Türk İş Dünyası - 2008

DÜNYA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TÜGİAD 18. Olağan Genel Kurul Toplantısında konuştu

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Conrad İstanbul Bosphorus’ta gerçekleştirilen Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) 18. Olağan Genel Kurul Toplantısında yaptığı konuşmada, TÜGİAD’ın Türkiye’deki ilk ulusal ve tek uluslararası genç iş insanları derneği olduğunu belirtti.

Toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada, Türkiye genelinde 850 üyesi ve 60’tan fazla sektör temsilcisiyle dünya üzerinde 100’den fazla ülkeye ihracat yapan TÜGİAD mensuplarının, iş, güç, imkan ve kabiliyetlerinin çok daha fazla artmasını ve bereketlenmesini temenni eden Şentop, genç müteşebbislerin ülkenin aydınlık geleceğinin teminatı olduğunu söyledi.

Şentop, 1970’lerden bu yana değişik kategorilerde sürekli kullanılan “küreselleşme” kavramının bugün içinde yaşanılan dünyayı belki de en iyi tanımlayan kelime olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

“Gelişen ulaşım araçları sayesinde, ülkelerarası en uzun mesafeye hava yoluyla 17 saatte ulaştığımızı düşünürsek ‘küresel dünya’, sınırları olmayan kocaman bir köye dönüştü. Eskiden ilçemizin, ilimizin, nihayet ülkemizin sınırları içinde kalan bir dünya ile hemhal iken, şimdi bütün dünyanın meseleleri, olayları, tartışmaları gözümüzün önünde. Çocukluk yıllarımızda, 1980’lerde gazetelere merakım vardı, her gün birkaç gazete okurdum. O zamanın gazetelerindeki haber ve yorumların çok az bir kısmı Türkiye dışından haberlerdi. Dünyanın bir yerinde çok büyük bir olay, bir deprem, büyük bir kaza gibi fevkalade bir olay varsa gazetelerde yer alırdı. Şimdi ise basılı ve görsel yayınlarda haber ve yorumların büyük çoğunluğu yurt dışında gerçekleşen olaylarla alakalı.”

Artık yeryüzünde gerçekleşen hemen hemen her olayın, dünyadaki bütün ülkeleri etkiler hale geldiğine dikkati çeken Şentop, para, ticaret, ekonomi, sistem, kural ve işleyişlerin küreselleştiğini anlattı.

Şentop, hastalıklar ve virüslerin de küreselleştiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Dünyanın bir ucunda ortaya çıkan bir virüs, yaklaşık iki ay gibi kısa bir sürede dünyanın bütün ülkelerine yayıldı. Virüsün etkisiyle bütün ülkeler gibi, ülkemiz de önce adeta kendi kabuğuna çekildi. Birdenbire kendimizi belki de yüzyılda bir şahit olunabilecek dünya çapında bir salgının ve kaos ortamının içinde bulduk. Salgının başladığı ilk günlerde Çin’de sokak ortasında ölmekte olan insanları, Avrupa ülkelerinde yatak kalmadığı için hekimlerin hasta seçmek zorunda kaldığı hastaneleri, çalışanları kaçtığı için toplu ölümlerin yaşandığı yaşlı bakımevlerini, dijitalleşme sayesinde sosyal medya platformlarından yanı başımızdaymış gibi izledik.”

İstikrarın ve güven duygusunun azaldığı durumlarda en başta ekonomik dengelerin bozulduğuna vurgu yapan Şentop, salgın sebebiyle dünyadaki bütün ülkelerin, güven duygusunun zedelendiğini, geleceği görememenin oluşturduğu bilinmezlik ve karışıklık yaşadığını ifade etti.

Dünyanın yaşadığı bu travmalarla içine kapandıkça kapandığını, her gün yaklaşık 20 bin uçuşun yapıldığı dünya üzerinden uçakların geçmez olduğunu aktaran Şentop, “Dev havayolu şirketlerinin, dev firmaların iflaslarına şahit olduk. Bugün taşımacılık faaliyetleri, her türlü tedbire rağmen eskiye göre yüzde altmış daha az kapasiteyle yapılıyor. O renkli, ışıklı, hareketli, parlak dünyamız, birdenbire karardı. Artık ülkeler arası seyahatler değil, komşular arası trafik bile durdu. Evlerimizde, büyüklerimize, çocuklarımıza, sevdiklerimize sarılmak bir yana, belli bir mesafe uzaklıktan bakmak mecburiyetinde kaldık.” diye konuştu.

