savaşı vermiş ve Cumhuriyeti ilan ederek bağımsızlığını ilan etmiş bir toplumdur. Daha nice yıllara ışık olacak bir zümreyiz. Bizler iyi bir spor kulübü tutar gibi siyasete bakıyoruz. Bu anlayışı aşmamız lazım. Ben yeni gelen nesilden umutluyum . Bilgi ve Teknoloji çağında gençlerimizin etkin olacağı kanaatindeyim. Gençlerimizin STK lara katılım yaparak ufuklarını, görüşlerini savunarak aydınlık yarınlara ışık olacağına inanıyorum .

Emel Uslu Atik : Tüm Dünya Covid 19 dönemi yaşadı ve halen yaşıyor . Yeni Mahalle Belediyesi olarak neler yaptınız?

Bizler Yeni Mahalle Belediyesi olarak 700. 000 nüfuslu bir ilçede görevimizin başındayız . ilk olarak ben kendimde bir Tekstilci olarak Yeni makineler aldık. Kendi maskemizi kendimiz ürettik. TMM kuralına uyarak Temizlik ve Dezenfektan malzemesi üretmek adına tesis kurduk . Tüm esnafımıza hijyen noktasında Dükkanlarını dezenfekte ettik. Belediyemiz olarak kim bizlerden yardım talebinde bulundu ise ayrım yapmaksızın yardımına koştuk . Türkiye’nin önemli yatırım firmalarından destek alarak ,halkımızın ihtiyaç malzemelerini senede 1 defa olmak kaydı ile yardım elimizi uzattık .
1100 aileye toplam 120.000 kişiye yemek gönderdik.

Onkoloji Hastanesinin hemen yanında hasta yakınlarının sorunlarının çözümü için tesis kurduk. Yenimahalle esnafımıza, yaklaşık 5.000 esnafımıza 1.250 TL tutarında yardımda bulunduk. Şehrimizin temiz olması alanında son derece titiz davranarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Emel Uslu Atik , 3 Dönemdir Başkanlık yapıyorsunuz . Şunu da yapamadım dediğiniz bir şey var mı ?

Yenimahalle halkımıza ne söz verdik ise, neler vaat edildi ise yerine getirdik. Gururluyuz.
Birinci aşamada Demet evler mevkiinde Kentsel Dönüşümü çözmek isterdim. Ancak bu bizim değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje olduğu için bir şeyler yapmamız imkansız. Yapamadığım bir şeyler var ise Belediyecilik ve yetkilerinin olmadığından kaynaklanıyor ise yapacak bir şey yoktur. Ben Yeni Mahalle halkımdan her zaman razı oldum . Sanıyorum ki onlarda bende razılar.
Biz Bu Ülkeyi Seveceğiz ..
Türkiye’nin önü Aydınlıktır.

Emel Uslu Atik sözlerinin sonunda ;
Sayın Fethi YAŞAR Başkanım ,gençlere örnek oldunuz . Rol Model Oldunuz .Bu Ülkede nice Fethi Yaşar lar yetişsin. Diyerek platformu sonlandırdı.

DÜNYA

TATNEFT’TEN TÜRKİYE’YE YATIRIM KARARI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Rusya Federasyonu’nun en büyük petrol ve doğal gaz üreticilerinden olan TATNEFT arasında, firmanın Türkiye’de kurmayı planladığı üretim tesisine yönelik destek ve teşviklere ilişkin mutabakat zaptının imzalandığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla ifade ettiği gibi, ülkemizi yerli ve uluslararası yatırımcılar nezdinde riski az, güveni yüksek, kazancı tatminkar bir cazibe merkezi haline getirmekte kararlıyız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen imza töreninin ardından, ortak basın toplantısı düzenledi. Oktay, buradaki konuşmasında, dost ve kardeş Tataristan Cumhuriyeti ile ekonomik, teknolojik ve ticari iş birliğinin en somut örneklerinden olan bu mutabakatların imzalanmasındaki desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’a şükranlarını sunarak, Türkiye’nin ekonomik potansiyeline ve siyasi istikrarına duydukları güveni, petrokimya alanında Türkiye’ye yapmayı planladıkları yatırımlar ile gösteren TATNEFT şirketinin yetkililerine de teşekkürlerini iletti.

YATIRIMLAR HIZ KESMİYOR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, salgın döneminde Türkiye ekonomisinin, çok başarılı bir büyüme performansı sergilediğini, kamu ve özel sektör yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini hatırlatarak, “Gelişmiş ekonomilerin dahi durma noktasına geldiği küresel salgın döneminde Türkiye, kapsamlı tedbirleri ve kapsayıcı destekleri sayesinde dünyadan pozitif şekilde ayrışmayı başardı.” diye konuştu.

YATIRIMCILAR İÇİN GÜVENLİ LİMAN

Rekabetçi üretim yapısı, kalifiye iş gücü, stratejik konumu, modern lojistik altyapısı ve kapsayıcı destek ve teşvik programlarıyla Türkiye’nin, uluslararası yatırımcılar için güvenli bir liman olduğuna dikkati çeken Oktay, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla ifade ettiği gibi, ülkemizi yerli ve uluslararası yatırımcılar nezdinde riski az, güveni yüksek, kazancı tatminkar bir cazibe merkezi haline getirmekte kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

EKOSİSTEMİN MEYVESİ

“Bizim için yabancı yatırımcı yoktur, müteşebbis vardır.” diyen Oktay, “Bu anlayışla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tüm destek ve teşvik politikalarını, çözüm odaklı ve esnek bir şekilde kurguluyor. Ekosistemimizin temellerini oluşturan organize sanayi, endüstri ve teknoloji geliştirme bölgelerini, bu yatırımların güçlü birer zemini olarak görüyoruz. İşte bugün imzaladığımız anlaşmalar da başarıyla kurgulanmış bu ekosistemin birer meyvesi niteliğinde.” şeklinde konuştu.

YATIRIM VE İŞ BİRLİĞİ

Oktay, bugün yatırım ve iş birliği olmak üzere iki önemli konuda üç anlaşma imzaladıklarını aktararak, anlaşmalardan ilkinin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Rusya Federasyonu’nun en büyük petrol ve doğal gaz üreticilerinden olan TATNEFT arasında, firmanın Türkiye’de kurmayı planladığı üretim tesisine yönelik destek ve teşviklere ilişkin mutabakat zaptı olduğunu söyledi. Fuat Oktay, “Türkiye’de kurulacak olan TATNEFT’in maleik anhidrit üretim tesisi, diğer tüm yatırımlar gibi Bakanlığımızın destek ve teşviklerinden yararlanacak.” ifadesini kullandı.

YENİ YATIRIMLARA ÖN AYAK OLACAK

İkinci anlaşmanın ise yine aynı yatırıma ilişkin, TATNEFT ile Gebze Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi arasında imzalanan, kimya sanayisi alanındaki ön protokol olduğunu bildiren Oktay, “Türkiye’nin ilk ve tek ‘Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ olan GEBKİM OSB, lojistik kolaylığı, nitelikli iş gücü ve planlı altyapısıyla bu yatırım için biçilmez bir kaftan. İnşallah bu yatırım projesi, farklı alanlardaki yeni yatırımlara da ön ayak olacak.” dedi.

ÜLKELER ARASI TEKNOLOJİ TRANSFERİ

Diğer anlaşmanın da teknoloji alanında yapıldığını anımsatan Oktay, şunları kaydetti:

“Teknoloji ekosistemimizin en önemli merkezlerinden olan Bilişim Vadisi ile Tataristan’ın İnnapolis Özel Ekonomik Bölgesi arasında, bilim ve teknoloji alanındaki karşılıklı iş birliği anlaşmasını imzaladık. Bu anlaşmaya göre, Tataristan Innapolis’te mobilite, bilgi teknolojileri ve oyun geliştirme alanlarındaki genç girişimcilere altyapı, eğitim, danışmanlık ve network hizmeti verecek bir Kuluçka Merkezi kuracağız. Teknoloji transferini kolaylaştırmak ve nitelikli insan kaynağına erişimi sağlamak konusunda Bilişim Vadisi ve İnnapolis Özel Ekonomik Bölgesi’nde, Teknoloji Ticaret Merkezleri kuracağız. İnanıyorum ki kurulacak bu iki merkez, ülkelerimiz arasındaki teknoloji transferi imkanını güçlendirecek hem de nitelikli insan kaynağı oluşturmada bir kaldıraç görevi görecek.”