Hiç öngörülmeyen ve tahmin edilmeyen tablo karşısında bir çok ülkenin ve toplumun ne yapacağını şaşırdığına değinen Şentop, “O planlanmış, belli bir düzen ve kurallar içinde sorunsuz bir şekilde işleyen hayat, arızalar çıkarmaya başladı. Devletlerin, toplumların gerçek karakterleri, gerçek yüzleri ortaya çıktı. Salgının ilk zamanlarında kaygıdan ne yapacağını bilemeyen, medenilikte burnundan kıl aldırmayan gelişmiş ülkelerde marketlerin yağmalanmasına, maske, ilaç ve tıbbi malzeme kavgalarına şahit olduk. Bir ülkenin parasını verip satın aldığı sağlık malzemelerine el koyan ülkeler… İhtiyaç fazlası sağlık malzemelerinin bile başka ülkelere parası mukabilinde satılıp gönderilmesini engelleyen ülkeler… Devlet ve toplum bazlı bencilliklere hep birlikte şahit olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanı Şentop, şimdilerde de aşı üzerinden, adeta aşı savaşlarına tanıklık ederek benzer karakter arızalarının tezahürlerini gördüklerini anlatarak, Türkiye’nin ise kadim devlet geleneğimizin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturunu, daha da genişleterek, “insanı yaşat ki dünya yaşasın” anlayışıyla, vicdani ve insani sorumlulukla 157 ülkeye yaptığı yardımlarla ihtiyaç sahiplerinin, mağdur ve mazlumun yanında olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Çeşitli vesilelerle, telefonla, video konferans yoluyla veya yüz yüze görüştükleri başka devletlerin yetkililerinin, konuşmalarına Türkiye’ye teşekkür ederek başladığına vurgu yapan Şentop, bu olağanüstü süreçte, hatırlamak ve hatırlanmanın çok kıymetli olduğunu söyledi.

Şimdi aşı savaşlarını, aşı ayrımcılığına dair tartışmaları gördükçe üzüntülerinin arttığını aktaran Şentop, “Böyle büyük bir felaketten bile tam manasıyla ders çıkartmakta bu kadar geç kalınması üzüntü verici. Ama ümitliyiz. Belalar, imtihandır, sınamadır… Dünya bu sınamadan da çok şeyler öğrenerek çıkacak. Türkiye’nin asaletli duruşu, vicdani ve insani yaklaşımı, şüphesiz, her zaman saygı ile hatırlanacak.” diye konuştu.

Şentop, dünyayı bütün insanlığın ortak evi olarak kabul ettiklerini dile getirerek, “Küreselleşen dünyada, bir insan tekinin hayat, huzur ve asgari insani standartlarda yaşayabilme hakkı sağlanmadıkça, hiç kimsenin barış, huzur ve güven içinde olamayacağına inanıyoruz. Bunu her platformda dile getiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 2020 yılında başlayan ve halen devam eden salgında, bütün ekonomiler daralırken Türkiye’nin dünyadaki müstesna birkaç ülkeden biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin 2020 yılını yüzde 1,8 büyüme ile kapatmasında sizler gibi genç, dinamik, cesur, fedakar işadamları ve girişimcilere sahip olmamızın büyük etkisi ve katkısı olduğunu ifade etmek isterim. Milletimizin hızlı hareket etme kabiliyeti sayesinde en büyük tekstilcilerimizden, küçücük meslek liselerimize kadar hemen her yerde cerrahi maske ürettik. En çok ihtiyaç duyulan solunum cihazlarını hızla üretmeye ve ihraç etmeye başladık. Hedefimiz birçok alanda ülkemizi en iyiler arasında en öne taşımaktır. Bu hususta iddialıyız ve gayretliyiz.”

Avrupa, Asya ve Afrika’nın kesişme noktasında olan Türkiye’nin en büyük avantajlarından birinin yetişmiş, nitelikli, özgüvenli insan gücü olduğunu dile getiren Şentop, “Buna en somut örnek de sizler gibi büyük hedeflere odaklanmış genç, birikimli, çalışkan, girişimci iş insanlarımızın olmasıdır. Son 18 yılda, ihracatımız 36 milyar dolardan 170 milyar dolar bandına kadar çıktı. Burada yıllık 50 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip TÜGİAD’ın dinamizmini takdir etmemiz gerekir.” dedi.

Şentop, 2020’nin tüm belirsizliklerine rağmen TÜGİAD ailesinin, yılın belirli dönemlerinde ihracat ve büyümede önemli başarılar yakalayarak üretimden ve ihracattan hiç vazgeçmediğini belirtti.

Her gün artan üye sayısıyla salgın sonrası ticareti de hızla geliştirecek hamleleri hayata geçirme vizyonuna sahip olan TÜGİAD’ın, kaybedilen gelirlerin telafi edilmesi adına girişimciliğin süreceği sinyallerini şimdiden verdiğini kaydetti.

Şentop, 2021 yılında aşı çalışmalarıyla artan güven ortamının verdiği olumlu yansımalarla çok daha fazla üreten ve gayret gösteren bir rota izleyeceğinize inandığını söyledi.

Senelerdir Türkiye’nin jeopolitik konumunun önemiyle ilgili vurgu yapıldığını ancak sömürge aydını refleksiyle hareket eden bazılarının ise bu durumun çok abartılı olduğunu söylediğini aktaran Şentop, “Ancak bu salgın dönemi Türkiye’nin abartıldığı düşünülen bu coğrafi konumunu, nerdeyse dünyanın kalbi olduğunu bir kez daha herkese gösterdi. Şu an gözünüzde bir dünya haritası canlandırıp, pergelin bir ayağını Türkiye’mizin üstüne koyup çevirdiğinizi hayal etmenizi istiyorum. Sadece üç saatlik uçuşla Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslar bölgesine ulaşabiliyoruz.” diye konuştu.

Şentop, dünya ülkelerinin, salgında, tüm tedarik zincirlerinin kırıldığını görünce bu durumun onlarda bir sarsıntı yarattığını anlatarak, “Küresel çapta faaliyet gösteren ülkeler, kendi ürünleri ya da yan sanayi ürünleri için en fazla iki-üç saatte ulaşılabilecek konumlara ihtiyaç olduğunu fark ettiler. Salgın süreci Türkiye’nin bu anlamda önemini daha da arttırdı.” dedi.