KONUK CUMHURBAŞKANINDAN “TEŞEKKÜR”

Türkiye ile Tataristan arasında bilişim, petrokimya ve kimya sanayi alanlarında mutabakat zaptları imzalanan tören sonrası konuşan Minnihanov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür ederek sözlerine başladı. Minnihanov, “Bugün petrokimya ve yüksek teknoloji ile ilgili projeler konusunda belgeler imzaladık. Bundan başka, Türkiye ve Rusya’da araba üreticilerimizi ilgilendiren belgeler de imzaladık. Dün yüksek teknoloji vadisini (İstanbul’daki Bilişim Vadisi) ziyaret ettik. Bu, gelecektir.” diye konuştu.

İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ

Minnihanov Tataristan’da da benzer projeler olduğunu ve bu konularda Türkiye ile iş birliği yapacaklarını belirterek, “Türk ortaklarımızı Tataristan’a bekliyoruz. Türkiye ve Türk halkına refah içinde olmasını diliyoruz. Siz de birçok proje hayata geçiriliyor ve bu projelerde Rusya’nın önde gelen bölgesi Tataristan Cumhuriyeti’nin temsilcilerinin de yer almasını istiyoruz.” dedi.

Toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu ile GEBKİM Kimya İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı da katıldı.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmalar şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti Bilişim Vadisi teknoloji geliştirme bölgesi ile Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti arasında mutabakat zaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Kocaeli Gebze Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile Rusya Federasyonu TATNEFT anonim şirketi arasında GEBKİM sahasında maleik anhidrit projesi uygulama olanaklarının incelenmesine ilişkin niyet mektubu.

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TATNEFT anonim şirketi arasında kimya sanayi alanında iş birliği mutabakat zaptı.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Emine Erdoğan, ROKETSAN Sıfır Atık Projesi Lansmanı programına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ROKETSAN Lalahan yerleşkesinde düzenlenen ROKETSAN Sıfır Atık Projesi Lansmanı’na katıldı.

Emine Erdoğan, ROKETSAN’ın Lalahan Yerleşkesi’nde düzenlenen Sıfır Atık Belgesi takdim töreninde yaptığı konuşmasına ROKETSAN’ın 33. yıl dönümünü kutlayarak, başladı.

ROKETSAN’ın, Türkiye’nin millî savunma alanında küresel aktör olmasında önemli bir katkısı bulunduğunu belirten Emine Erdoğan, “Geliştirdiğiniz millî teknolojiyle dünyanın en iyi savunma sanayi firmaları arasında yer alacağınıza inanıyorum.” dedi.

ROKETSAN’ın savunma sanayinin çok güçlü bir aktörü olmasının yanında, sosyal konuların da takipçisi olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, “Savunma sanayinde, kadınların güçlendirilmesi için yaptıklarınızla sektörde öncü konumdasınız. Kadın çalışanların, liderlik pozisyonlarında ve karar alma mekanizmalarında olduğunu görüyoruz. Bu hassasiyetin, gerçekten takdire şayan olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“ROKETSAN, ATIK YÖNETİM SİSTEMLERİ İLE ÇEVRE DOSTU BİR KURUMSAL KİMLİKLE ÖNE ÇIKTI”

23 Haziran Dünya Kadın Mühendisleri Günü’nü de kutlayan Emine Erdoğan, “Kadınlarımızın gücünü her yerde görmek bizleri mutlu ediyor” ifadesini kullandı.

ROKETSAN’ın bünyesinde kurduğu atık yönetim sistemleri ile de çevre dostu bir kurumsal kimlikle öne çıktığına dikkati çeken Emine Erdoğan, “Mesela, kâğıda dayalı tüm süreçler dijital hâle getirilmiş. Atığı ve israfı oluşmadan önleyen sistemler kurulmuş. Oluşan atıklar ise kaynağında ayrıştırılıyor. ROKETSAN ailesine, gösterdikleri örneklik için şükranlarımı sunuyorum. Çevre duyarlılığınızın herkese yol göstereceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 2017’de başlattıkları Sıfır Atık Projesi’nin tüm ayaklarıyla ülke için vazgeçilmez bir dönüşüm olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, “Atık çeşitliliğinin fazla olduğu her noktada hızla sıfır atık uygulamasına geçiyoruz. İnşallah 2023’e kadar, sıfır atık Türkiye’nin her yerinde yaygınlaşmış olacak” dedi.