Şentop, bu dönemde ortaya çıkan yeni fırsatları, Türkiye adına çok iyi değerlendirmeleri ve ülkenin ekonomik hacmini artırmaları gerektiğini belirtti.

Türkiye’deki şirketlerin ürettiği ürünlerin kalite ve fiyat parametreleriyle uluslararası pazarlarda rekabet edebilir nitelikte olduğunun su götürmez bir gerçek olduğuna işaret eden Şentop, “Sanayimiz bu konuda rüştünü çoktan ispatlamıştır. Ancak üretilen ürünlerin pazarlara arzı ve marka yaratma becerimiz konusunda, kat etmemiz gereken yollar bulunuyor.” diye konuştu.

Şentop, tam bu noktada e-ticarette dijital teknolojiyi daha etkin biçimde reklam ve pazarlama gibi alanlarda daha fazla ve etkin olarak kullanabilmek için daha çok yatırım yapmak gerektiğini vurguladı.

Endüstri 5.0’ın konuşulduğu dünyada, teknolojinin, ekonomi için hayati önem taşıdığını dile getiren Şentop, şunları kaydetti:

“Geleceğin dünyasında yer almak istiyorsak özellikle gençlerimizi bu alanlara yönlendirmeli, daha fazla teşvik etmeli, onlar için daha fazla zemin oluşturmalıyız. Dijital dönüşüm ve yapay zeka temelli bütün teknolojilerin menşeinde var olan ‘yazılım ve kodlama’ erbabına yakın gelecekte daha çok ihtiyacımız olacağının farkındayız. Bugün ortaokul seviyesinde kodlama öğrenen çocuklarımızın varlığı bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Gençlerimizin bu alanlarda öncü çalışmalar yapacaklarına dair güvenimin sonsuz olduğunu bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isterim.”

TBMM Başkanı Şentop, 2020 yılının Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100. yılı olduğunu hatırlatarak, bu yılın da İstiklalin ilanı, manifestosu olan İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı olduğunu belirterek, “Bu büyük olayların 100. yıldönümünde, geçmişimizi, yaşadığımız zorlukları ama bu zorluklar karşısında yılmamayı, geri adım atmamayı, bitmeyen bir azim ve gayretle, canımız ve kanımız pahasına vatanımızı ve bağımsızlığımızı korumayı yeniden ve yeniden anlamak ve idrak etmek mecburiyetindeyiz. 100. yıl buna vesile olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Şentop, bu büyük tarihi, devletin kudretini, ordunun gücünü, milletin kararlılığını tam ve doğru olarak anlamakta zorlananların olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Güncel tartışmalarda, maalesef her konuyu kendi tezlerine malzeme etmekten, kullanmaktan kaçınmayan bir anlayışı görmekten, devletimizin kuruluş ruhuna dair temel hususları bile günlük tartışmaların içine katmaktan çekinmeyen politik söylemleri işitmekten büyük üzüntü duyuyorum. Basit siyasi amaçlar için bu kadar ucuz yaklaşımlar içinde olanları, her şeyi kullanabilecek suiistimal edebilecek bir tıyneti görmek çok üzücü. Tabii esas mesele şudur; Devletin askeri sivil üst düzey bürokratik makamlarında görev yapmış bazı kişilerin, Türkiye’nin mukadderatını sadece bazı kelimelere cümlelere, imzalanmış metinlere bağlı addetmesini hayretle takip ediyoruz.”

Şentop, Türkiye’nin tüm dünyayı kendisine hayran bırakarak, o günün güçlü devletlerini mağlup edip destansı bir savaş verdiğini anlatarak, kanla yazılan bir zaferin neticesinde dönemin yenilmez devletlerini masaya oturmaya mecbur ettiğini söyledi.

Antlaşmaların birer sonuç olduğunu ifade eden Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Canla kanla yazılmış zaferin neticesinde imzalanmış metinlerdir. Bir anlaşmanın sadece kağıt üstünde yazanlarla sadece atılan imzalarla teminat altına alındığını zannedenler ne kadar zavallıdır. Sevr projesini yırtıp atan milletimizin canı ve kanı pahasına verdiği mücadeledir. İşte bu mücadele Lozan’ı daha sonra Montrö’yü imzalanır hale getirmiştir.

Bakınız, Montrö Antlaşması 20 Temmuz 1936’da imzalanmıştır. Antlaşmanın görüşüldüğü, 31 Temmuz 1936 tarihli birleşimde, Balıkesir Milletvekili Ahmet Süreyya Bey ne diyor: ‘… Hepimiz biliyoruz. … En kara günlerde, en sıkışık vaziyetler içinde tahammül edilmez ve altından kalkılmaz zannedilen emri vakileri bertaraf eden Türk milleti, Montreux mukavelenamesinin bugün bize verdiği imkanı istediği gün, askeri kabiliyetine dayanarak elde edebilirdi. Fakat bunu yapmadı. Türk milletinin bu husustaki kudret ve kuvvetine karşı hiçbir zaman en küçük bir tereddüdü ve şüphesi yoktu. Montreux muahedesi ile tarih önünde beliren şanlı, şerefli hakikat, Türk milletinin öz askeri kudretiyle herhangi bir zaman yapabileceği bir şeyi, kullanabileceği bir hakkı insanlığın muhtaç olduğu sulh ve müsalemet içinde diplomasi yoluyla elde etmeği tercih etmesi ve edilebileceğini aleme göstermekte örnek olmasındadır…’

Hak ve hukukumuzu antlaşmalar korumaz. Antlaşmaları, hak ve hukukumuzu koruma kudretimiz ve kararlığımız var eder. Vatanımızın teminatı, kara ve denizlerdeki egemenlik haklarımızın teminatı, kelimeler, cümleler değil, bizzat devletimizin kudreti, ordumuzun gücü ve milletimizin istiklal sevdası ve bu yoldaki kararlılığıdır. Bunu görmeyen, bunun farkında olmayan bir anlayış, günlük siyasetin köşe kapmaca tartışmalarında temel mutabakatlarımızı malzeme olarak kullanmaktan çekinmemektedir. Ne büyük şuursuzluk…”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TÜGİAD’ın 18. Genel Kurulu’nda çok önemli bir gelişme yaşandığını ve kuruluştan bu yana 35 yıl sonra ilk defa, bir kadının genel başkan seçileceğine dikkati çekerek, “Nilüfer Çevikel ile bu büyük gelişmeye imza atılacak inşallah. Nilüfer Hanım iş hayatındaki başarıları, büyük tecrübeleri ve birikimi, sivil toplum kuruluşlarındaki liderlikleri ile ekibiyle birlikte TÜGİAD’ı çok daha ilerilere başarı ile taşıyacaktır.” dedi.

Bu arada TUGİAD’ın açılımında da bir şeyler yapmak gerektiğini belirten Şentop, artık “iş adamları” yerine “iş insanları”nın kullanıldığına vurgu yaparak, “Belki kısaltma muhafaza edilse de açık isim daha doğru ve daha kapsayıcı şekle dönüştürülmelidir, diye düşünüyorum.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin de, derneğin başkanlığına bir kadının seçilmiş olmasının önemli olduğunu belirterek, kongrenin hayırlı olmasını diledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç ve AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban ile TÜGİAD Başkanı Nilüfer Çevikel de programda birer konuşma yaptı.

DÜNYA

Sektöre Yön verenler ; Ekrem Kaçar

Tarih öncesi çağlarda ,medeniyetlerin beşiğinin tamda ortasında yer alan yerleşim merkezi. Tarihinde ilk adı “Honamlı” ile anılırken , sonradan “Gökpınar” olarak değiştirilmiş olan yörenin , Başlıca geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılık olduğunu varsayarak ,yurt dışı insan göçü ön planda yer alarak ,sayısız değerleri bağrında yaşatan kültür ve tarımın merkezi , Konya/ Çeltik
Sektöre Yön verenler yazı dizimde

“Dünya ‘ ya Kuaför Makası ile Yön veren” ,yüzyıllardır değişmeyen geleneklere göre, insanların , kendilerini en mutsuz hissettiği anlarda imdadına koşan, en samimi arkadaşlardan bile daha sık görüşülen, esnaftan çok dosta dönüşen karakteristik yapısı ve estetik bakış açısı ile güler yüzlü, sabırlı ve her şeyin ötesinde samimi bir değer Ekrem KAÇAR’ a yer verdim.

Ekrem KAÇAR 1992 yılında Konya İlimizin Çeltik ilçesinde dünyaya geldi. Öğrenim yıllarında bile her zaman heves ettiği ,savunduğu ,değer verdiği Kuaförlük mesleğine 2006 yılında Merhaba dedi. Askerlik yıllarında Ağrı Orduevinde Subay ve üst yetkililere mesleğini icra etti. Çok da beğenilindi.
Eğitim ve Öğrenim alanında ,hem kendi alanında hem de önem verdiği uzmanlaşma kriterlerinde eğitimlerine devam etmekle beraber , Türkiye genelinde mesleği ile ilgili bir çok eğitmenden profesyonel eğitimler alan Ekrem Kaçar , Eskişehir’de adını geniş kitlelere duyurarak kendi işletmesini 2016 yılında çarşı merkezde açarak , hemde mesleğini klasmanında en üst düzeyde icra etmektedir.

Cool Hair Style 6 Mayıs 2018 yılından bu yana, Ekrem KAÇAR ve Selçuk TOPKAYA yönetiminde. Modern salonunda profesyonel kadrosu, müşteri memnuniyetinin, kalite ve hijyenin ön planda tutulduğu kusursuz hizmeti müşterilerine sunuyor.

2016/2017/2018 yıllarında Eskişehir Kuaförler ve Berberler odası erkek şov ekibine seçilerek Eskişehir ‘imizi Uluslararası fuar alanında, sahne şovuyla en iyi şekilde 4 defa temsil eden Ekrem Kaçar, 2019 yılının Nisan ayında Türkiye EuroCup Ekip üyesi olarak Ukrayna’da da en iyi şekilde temsil etmeyi başarmıştır.