Sıfır Atık Projesi’nin 11. Kalkınma Planı’nda bir devlet politikası hâline geldiğini de hatırlatan Emine Erdoğan, şöyle konuştu: “Ülkemiz genelinde, 97 bin kurum ve kuruluş binasında sıfır atık yönetim sistemi uygulanmaya başladı. Bugüne kadar 48 bin kurum ve kuruluş binasına ‘temel seviye sıfır atık belgesi’ verildi. Bugüne kadar 24,2 milyon ton geri kazanılabilir atık işlenerek ekonomiye kazandırıldı. Bu toplanan atıklardan 39 milyar lira ekonomik kazanç sağlandı. 3 milyon ton sera gazı salınımı önlendi ve 265 milyon ağaç kurtarıldı. Sıfır Atık projesi başladığında yüzde 13 olan geri kazanım oranımız, 2020’de yüzde 22,4’e yükseldi. İnşallah, 2023’te bu oran, yüzde 35 seviyelerine ulaşacak. Çok kısa bir zamanda kat ettiğimiz şu yol bile, bize ne kadar çok şey anlatıyor değil mi? El ele verdiğimizde, küçük adımlarla, büyük bir dönüşümü başarabiliyoruz.”

Emine Erdoğan, Kovid-19 salgınının bugün ve yarınlar için büyük bir dönüm noktası olduğunu vurgulayarak, “Bundan sonra, yeni dünyayı iyileşme süreci bekliyor. Gerçek bir iyileşme için tüm sektörlerin sıfır karbon ekonomiye geçmesi gerekecek” dedi.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, GÖRMEZDEN GELEBİLECEĞİMİZ BİR KONU DEĞİLDİR”

Avrupa’nın 2050’de “karbon nötr” bir kıta olacağını açıkladığını hatırlatan Emine Erdoğan, buna göre Avrupa ile ticaret yapan ülkelerin iklim politikalarına uyum sağlamazlarsa ekonomilerinde sorun yaşayacaklarını belirtti.

Dünyanın birçok yerinde farklı sektörlerin lider firmalarının da “sıfır karbon ekonomi”ye geçtiğini belirten Emine Erdoğan, “Çünkü ilerleyen dönemlerde, iklim politikalarını uygulamayan firmalar küresel rekabette geri bir konumda kalacaklar. Biz de ülke olarak, kendi dönüşüm süreçlerimizi hızlandırıyoruz. Bu, önümüzdeki tercihlerden biri değil, bilakis başlı başına bir zorunluluktur. İklim değişikliği, halının altına süpürüp, görmezden gelebileceğimiz bir konu değildir. Bunun etkilerini hayatımızın her alanında görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, geçen mayıs ayının son 51 yılın en sıcak mayıs ayı olarak kaydedildiğini ve sıcaklıkta 2,6 santigrat artış olduğunu anımsatarak, “Yakın zamanda karşı karşıya kaldığımız kuraklık tehlikesi, yine hepimizi korkuttu. Televizyonu açtığımızda, çevre felaketleriyle ilgili haber almadığımız bir gün geçmiyor. Doğa, üzerindeki stresi kaldıramadığını çok açık bir şekilde gösteriyor. Tüm bunlar kamudan özel sektöre, yediden yetmişe istisnasız herkesin eşit sorumluluğu olduğunu anlatıyor. Hepimiz ortak bir şuurla dünyayı iyileştireceğiz” diye konuştu.

Afrika’da yürütülen “Büyük Yeşil Duvar” projesiyle çölleşmeyle mücadele kapsamında, Sahel Bölgesi’nde yapılacaklardan örnekler veren Emine Erdoğan, “Buradan anlıyoruz ki doğayı onarmamız pekâlâ mümkün” değerlendirmesini yaptı.