Eskişehir’de düzenlenen Başarı Ödüllerinde 2019-2020 yıllarında, jüri ve halk oylamasıyla, üst üste ilk 3’te yer alarak, kendini tescillenmiş ve Eskişehir’in en iyi ilk 3 kuaföründen birisi olmayı başarmış olan ikili… Türkiye genelinde Cool Hair Style çatısı altında markalaşmayı hedefliyorlar. Başarılarının yanında sürekli gelişme felsefesi onları dijital dönüşüm çağının tam ortasına bırakmış ve bu dönüşümü en iyi şekilde değerlendirerek sosyal medyada büyük kitlelere ulaşmalarını sağlamıştır. Onların ortaklıkları, sadece güç olarak değerlendirilmemeli;

“Kalite onların doğasında var olan bir olgu” bu nedenle ülkemiz genelinde birçok ünlü isimlere ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyorlar.

En birinci klasmanlarında, ilerleyen yıllarda Belçika, Almanya, Hollanda ve modanın merkezi Fransa-Paris’te bir işletme, bir salon açma projelerinin olması…

Ekrem Kaçar; Moda ve tasarım bizim yaşam tarzımız, diyerek sözlerine şöyle devam ediyor.
“Dünyamızda, moda, tasarım, stil, güç kavramları hızla yerini almakta. Ülkemizde yeni bir enerji vizyonu olan kuaförlük mesleği, artık hayatımıza yavaş yavaş giriyor, adaptasyonu yaşıyoruz. Ben ve meslektaşlarım, insanların hayatına dokunuyoruz, dokundukça, paylaştıkça, karşımızdakinin yüzünde gülücükler görünce çok mutlu oluyoruz.” Diyor.

Genç, dinamik, ufku geniş ve vizyon er duruş sergileyen değerimiz, Sektöründe istihdam ve sürdürebilirlik felsefesi içerisinde yer bulan bir değer olması sebebi ile girişimci ve yardımsever tutumundan dolayı kendilerine teşekkür ediyor,
Enerjiniz hiç bitmesin diyorum.
Levent Kandemir

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin dört bir yanına eserlerimizle, yatırımlarımızla, hizmetlerimizle mührümüzü vuruyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin ihtiyacı eser ve hizmet siyasetidir. Biz de bu anlayışla ülkemizin dört bir yanına eserlerimizle, yatırımlarımızla, hizmetlerimizle mührümüzü vuruyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreni’ne Huber Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın vefatının 28. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, merhum Özal’ı bir kez daha rahmetle yâd ettiğini söyledi.

Turgut Özal’ın Türkiye’nin güçlenmesi ve kalkınması için gayret sarf etmiş, samimiyeti, dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile milletin gönlünde taht kurmuş büyük bir siyasetçi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merhum Özal gibi vatanperver devlet adamlarından devraldığımız hizmet sancağını çok daha yukarılara taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Türkiye’nin medarı iftiharlarından Ilısu Projesi’nin etaplarından birini daha hayata geçirmenin bahtiyarlığını yaşadıklarını dile getirerek, açılışı yapılan Hasankeyf-2 Köprüsü’nün hayırlı olmasını diledi.

“HASANKEYF-2 KÖPRÜSÜ 1001 METRELİK MESAFESİYLE ÜLKEMİZİN EN UZUN KÖPRÜLERİ ARASINDA YER ALIYOR”

Batman, Hasankeyf, Gercüş, Midyat yolu üzerinde inşa edilen bu köprü ile bölgeye gurur verici bir yatırımı daha kazandırdıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Hasankeyf-2 Köprüsü 1001 metrelik mesafesiyle ülkemizin en uzun köprüleri arasında yer alıyor. Bölünmüş yol standardında inşa edilen köprümüzde yayalar için de bir geçiş yolu bulunuyor. Toplam yatırım tutarı 439 milyon lirayı bulan bu köprü, su altında kalan Batman-Midyat yolunun göl sahası dışında inşa edilen Hasankeyf’in yeni merkeziyle olan irtibatını da sağlayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprünün zaman ve akaryakıttan önemli bir tasarruf sağlayacağını belirterek, Batman, Mardin ve Habur Sınır Kapısı arasındaki irtibatı da sağlayacak bu köprünün bölgenin ticaretine çarpan etkisi olacağını ifade etti.

“ÜLKEMİZİN BATISINDA NE VARSA DOĞUSUNDA DA O OLSUN DİYE KOŞTURUYORUZ”

Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin hayallerini gerçeğe dönüştüren, emek sahibi herkese teşekkürlerini sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin ihtiyacı eser ve hizmet siyasetidir. Biz de bu anlayışla ülkemizin dört bir yanına eserlerimizle, yatırımlarımızla, hizmetlerimizle mührümüzü vuruyoruz. Ülkemizin batısında ne varsa doğusunda da o olsun diye koşturuyoruz” diye konuştu.

“Bu hizmetleri de çoğu zaman terör örgütlerine, destekçilerine ve takoz muhalefetiyle önümüzü tıkamaya çalışan kifayetsizlere rağmen hayata geçiriyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki projelerimizde zorlu arazi şartları yanında bölücü terör örgütünün sabotajlarıyla da uğraşıyoruz. Son 19 yılda şehirlerimiz arasındaki gelişmişlik farklarını giderme yolunda attığımız her adımda bölücü örgüt ve siyasi uzantılarını daima karşımızda bulduk. İstismar araçlarını kaybetmemek uğruna her türlü alçaklığa imza attılar. Batmanlı, Mardinli, Hakkârili, Şırnaklı, Diyarbakırlı kardeşlerimiz hizmet almasın diye her türlü iğrençliği sergilediler. Mesela yol yaptık, rızkının peşindeki işçileri katlettiler. Baraj yaptık, müteahhitleri tehdit ettiler. Havalimanı yaptık, akla hayale gelmedik iftiralar attılar. Okul yaptık, çiçeği burnunda gencecik öğretmenlerimizi şehit ettiler. Kütüphane, kurs, yurt, gençlik merkezi yaptık ateşe verdiler, yakıp yıktılar. Bölgeye yatırım getiren iş adamlarını baskıyla yıldırmaya çalıştılar. Milletimizin vergileriyle alınan belediye araçlarını halka hizmet vermek yerine sokaklara çukur-hendek açmak için kullandılar. Burada yaşayan vatandaşlarımız özellikle Ilısu Barajımızın inşa sürecinde karşılaştığımız sıkıntıları gayet iyi biliyor. İçeride bölücü örgütün güdümündeki yapıların, dışarıda onların destekçilerinin barajla ilgili yürüttükleri kampanyaları dün gibi hatırlıyoruz.”

“TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE VE MİLLETİN AZMİYLE HER ŞEYİN ÜSTESİNDEN GELEBİLECEĞİNE YÜREKTEN İNANIYORUZ”

Karşılaştıkları engelleme çalışmalarının hiçbirine prim vermediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mimar Sinan gibi, ‘yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde’ diyerek yolumuzda kararlılıkla yürüdük. Bizi engellemek isteyenlere cevabımızı hep daha büyük hizmetleri, daha büyük eserleri ülkemize kazandırarak verdik. Ilısu Barajımızı kötüleme yarışına girenler bu dev eser tamamlandığında ihtişamı karşısında ezildiler” şeklinde konuştu.

“Hizmet eden izzet bulur” atasözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete hizmetkâr olmaktan daima şeref duyduklarını, iftihar ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin potansiyeline ve gücüne, milletin inancı ve azmiyle her şeyin üstesinden gelebileceğine yürekten inandıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece Cumhuriyet tarihimizde yapılan yatırımların katbekat fazlasını son 19 yıla sığdırmayı başardık” sözlerine yer verdi.

Ulaştırma alanında Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri paylaştı: “İktidara geldiğimizde ülkemizde sadece 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol varken, biz bunu 28 bin 200 kilometreye çıkardık. Otoyol uzunluğumuz 3 bin 523 kilometreye yükselterek iki katından fazla artırdık. 2002 yılında 83 adet tünelimiz mevcutken, bugün bu sayı 435’e yükseldi. Tünel uzunluğumuz 50 kilometreden 595 kilometreye, köprü ve viyadük uzunluğumuz 311 kilometreden 701 kilometreye ulaştı. Demiryollarında ülkemizi hızlı ve yüksek hızlı tren hatlarıyla tanıştırdık. Bunun yanında mevcut demiryolu ağımızın tamamına yakınını sıfırdan yapmışçasına yeniledik, modernize ettik. Şehirlerimizin önemli kısmına raylı sistem hatları, metrolar, tramvay hatları kazandırdık. Havalimanı sayımızı 30 ilaveyle 56’ya çıkartarak hava yolunu halkın yolu hâline getirdik. Ulaştırma yatırımları noktasında bugüne kadar 932 milyar lira kaynak kullandık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarlarından önce gurbetçilerin Avrupa’daki imkânlardan övgüyle bahsettiğini, vatandaşların iş bulmak, üniversite eğitimi almak, tedavi olmak için yurtdışına gittiklerini anımsatarak, “Allah’a hamdolsun bugün bu tablo büyük oranda tersine döndü. Artık yabancılar Türkiye’ye geldiklerinde bizim yollarımıza, köprülerimize, tünellerimize, havalimanlarımıza gıptayla bakıyor. Sağlık hizmeti için artık bizim vatandaşımız yurt dışına gitmiyor. Her yıl yüzbinlerce yabancı şifasını ülkemizdeki hastanelerde arıyor” dedi.

“GELECEĞE ÜMİTLE BAKMAK İÇİN PEK ÇOK SEBEBE SAHİBİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü ve batılı basın yayın organlarının Türkiye’nin Koronavirüs salgınıyla mücadelesini örnek gösterdiğine işaret ederek, şöyle konuştu: “Sadece son 1 yılda toplam 16 bin 160 yataklı sağlık tesisinin inşaatını tamamlayarak insanımızın istifadesine sunduk. Dünyada 100’e yakın ülkenin henüz ilk doz aşıya dahi ulaşamadığı bir atmosferde biz 20 milyon doz aşıyı vatandaşlarımıza uyguladık. Diğer yandan, gelişmiş ülke ekonomilerinin bile devraldığı 2020 yılını yüzde 1,8 gibi önemli bir büyüme oranıyla kapattık. Türk ekonomisine dair karamsar senaryolar çizen uluslararası kuruluşlar bu tablo karşısında rakamlarını düzeltmeye, güncellemeye başladı. Aynı şekilde ihracatta, sanayi üretiminde her ay yeni rekorların haberlerini alıyoruz. Mart ayında ihracatımız geçen yılın Mart ayına göre yüzde 42,2 artışla tüm zamanların en yüksek aylık ihracatı olan 18,9 milyar dolara ulaştı. Elbette sıkıntılarımız var, ama aynı zamanda geleceğe ümitle bakmak için pek çok sebebe de sahibiz. İnşallah 2021 senesini ülkemiz ve milletimiz için bir şahlanış yılına dönüştüreceğiz. Bunu da hep olduğu gibi kardeşlikle, dayanışmayla, birlik ve beraberlikle başaracağız. Tüm umutlarını Türkiye’nin tökezlemesine, ülkemizin kaosa ve krize sürüklenmesine bağlayan muhterislere fırsat vermeyeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından Hasankeyf-2 Köprüsü’ndeki tören alanında bulunan yetkililere açılış kurdelesini kesmeleri talimatını verdi.