“HER ÇEVRE FELAKETİ İSTİSNASIZ HEPİMİZİN FELAKETİDİR”

Emine Erdoğan, “Dünya Ortak Evimiz” sözünün çevre projelerinin “mottosu”su olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti: “İklim değişikliğinin etkileri, dünya üzerindeki herkesi ve her canlıyı eşit etkiliyor. İster yanı başımızda, ister dünyanın bir diğer ucunda olsun, her çevre felaketi istisnasız hepimizin felaketidir. Son günlerde denizlerimizi kaplayan müsilaj, hepimizi maalesef son derece üzdü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız üstün bir gayretle temizleme çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah en kısa zamanda bu sorunu da atlatacağız. Şairlere ilham olmuş Marmara Denizi ve ülke topraklarına birer mavi boncuk gibi serpilmiş akarsu ve göllerimiz insanlık mirasıdır. Bu şuur, ülkemizin eşsiz doğasını korumada tek formülümüzdür.

Buradan bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Herkes, bireysel hayatında yapacağı ufak değişikliklerle çevreye büyük katkı sunabilir. Bakın yeni bir araştırmaya göre, okyanusları kirleten plastiğin yiyecek ve içecek ambalajlarından oluştuğunu söylüyor. Şimdi havaların ısınmasıyla, piknik alanı, sahil kenarı gibi yerlerde atılan çöplerde büyük bir artış var maalesef. Parklarımız, çekirdek kabuklarıyla, yiyecek içecek paketleriyle kaplı. Bunlar son derece üzücü ve hazin manzaralar. Lütfen, çöpümüzü fırlatıp attığımız toprağın ve denizin de evimiz, yuvamız ve vatanımız olduğunu unutmayalım.”

Emine Erdoğan, ev sahipliklerinden ötürü ROKETSAN’a ve programda emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Programda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit’in konuşmalarının ardından savunma sanayi faaliyetlerine ve ROKETSAN’a ilişkin kısa film gösterimi de yapıldı.

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan ve Bakan Kurum, ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit ile ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci’ye “Sıfır Atık Belgesi”ni verdi.

Emine Erdoğan’a da ROKETSAN tarafından hediye takdim edildi, ardından aile fotoğrafı çekildi.

Toplantıya gelişinde çiçeklerle karşılanan Emine Erdoğan, ROKETSAN Şeref Defteri’ni imzaladı. ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci tarafından Emine Erdoğan ve Bakan Kurum’a brifing verildi.

Emine Erdoğan ve Kurum, ROKETSAN Lalahan Yerleşkesi Atık Geçici Bekletme Alanı’nı da gezerek, bilgi aldı.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Tataristan cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov TOGG’un direksiyonuna geçti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile Bilişim Vadisi’ni ziyaret etti.

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Minnihanov ile Bakan Varank’ın beraberindeki heyet, çeşitli ziyaretler için bulunduğu Kocaeli Bilişim Vadisi’nde çağdaş hat sanatı sanatçısı Levent Karaduman’ın çalışmalarını inceledi. Ayrıca, Minnihanov burada tuvale iz bıraktı. Bilişim Vadisi hakkında sunum yapılmasının ardından heyet, dünyada 23 ülkede 36 kampüsü bulunan uluslararası yazılım okulu Ecole 42’ye geçerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

TOGG’A ZİYARET

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’nin (TOGG) bulunduğu binayı ziyaret eden heyeti, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş ve TOGG Yönetim Kurulu Üyesi Kamilhan Süleyman Yazıcı karşıladı.

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ’NİN DİREKSİYONUNA GEÇTİ

Karakaş’ın Türkiye’nin Otomobili ile ilgili sunum yapmasının ardından Minnihanov, otomobilin özelliklerini içeren simülasyon cihazını kullandı. Sonrasında Türkiye’nin Otomobili’ne binen Minnihanov, aracı inceledi. İncelemenin ardından Minnihanov, Varank, Karakaş ve Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Otomobili’nin önünde fotoğraf çektirdi.

Minnihanov, Bilişim Vadisi’ndeki TOGG Kullanıcı Laboratuvarını (User Lab) ziyaret ederek, TOGG teknolojileri hakkında bilgi aldı.