Köprü yolunun etrafının ağaçlandırma ve çiçeklendirme çalışmalarının hızlandırılmasını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz kara toprak değil, oraya gideceğiz ama istiyoruz ki buraları şöyle güzel çam fidanlarıyla yeşillendirelim, buralardan arabalarıyla geçenler, yeşilliğin arasından geçsinler” ifadelerini kullandı.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8. Cumhurbaşkanı merhum Özal’ı anma törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın, vefatının 28. yıl dönümü dolayısıyla Topkapı’daki anıt mezarda düzenlenen anma törenine katıldı.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın öz geçmişinin okunduğu törende, anıt mezara Cumhurbaşkanlığı çelengi konulup saygı duruşunda bulunuldu.

Törende Kur-an’ı Kerim okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul İl Müftüsü Mehmet Emin Maşalı’nın duasının ardından, Özal ailesine taziyelerini iletti.

Törene Özal ailesi ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin ardından eski başbakanlardan Adnan Menderes ile eski bakanlar Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun anıt mezarlarını da ziyaret etti.

OKUMAYA DEVAM ET

TOGG | Türkiye’nin Otomobili

TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni #TANAPtamam

TÜRK AKIM PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale 1915 Köprüsü Kule Tamamlama Töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisini #MilliEnerjideYeniMüjde

ENERJİ PETROL MEDYA GRUP – YENİ NESİL MEDYA | TÜRKİYE

REKLAMLAR
ENERJİ5 saat önce

ATO BAŞKANI BARAN’DAN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

ENERJİ3 gün önce

Doğal Gaz Genişleme Yatırımları Artarak Devam Edecek

DÜNYA3 gün önce

Sektöre Yön verenler ; Ekrem Kaçar

Kiralık Tekne Firmaları4 gün önce

Çeşme tekne kiralama | Setmarine yatçılık

DÜNYA5 gün önce

Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin dört bir yanına eserlerimizle, yatırımlarımızla, hizmetlerimizle mührümüzü vuruyoruz”

DÜNYA5 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8. Cumhurbaşkanı merhum Özal’ı anma törenine katıldı

DÜNYA7 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli iftarda bir araya geldi

DÜNYA7 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski TBMM Başkanı ve Başbakan Akbulut’un cenaze törenine katıldı

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, şehit aileleriyle iftar yemeğinde bir araya geldi

ENERJİ1 hafta önce

Koç Topluluğu “Türkiye’nin En İyi İşyerleri” Listesinde Yine Zirvede

DÜNYA1 hafta önce

Sektöre Yön verenler ; Mehmet TAŞ

DÜNYA1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Libya’nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması öncelikli hedefimizdir”

DÜNYA1 hafta önce

Libya Millî Birlik Hükûmeti Başbakanı Dibeybe Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

Kiralık Tekne Firmaları1 hafta önce

Çeşme | Kiralık Yat Firmaları

DÜNYA1 hafta önce

Hasat Vakti’ kadın Start-up yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

DÜNYA1 hafta önce

Çin’e yapılan bor ihracatında ikinci tren yola çıktı

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Karadeniz’in bir barış, huzur ve iş birliği denizi olmaya devam etmesi temel hedefimizdir”

GÜNCEL2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Voleybol Federasyonu yönetici ve oyuncularını kabul etti

TÜRKİYE2 hafta önce

Haber Yazılımları | WEBX TÜRKİYE

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapı inşasında gelenekle geleceği harmanlayan yeni bir devri başlatıyoruz”

DÜNYA2 hafta önce

İyi ki varsın Buse ALUÇ

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Ankara Kafilesi’ni kabul etti

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı El-Sabah’ı kabul etti

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit Cumhuriyet Savcısı Kiraz’ın annesi Saadet Kiraz ve babası Hakkı Kiraz’ı kabul etti

DÜNYA2 hafta önce

Enerji Bakanı Fatih Dönmez,“Geçen yıl enerji verimliliği için 635 milyon dolar yatırım yapıldı”

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yerli aşımızı tüm insanlığını istifadesine sunacağız

DÜNYA2 hafta önce

İyi ki varsın Şule DAYANGAÇ

ENERJİ2 hafta önce

OYAK’tan Gıda Sektöründe Stratejik Hamle

DÜNYA2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milleti ve milletin seçtiği yönetimi tehdit etme cüretini gösterenlere hadlerini yine milletimizle birlikte göstereceğiz”

DÜNYA2 hafta önce

Ticaret Bakanı Pekcan, D-8 Ülkelerine Dijital Ekonomi ve E-Ticaret Gibi Alanlarda İş Birliği Çağrısı Yaptı