Bakan Varank, konuk Cumhurbaşkanı Minnihanov’a Türkiye’nin Otomobili’nin çiziminin bulunduğu tabloyu hediye etti.

Ziyarete Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu ve diğer ilgililer katıldı.

OKUMAYA DEVAM ET

TOGG | Türkiye’nin Otomobili

TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni #TANAPtamam

TÜRK AKIM PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale 1915 Köprüsü Kule Tamamlama Töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisini #MilliEnerjideYeniMüjde

ENERJİ PETROL MEDYA GRUP – YENİ NESİL MEDYA | TÜRKİYE

REKLAMLAR
DÜNYA41 dakika önce

TATNEFT’TEN TÜRKİYE’YE YATIRIM KARARI

DÜNYA19 saat önce

Emine Erdoğan, ROKETSAN Sıfır Atık Projesi Lansmanı programına katıldı

DÜNYA24 saat önce

Tataristan cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov TOGG’un direksiyonuna geçti

DÜNYA1 gün önce

5G TEKNOLOJİSİNDE YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNLER GELİŞTİRİLECEK

DÜNYA2 gün önce

İyi ki varsın Vahide Ayşit

DÜNYA2 gün önce

Dev yatırımlar | “Milletimizin sağlığını ve refahını güvence altına almak için kendi aşımıza sahip olmamız kritik öneme sahiptir”

DÜNYA2 gün önce

Emine Erdoğan, “Dokuma Atlası Sergisi”nin açılış törenine katıldı

DÜNYA2 gün önce

ANA ARAMA KURTARMA VE KOORDİNASYON MERKEZİ YENİLENDİ

DÜNYA3 gün önce

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinde (TÜKD) Kızlarımızın Mezuniyet Heyecanı

DÜNYA3 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1 Temmuz itibarıyla başlamak üzere, sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz”

DÜNYA4 gün önce

TİM BAŞKANI GÜLLE : DÜNYA İLE YARIŞAN MARKA SAYIMIZ ARTACAK

DÜNYA6 gün önce

Galatasaray yeni başkanını seçti

DÜNYA6 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşasını tamamlayacağımız büyük ve güçlü Türkiye, bizden sonraki nesillere bırakacağımız en kıymetli miras olacaktır”

DÜNYA6 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Türkiye olarak turizm pastasından çok daha büyük bir payı almayı hedefliyoruz”

DÜNYA7 gün önce

“Dünya hızla değişirken, devletler arası ilişkilere bakışımızı ve diplomasimizi de buna uyarlamak mecburiyetindeyiz”

DÜNYA7 gün önce

E-SKUTER, ARTIK PTT DAĞITIM HİZMETLERİNDE KULLANILACAK

DÜNYA1 hafta önce

İŞ DÜNYASI, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER VE HÜKÜMET TEMSİLCİLERİ UN GLOBAL COMPACT LİDERLER ZİRVESİ’NDE BULUŞTU

DÜNYA1 hafta önce

BAKAN BEKİR PAKDEMİRLİ ; “BİZİM DAVAMIZ BOZKIR İLE YEŞİLİN DAVASIDIR”

Tekne Firmaları Türkiye1 hafta önce

Tekne şirketleri | Türkiye

GÜNCEL1 hafta önce

Tekstilde boya ve baskı da sudan %90 Tasarruf sağlayacak teknolojiler

DÜNYA1 hafta önce

“Kafkaslardaki barış ve huzurdan yalnız Azerbaycan değil, tüm bölge ülkeleri kazançlı çıkacaktır”

DÜNYA1 hafta önce

“Bölge üzerinde etkisi olan herkesi, hakikatleri görmeye, Azerbaycan halkının zaferini kabullenmeye ve geleceğe bakmaya davet ediyoruz”

ENERJİ1 hafta önce

Türkiye Petrolleri, Büyüme Hamlesini Deniz Yakıtlarıyla Devam Ettiriyor

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa’da resmî törenle karşılandı

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Fuzuli’de bir araya geldi

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“NATO’nun küresel sınamalar karşısında daha etkin inisiyatifler üstlenmesi gerekmektedir”

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden’la bir araya geldi

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi ana oturumuna katıldı

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, müttefikleriyle iş birliği içinde küresel barış ve istikrara yardımcı olmayı sürdürecektir”