DÜNYA2 hafta önce

Türkiye’den Yurtdışına Kritik Yerli Teknoloji

Tekne Firmaları Türkiye3 hafta önce

Tekne Şirketleri İSTANBUL

DÜNYA3 hafta önce

Türkiye ile Azerbaycan arasında e-Ticaret Mutabakat Zaptı imzalandı

DÜNYA3 hafta önce

Ticaret Bakanı Pekcan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Tarafından Kabul Edildi

DÜNYA3 hafta önce

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakü’de Açıklamalarda bulundu

DÜNYA3 hafta önce

Dev yatırımlar | Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi metro hattının temeli atıldı

DÜNYA3 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyamızın karşı karşıya kaldığı değişimler, Türk Konseyi gibi iş birliği yapılarının önemini daha da artırıyor”

Tekne Firmaları Türkiye3 hafta önce

Tekne Şirketleri | FETHİYE

DÜNYA3 hafta önce

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan , “Bu ihracatçılarımızın bir zaferidir.”

ENERJİ3 hafta önce

Ergaz’ın 46. Olağan Genel Kurulu, Şirket Genel Merkezinde Yapıldı.

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mesajı

DÜNYA1 sene önce

Metin Aslım : İş ve Cemiyet Hayatının Sevilen Siması

DÜNYA11 ay önce

İyi ki varsın Aysu YAVUZ

DÜNYA12 ay önce

İyi ki varsın Emel USLU ATİK ;

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Nuray ÖZÇELİK;

DÜNYA12 ay önce

İyi ki varsın Hüseyin ÇEŞMECİOĞLU :

DÜNYA12 ay önce

İyi ki varsın ZEHRA KARAKAŞ BEGEN

DÜNYA11 ay önce

İyi ki varsın AYSUN ŞAHANOĞLU KABA ;

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi

Enerji petrol Medya Ceo -Mehmet Ali Setencioğlu ,
MAVİ YOLCULUK2 sene önce

TEKNE KİRALAMA | İZMİR ÇEŞME ALAÇATI

DÜNYA10 ay önce

İyi ki varsın Gül ALCANSOY;

KİRALIK TEKNE2 sene önce

Çeşme Kiralık Tekne

DÜNYA6 ay önce

Sektöre Yön verenler ; Eda DEMİRHAN

DÜNYA8 ay önce

İyi ki varsın Nalan Gazezoğlu

KİRALIK TEKNE2 sene önce

Çeşme İzmir | Kiralık Tekneler

DÜNYA2 sene önce

MAN TÜRKİYE’den Ankara’ya dev yatırım

DÜNYA2 sene önce

Güney Kore Milli Ve Silahlı Kuvvetler Günü Resepsiyonu

İYİ Kİ VARSIN4 ay önce

İyi ki varsın Nurten ÖZTÜRK

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kyoto’da Ara Güler Fotoğraf Sergisi’ni açtı

DÜNYA1 sene önce

İyi ki varsın Sibel Şeref KANCAOĞLU ;

OTOMOTİV2 sene önce

Porsche TÜRKİYE

DÜNYA12 ay önce

İyi ki varsın Doç. Dr. Esin Yalçınkaya

DÜNYA11 ay önce

İyi ki varsın Beril ÇAVUŞOĞLU

DÜNYA2 sene önce

Çeşme İzmir ,Mavi yolculuk

DÜNYA12 ay önce

İyi ki varsın Yusuf Burak ASLANPINAR;

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de kuru gürültüye pabuç bırakmadık”

DÜNYA2 sene önce

“EVLATLARIMIZA MİRAS KALACAK BİR GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURDUĞUMUZA İNANIYORUM”

DÜNYA6 ay önce

CNR Avrasya Boat Show | Denizlerin en büyük şovu başlıyor.

DÜNYA2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Teknolojik dönüşüm sürecinde yeni teknolojilerin pazarı değil, üreticisi olmak istiyoruz”

DÜNYA9 ay önce

Sektöre Yön Verenler Esra KANDEMİR

GÜNCEL11 ay önce

TÜRKİYE DİJİTAL TEKNOLOJİDE ULUSAL KALKINMANIN ANAHTARI OLDU TÜRKİYE DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM;

DÜNYA6 ay önce

Ayşe Deniz : İŞ HAYATINDA YAZIŞMA TEKNİKLERİ

DÜNYA1 hafta önce

Sektöre Yön verenler ; Mehmet TAŞ

DÜNYA7 ay önce

İyi ki varsın Semra İĞTAÇ

DÜNYA3 ay önce

İyi ki varsın İnci Recepoğulları

DÜNYA2 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ DOSTLUK VE YAKIN İŞ BİRLİĞİ TAKDİRLE KARŞILANIYOR”

DÜNYA2 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİN DEĞERİ DAHA DA YÜKSELMİŞTİR”

DÜNYA11 ay önce

İyi ki varsınız Halil İbrahim YILMAZ

DÜNYA10 ay önce

İyi ki Varsın Ayşe DENİZ

DÜNYA2 sene önce

“TÜRKİYE VE JAPONYA’NIN DOSTLUĞU; KÖKLÜ, DERİN VE SAMİMİ”

TAKVİM

Mart 2021
P S Ç P C C P
« Şub   Nis »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

www.teknetuccari.com

HABER BURADA