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Johnson’la ile bir araya geldi

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya geldi

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Letonya Cumhurbaşkanı Levits ile görüştü

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Litvanya Cumhurbaşkanı Nauseda ile bir araya geldi

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orban ile görüştü

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Belçika’da

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “NATO Zirvesi’nde müttefiklerimizle birlikte ittifaka verdiğimiz önemin altını bir kez daha çizeceğiz”

DÜNYA2 hafta önce

Dev yatırımlar | Otomotiv endüstrisine yeni Tedarikçiler kazandırmak istiyoruz

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu Efes Spor Kulübü yönetici, teknik heyet ve sporcularını kabul etti

MAVİ YOLCULUK2 hafta önce

Setmarine – Çeşme Alaçatı

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mesajı

DÜNYA2 sene önce

Metin Aslım : İş ve Cemiyet Hayatının Sevilen Siması

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Aysu YAVUZ

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Nuray ÖZÇELİK;

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Emel USLU ATİK ;

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın ZEHRA KARAKAŞ BEGEN

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Hüseyin ÇEŞMECİOĞLU :

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın AYSUN ŞAHANOĞLU KABA ;

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu ,
MAVİ YOLCULUK2 sene önce

TEKNE KİRALAMA | İZMİR ÇEŞME ALAÇATI

DÜNYA10 ay önce

İyi ki varsın Nalan Gazezoğlu

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Gül ALCANSOY;

DÜNYA8 ay önce

Sektöre Yön verenler ; Eda DEMİRHAN

KİRALIK TEKNE2 sene önce

Çeşme Kiralık Tekne

İYİ Kİ VARSIN6 ay önce

İyi ki varsın Nurten ÖZTÜRK

KİRALIK TEKNE2 sene önce

Çeşme İzmir | Kiralık Tekneler

DÜNYA2 sene önce

MAN TÜRKİYE’den Ankara’ya dev yatırım

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kyoto’da Ara Güler Fotoğraf Sergisi’ni açtı

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Sibel Şeref KANCAOĞLU ;

DÜNYA2 sene önce

Güney Kore Milli Ve Silahlı Kuvvetler Günü Resepsiyonu

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Beril ÇAVUŞOĞLU

OTOMOTİV2 sene önce

Porsche TÜRKİYE

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Doç. Dr. Esin Yalçınkaya

DÜNYA7 ay önce

Dergi Sektöründe Lider Haber Yazılımı | WEBX TÜRKİYE

GÜNCEL1 sene önce

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu’ndan’Taha Akgül’e geçmiş olsun ziyareti

DÜNYA11 ay önce

Sektöre Yön Verenler Esra KANDEMİR

DÜNYA2 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİN DEĞERİ DAHA DA YÜKSELMİŞTİR”

DÜNYA1 ay önce

Başarı Onu , O Başarıyı Seviyor

DÜNYA2 ay önce

Sektöre Yön verenler ; Mehmet TAŞ

DÜNYA9 ay önce

İyi ki varsın Semra İĞTAÇ

DÜNYA2 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ DOSTLUK VE YAKIN İŞ BİRLİĞİ TAKDİRLE KARŞILANIYOR”

DÜNYA5 ay önce

İyi ki varsın İnci Recepoğulları

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsınız Halil İbrahim YILMAZ

DÜNYA2 sene önce

“EVLATLARIMIZA MİRAS KALACAK BİR GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURDUĞUMUZA İNANIYORUM”

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Yusuf Burak ASLANPINAR;

GÜNCEL7 ay önce

Başarımız, Başarınız olacak HANTEK KALIP

DÜNYA9 ay önce

CNR Avrasya Boat Show | Denizlerin en büyük şovu başlıyor.

DÜNYA9 ay önce

Ayşe Deniz : İŞ HAYATINDA YAZIŞMA TEKNİKLERİ

ENERJİ7 ay önce

Tekfen Holding “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu” ödülünü üçüncü kez aldı!

DÜNYA2 sene önce

Çeşme İzmir ,Mavi yolculuk

TAKVİM

Haziran 2021
P S Ç P C C P
« May    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

www.teknetuccari.com

HABER BURADA